MARINMUSEUM Muzeum Marynarki Wojennej/ZA DARMO/Karlskrona/Informacje po polsku/UBOT z czasów zimnej wojny HMS Neptun/

lip 23. 2023 (3 min)
marinmuseum.se/pl

Muzeum Marynarki Wojennej położone jest na wyspie Stumholmen, zaledwie 10 minut pieszo od centrum Karlskrony.
Cennik biletówWrzesień–maj
Dorośli: 100 koron
Młodzież, 0-18 lat: wstęp darmowy

W środy wstęp darmowy.

Czerwiec–sierpieńDorośli:
150 koron
Młodzież, 0-18 lat: wstęp darmowy

Informacje,opisy zbiorów w j.polskim.

Zejdź do podwodnego tuneluW podwodnym tunelu zobaczysz na własne oczy i poczujesz, jak to jest być pod powierzchnią wody – jak archeolog morski. Przez okna tunelu zobaczysz prawdziwe wraki z XVIII wieku. W ramach ekspozycji przedstawiamy między innymi wraki statków spoczywające na dnie morskim wokół Karlskrony, dajemy jednak również pogląd na całą podwodną mapę Szwecji.

Napięcie na powierzchniEkspozycja "Napięcie na powierzchni" opowiada o ostatniej dekadzie zimnej wojny z perspektywy Szwedzkiej Marynarki Wojennej, a także o kontrastach między społecznością cywilną i wojskową. W ramach ekspozycji zwiedzający usłyszą opowieści świadków ówczesnych wydarzeń, zobaczą przedmioty z tamtych czasów oraz dowiedzą się, co doprowadziło do zimnej wojny.

Ląd na horyzoncieEkspozycja "Ląd na horyzoncie" przedstawia historię nawigacji oraz opowiada o sztuce prowadzenia jednostek morskich na przestrzeni wieków. Zwiedzający mogą zobaczyć wrażliwe na uszkodzenia przyrządy nawigacyjne ze zbiorów Muzeum oraz z naszego siostrzanego Muzeum Morskiego w Sztokholmie. Wśród zbiorów znajduje się między innymi astrolabium oraz pierwsza, ręcznie pisana wersja atlasu morskiego Pettera Geddasa z 1693 r.

Mniejsze łodzie marynarki wojennejTuż obok głównego budynku Muzeum Marynarki Wojennej znajduje się wyjątkowy Hangar Slupów i Barkasów z XVIII wieku. Ta niezwykła budowla wzięła swoją nazwę od małych bajbotów, tzw. barkasów i slupów, które przechowywano w niej w okresie zimowym. Także obecnie w Hangarze Slupów i Barkasów przechowywana jest duża liczba małych łodzi. Znajduje się tu także ekspozycja Muzeum Marynarki Wojennej przedstawiająca slupy, barki i inne mniejsze łodzie Marynarki Wojennej, które dawniej należały do większych okrętów wojennych floty. Małe łodzie były wykorzystywane między innymi do przewozu załogi, prowiantu, sprzętu i innych niezbędnych materiałów między lądem i okrętem.
Dostępność
Przestrzenie i windy
Muzeum Marynarki Wojennej jest przestronne i wyposażone w windy.
Pokoje rodzinne oraz toalety są dostosowane do wózków inwalidzkich, chodzików i innych środków pomocniczych.
Mieszcząca się na parterze restauracja Skeppsgossen jest w pełni dostępna dla osób niepełnosprawnych, posiada dużo wolnej przestrzeni do manewru i jest wyposażona w stoły dostosowane do wózków inwalidzkich.

Wózki inwalidzkie i pętla indukcyjnaDo wypożyczenia w muzeum dostępne są dwa wózki inwalidzkie, które mieszczą się w przejściach o szerokości 60 cm. Nie można ich rezerwować z góry.
W auli muzeum zainstalowana jest pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących.

Ograniczenia dostępnościZnajdujący się w Hali Okrętów Podwodnych okręt HMS Neptun ma ograniczoną dostępność z powodu przejść o szerokości nie przekraczającej 60 cm.

Okręty-muzea Bremön, Västervik oraz Jarramas mają w wielu miejscach ograniczoną dostępność, nie jest zatem możliwe zwiedzanie ich z wózkiem dziecięcym, na wózku inwalidzkim, z chodzikiem lub innym środkiem pomocniczym.
Podłoga w Hangarze Slupów i Barkasów jest pochylona, co może utrudniać dostępność dla osób niepełnosprawnych oraz na wózkach inwalidzkich.

Rodziny z dziećmiMuzeum Marynarki Wojennej oferuje atrakcje dla dzieci i dorosłych! Trzeba tylko wypatrzeć psa pokładowego o imieniu Pricken. Pokazuje on miejsca, w których znajduje się coś wyjątkowo ciekawego dla dzieci.
W Warsztacie Marynarza organizowane są różne pedagogiczne zabawy dla dzieci w towarzystwie dorosłego. Te zajęcia w marynarskim stylu skierowane są przede wszystkim do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. W Szopie Takielarza można poćwiczyć wiązanie węzłów – to umiejętność równie ciekawa co przydatna! I trochę zagmatwana. Pokład Dunders to pokój zabaw niezależnych od wieku, urządzony w stylu żeglarskim. Tutaj każdy może poczuć zew morza i popuścić wodze fantazji.

Zwiedzanie grupoweRezerwując zwiedzanie z przewodnikiem, można nadać odwiedzinom w muzeum dodatkowy wymiar. Zwiedzanie z przewodnikiem dostępne jest dla grup do 50 osób, w godzinach otwarcia muzeum. Zwiedzanie grupowe z przewodnikiem należy zarezerwować co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem.

Sklep muzealnyW sklepie przy Muzeum Marynarki Wojennej można kupić różnorodne wyroby – od prezentów i pamiątek, po artykuły wyposażenia wnętrz i zabawki. Sklep oferuje również duży wybór literatury o tematyce morskiej i militarno-historycznej, a także literatury pięknej dla dorosłych i dzieci. Asortyment sklepu jest szeroki i obejmuje różne przedziały cenowe, wiele z artykułów ma związek z muzeum i tematyką marynarską.
Muzeum Marynarki Wojennej stanowi część instytucji posiadającej certyfikat ekologiczny, dlatego nieustannie staramy się, aby oferowane produkty były przyjazne dla środowiska i dobre jakościowo. Sklep jest czynny w tym samych godzinach co Muzeum.

RestauracjaBistro Skeppsgossen, z widokiem na historyczny krajobraz wyspy Stumholmen oraz okręty-muzea, mieści się na parterze Muzeum Marynarki Wojennej.
Restauracja oferuje bufet obiadowy i sałatkowy, danie dnia oraz tradycyjne dania kuchni szwedzkiej. Dla dzieci dostępne są potrawy w niższych cenach. Można tu również zamówić kawę i ciasto lub zjeść lody w przyjemnym ogródku przy restauracji.
Aktualizacje społecznościowe

0 Komentarzy

Pytania? Opinie? Sugestie?