Ekran projekcyjny DIY dla chińskiego projektora

lip 17. 2023
Potrzebuję zrobić ekran projekcyjny 120" (ewentualnie 100")
Projektor chiński Blitzwolf V2 niby FHD (niby bo mam wątpliwości i jasność tylko 200 ANSI

Najpierw myślałam, żeby kupić listewki i połączyć śrubami jakby stelaż/ramę i na to jakieś prześcieradło albo inne śnieżnobiałe płótno. Ale żeby się nie przemęczać robotą to wpadłam na pomysł że może jakąś cieńką dykte.
W marketach są płyty:
Hdf
Mdf
Osb
Nie wiem, może jeszcze karton gips, jakieś płyty styropianowe?

Jeszcze kilka godzin temu byłam za tym hdf. Można kupić już polakierowane na biało i wszystko fajnie. Tylko jak zobaczyłam teraz że taka 1 płyta 2x2 metry waży 57kg ! to już odpada. To jest rzeczywiście takie ciężkie? Może to cena za jakąś paletę.

Ekran będzie postawiony na kredensie i oparty o ścianę (a raczej o obrazy, zegary i co tam jeszcze na tej ścianie wisi ), więc dobrze by było żeby cała konstrukcja ważyła jak najmniej.

Co o takim ekranie sądzicie? Może ktoś już przerabiał temat i ma jakiś rady, ewentualne pomysły. Jakiś schemat jak zbudować taki stelaż z listewek też by się przydał.
120" 266cmx150cm
100" 221cmx125cm

Muszę coś wymyślić, bo oglądanie na suficie męczy oczy.

Dzięki za odzew.
Aktualizacje społecznościowe

5 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika yenfnbqee
  yenfnbqee
  Też szukam jakiegoś budżetowego rozwiązania na ekran. Wcześniej oglądałem na ścianie, teraz niestety tam, gdzie będzie świecić projektor jest pstryczek i drzwi (a dokładniej przejście)... Więc trzeba coś wymyślić.

  Z powodu otworu drzwi odpuściłem wszelkie sztywne rozwiązania, padło na zwijany ekran lub roletę. Jest tego trochę na allegro, w przedziale cenowym powiedzmy 200 - 400 PLN. Moim problemem jest jeszcze to, że chciałbym maksymalnie wykorzystać szerokość ściany, która wynosi 226 cm Ale jak nie ma się tego ograniczenia, to można trochę bardziej zaszaleć.

  Np. taki:

  allegro.pl/ofe…759

  Nie przeraża mnie DIY, aczkolwiek musi być zwijane pod sufit.

  Podłączam się do pytania autorki: ma ktoś jakieś doświadczenia z takimi budżetowymi rozwiązaniami?

  nie ryzykowałbym opierania takiego dużego ekranu bez przymocowania, wiatr, pies czy inny zwierz i poleci A to jednak duża powierzchnia jest, więc nawet jeśli nie będzie ciężka, to jak poleci, to mogą być straty A przy takiej płycie mogłyby być niezłe obrażenia.

  Stelaż powinien być wzmocniony w rogach i dla pewności jeszcze po środku zarówno na długości (i to przynajmniej ze dwa razy) jak i na szerokości, to zapewni mu sztywność i pozwoli zachować kąty proste w narożnikach. Inaczej będzie mieć tendencję do robienia się rombu. Problematyczne może też być równomierne naciągnięcie materiału na taki stelaż, żeby się nie marszczył zbytnio. (Edytowano)
  Awatar użytkownika Poziomka1
  Poziomka1 Autor
  To u ciebie idealnie by pasowało 100" Akurat na całą szerokość.
  Ten ekran co podałeś linka to też się zastanawiałam, bo wydaje się fajny. Ale bym musiała go podwiesić do sufitu, a sufit stary, też jakieś ryzyko. Poza tym trochę ludzie narzekają, a że się strzępi, a że ekran pofalowany się robi... akurat u mnie czasem nie radzę sobie z wilgocią, to różnie może być...i kolejny problem gotowy, a kasa nie mała. Idę w taniochę (max 100 zł.) bo i projektor tani

  To mówisz, że aż tak wiatr może hulać ... ale dzięki, że zwróciłeś na to uwagę. Ja bym ten ekran oparła tak trochę pod kątem, żeby zminimalizować ryzyko, że poleci do przodu. Dodatkowo jak tak patrzę teraz na ścianę to to będzie rzeczywiście strasznie wielkie. Dostać czymś takim w głowę Może w jednym górnym rogu zaczepię chociaż o karnisz.
  Znalazłam białą płytę w Obi:

  14554797-YBbL8.jpg14554797-NdMLo.jpgI jednak nie jest ciężka 2,69kg. Ciut mniejsza na szerokość niż 120", ale to bez różnicy. A na długość bym poprosiła żeby przycieli na te 1,50m.