
Promocje SSD
Przeglądaj podobne produkty





Dysk SSD został zaprojektowany po to, aby zastąpić standardowe obrotowe dyski twarde (HDD). SSD to napęd półprzewodnikowy(ang. Solid State Drive), czyli urządzenie pamięci masowej, którego budowa oparta jest na pamięci flash. Rozwiązanie znalazło powszechne zastosowanie w codziennym użytkowaniu, poprawiając komfort pracy z danymi. Najlepsze oferty cenowe dysków SSD zebrane z całej Sieci publikuje Pepper.pl, portal przyjazny wszystkim łowcom okazji, którzy nie lubią przepłacać.
Czytaj więcej
















![Unitek Obudowa na dysk do PS5 - PCIe/NVMe M.2 SSD 10Gbp [DARMOWY ODBIÓR W SALONIE]](https://static.pepper.pl/threads/raw/leMTV/724605_1/re/300x300/qt/60/724605_1.jpg)









































Szybki, twardy dysk SSD, czyli moc możliwości

Dysk SSD, w przeciwieństwie do klasycznych nośników HDD, nie posiada ruchomych części, co sprawia, że praktycznie nie słychać jego pracy. SSD dysk to obecnie standard wyposażenia komputerów PC i laptopów. Aby zoptymalizować szybkość działania komputerów, systemy operacyjne są instalowane na nośnikach SSD. Dzięki nim sprzęt zużywa mniej energii podczas pracy. Półprzewodnikowe rozwiązania występują jako dysk zewnętrzny SSD oraz w wariancie wewnętrznym. Choć wydawać by się mogło, że jest to stosunkowo nowa technologia, to pierwszy dysk SSD ujrzał światło dzienne już w 1995 roku. W 2009 roku na rynku pojawił się dysk SSD z interfejsem SATA III co zrewolucjonizowało rynek komputerowych komponentów.
Jaka przyszłość czeka dyski SSD?
Na to pytanie odpowiada redaktor dwumiesięcznika PC Format: "Producenci dysków SSD rywalizują przez szybkość, pojemność i cenę nośników, dzięki czemu nieustannie pracują nad technologiami, które pozwolą wysunąć się na czoło wyścigu. A to przekłada się na niższe ceny urządzeń. W najbliższej przyszłości będziemy świadkami zdecydowanej ekspansji nośników SSD. a najsilniejszym argumentem przemawiającym za tym są przewidywania wobec ich cen. Kiedy w najbliższych latach przyjdzie nam wymienić dysk w urządzeniu, raczej nie będziemy spoglądać w stronę nośników talerzowych, bo takie rozwiązanie najprawdopodobniej stanie się nieopłacalne, gdy zestawimy stosunek ceny do oferowanych parametrów technicznych."
Najważniejsze cechy dysków SSD
- Szybkość działania
Cecha, która sprawiła, że dyski SSD podbiły serca użytkowników. Błyskawiczna praca pozwala na natychmiastowe odczyty i zapisy danych bez jakichkolwiek opóźnień. Im wyższa prędkość zapisu i odczytu tym lepiej. Zapis 300-500 MB/s to standard w nowych modelach komponentów przeznaczonych do zastosowań domowych i biurowych. Przed zakupem dysku SSD warto upewnić się, czy nośnik ma sprzętowy bufor zapisu, który wpływa na jakość odczytu i zapisu danych.
- Pojemność i wielkość
Dyski SSD pokonują HDD nie tylko na polu prędkości zapisu, ale też wymiarów. Na rynku dostępne są nośniki o wymiarach 1,8”, 2,5”, 3,5” oraz 5,25”. Niewielkie gabaryty dysków zewnętrznych i wewnętrznych pozwalają na ich łatwiejsze przenoszenie i przechowywanie, jeśli zajdzie taka konieczność. Natomiast pojemność dysków uzależnia ilość danych, jaką można przechować na danym modelu. SSD 500GB to dosyć często spotykana opcja w laptopach średniej klasy. Dysk SSD 1TB to już rozwiązanie dostępne w sprzętach dla wymagających użytkowników, którzy potrzebują sporej przestrzeni dyskowej na gry i multimedia.
- Rodzaj pamięci
W dyskach SSD w standardzie wykorzystuje się dwa rodzaje pamięci. Pierwsza to MLC (Multi Level Cell) i pozwala na przechowywanie danych w każdej komórce dwóch bitów naraz. Druga to TLC (Tripple Level Cell) – wersja ekonomiczna, która w jednej komórce może przechować do trzech bitów. Oznacza to, że jest mniej wydajną technologią niż ta zastosowana w wariancie MLS, który zapewnia szybszy zapis i odczyt, nie obciążając komórek dużą liczbą cykli.
- Rodzaj interfejsu
M 2 SSD, PCI-Express czy SATA III? Za tymi tajemniczymi oznaczeniami kryje się informacja o rodzajach interfejsu nośnika. Ma on wpływ na to, jak podłączyć dysk. O ile SATA to nieco starszy typ, jest dosyć częstym rozwiązaniem stosowanym w dyskach SSD. PCI-Express pozwala z kolei na szybszy transfer danych. Natomiast SSD M.2 to nowoczesny następca SATA, standard oferujący bardzo dużą wydajność. Wykorzystuje złącze, które umożliwia bezproblemowe podłączenie SSD do laptopa.
Dysk SATA SSD w konfrontacji z HDD i M.2
Oczywiście trudno zestawić poszczególne rodzaje dysków, kiedy postęp technologiczny galopuje jak szalony, a poszczególne rozwiązania dosyć znacząco odbiegają możliwościami jakie oferują. Nie mniej, na ogólnym przykładzie można przybliżyć potencjał, jakim cechują się najczęściej wybierane dyski SSD, HDD i wersje M.2 ze średniej półki cenowej w swoich kategoriach.



![]() | ![]() | ![]() | |
SSD | M.2 | HDD | |
Prędkość | ok. 500 MB/s | ok. 2500 MB/s | ok. 180 MB/s |
Czas startu systemu operacyjnego | ok. 10 sekund | ok. 8 sekund | ok. 30 sekund |
Szybkość transferu 50 GB danych | ok. 10 minut | ok. 2 minut | ok. 25 minut |
Wady i zalety dysków SSD
Dyski SSD niewątpliwie poprawiają wydajność komputerów i pozwalają błyskawicznie przenosić dane. Jakie jeszcze posiadają zalety i czy można mówić o ich wadach?
Pros
Cons
SSD - najczęściej zadawane pytania
Na to pytanie naturalnie nasuwa się odpowiedź: jak najbardziej wydajny! Wszystko zależy jednak od preferencji i zasobności portfela użytkownika. Warto pamiętać, że sam system operacyjny Windows 10 wymaga około 50 GB miejsca na dysku. Zatem dla komfortowej pracy ze sprzętem, bez obawy, że zabraknie miejsca na najważniejsze dane, warto zainwestować w SSD do laptopa o pojemności co najmniej 256 GB. 512 GB powierzchni dyskowej coraz częściej staje się standardem. Natomiast SSD 1TB spokojnie zapewni swobodę przechowywania danych. Należy też upewnić się, że laptop ma złącza umożliwiające podpięcie wybranego dysku. Popularnym rozwiązaniem są dyski SSD M.2, które podczas montowania w laptopie nie wymagają konieczności usunięcia dotychczas zainstalowanego dysku, tym samym zwiększając ilość dostępnej przestrzeni.
Podstawą przystąpienia do montażu dysku SSD w komputerze jest wyłączenie zasilacza i odłączenie od sieci. Sam proces podłączenia nośnika SSD nie sprawia trudności, jednak warto przestrzegać podstawowych reguł, aby zapobiec usterce sprzętu. W przypadku jednostki stacjonarnej dysk najczęściej łączy się za pośrednictwem interfejsu SATA i może wymagać przewodu zasilającego. Z kolei laptopy posiadają zintegrowane złącza, co pozwala podpiąć dysk SSD za pomocą jednej wtyczki. Aby umieścić dysk w urządzeniu, konieczne jest rozkręcenie obudowy. W zależności od rodzaju komputera, w czynności tej pomoże śrubokręt z cienkim grotem lub krzyżakowy. Po rozkręceniu obudowy muszą być widoczne wnęki i złącza płyty głównej, aby możliwa była instalacja przewodów nośnika w jej odpowiednich wtyczkach. Kolejnym krokiem jest przykręcenie dysku do wnęki i zamontowanie obudowy. Natomiast jeśli chodzi o dysk zewnętrzny SSD lub przenośny, wystarczy dołączony do nośnika kabel USB.
Jakie są podstawowe różnice pomiędzy pamięcią masową SSD a HDD? Hard Disc Drive to klasyczny nośnik magnetyczny talerzowy, powszechnie spotykany zwłaszcza w komputerach stacjonarnych. W porównaniu z dyskami SSD cechują się większą pojemnością, która wynosić może nawet kilka TB. HDD przegrywa jednak zdecydowanie z SSD na polu wydajności. To dyski półprzewodnikowe pozwalają na zapis i odczyt, w zależności od modelu, z szybkością od kilkuset do nawet kilku tysięcy MB/s. Także w cenie można zauważyć różnicę pomiędzy wspomnianymi nośnikami. Przykładowo dysk SSD Samsung o pojemności 1 GB będzie zdecydowanie droższy od swojego odpowiednika HDD. Podsumowując, rozwiązania SSD są dobrym wyborem, jeśli istotna jest szybkość pracy desktopa lub laptopa. Do przechowywania plików multimedialnych z powodzeniem wystarczy HDD. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby różne rodzaje dysków znalazły się na pokładzie tej samej jednostki. W przypadku dysków zewnętrznych różnice polegają na rozmiarze. Warianty SSD są o wiele mniejsze od starszych technologicznie nośników.
Jak kupić SSD taniej?
Planując zakup SSD do PS4 czy rozszerzenie przestrzeni dyskowej laptopa sprawdzonym rozwiązaniem, którym może być na przykład Samsung 860 Evo, warto rozejrzeć się, jakimi propozycjami kuszą komputerowe sklepy internetowe i stacjonarne. Bardzo często promocje dotyczą szerokiej oferty komponentów z dyskami SSD na czele. Idealną porą na zakup nowego nośnika w rewelacyjnej cenie jest popularny także w Polsce Dzień Singla (Singles' Day), jak również Black Friday albo następujący tuż za nim Cyber Monday. Sprzedawcy prześcigają się wówczas w obniżkach cen, co oznacza, że przy odrobinie szczęścia można zakupić świetny dysk SSD 1TB w cenie SSD 500 GB. Warto zwrócić uwagę szczególnie na produkty renomowanych producentów, takich jak Samsung, WD, SanDisk, Seagate, PNY czy ADATA. Duży wybór dysków SSD pozwala wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb użytkownika. Sporym ułatwieniem w poszukiwaniach sprzętu w najlepszych cenach jest utworzenie alertu dotyczącego SDD w portalu Pepper.pl, zbierającym i na bieżąco aktualizującym najlepsze oferty w Sieci.
Dysk SSD – idealne rozwiązanie dla…?
Mając na uwadze wszelkie plusy nośników SSD, warto pamiętać również o ich minusach. Najistotniejszą wadą jest cena, ponieważ w porównaniu z tradycyjnymi modelami HDD różnice są znaczne. Także jeśli chodzi o pojemność, wciąż więcej przestrzeni dyskowej oferują tańsze rozwiązania HDD. Ciekawą opcją może być połączenie klasycznego dysku talerzowego z dodatkową pamięcią SSD, tak zwany hybrydowy dysk SSHD. Kwestia wyboru pomiędzy HDD a SSD uzależniona jest głównie od potrzeb użytkownika. Jeśli PC lub laptop będzie wykorzystywany jedynie do podstawowych zadań, to oczekiwania powinien spełnić ekonomiczniejszy dysk HDD o dużej pojemności. Natomiast bardziej wymagający użytkownicy, dla których komputer jest podstawowym narzędziem pracy lub centrum rozrywki, powinni rozważyć inwestycję w SSD – dysk, który zapewni maksymalny komfort korzystania z systemu, gier i aplikacji.