Niestety, ta okazja wygasła 4 minuty temu.
175°
Opublikowano 5 dni temu

Instytut lotnictwa oraz Fundacja Instytut Mikromakro zaprasza na bezpłatne seminarium online – foresight BSP: Służby ratunkowe i porządkowe

Opublikowane przez
Hunt
Dołączył w 2015
3 172
2 943

O tej okazji

Ta okazja już wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

Drony w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych (Search and Rescue, SAR), w ochronie ludności, ratownictwie i zarządzaniu kryzysowym to temat ostatniego już seminarium online organizowanego w formule foresight przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz Fundację Instytut Mikromakro w ramach Droniada Future Forum. Zapraszamy we wtorek, 16 kwietnia 2024 o godzinie 14:00. Webinarium jest bezpłatne – obowiązuje rejestracja.Zwykle zaczyna się tak. Przychodzi zgłoszenie przez telefon na numer 112 albo przez aplikację Ratunek. Do akcji ruszają ratownicy wyposażeni w drony.

Na początku 2023 roku ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dowiedzieli się, że dwóch taterników utknęło w rejonie Kozich Czub, gdy wspinali się tam Drogą Świerzów. Nie byli w stanie zrealizować planu i zejść bezpiecznie w ciemności i pogarszających się warunkach atmosferycznych do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Do akcji ruszyło 7 ratowników z dronem, który zlokalizował taterników i dostarczył potrzebny sprzęt – pakiety grzewcze, koce termiczne i radiostację. Loty rozpoczęły się ok. godziny 22, a intensywne opady śniegu oraz podmuchy wiatru sięgające 15 m/s pozwoliły tylko na trzy starty. To jednak wystarczyło, by taternicy odebrali podwieszony spod drona ładunek. Rano ratownicy zostali ewakuowani śmigłowcem i przetransportowani do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Podobnych akcji odbywa się na świecie po kilkadziesiąt dziennie. Nie mówimy zatem o dronach jako przyszłościowych narzędziach pracy ratowników, strażaków czy też policjantów, lecz o podstawowym sprzęcie w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych (SAR), ochronie ludności, ratownictwie i zarządzaniu kryzysowym.

Gdzie jest zatem miejsce na innowacje?
W którą stronę rozwiną się systemy bezzałogowe?
O czym marzą ich użytkownicy?

Zapytamy o to ekspertów z ochotniczych organizacji poszukiwawczo-ratowniczych, strażaków, ratowników i specjalistów w zakresie metodyki akcji SAR, dronów i oprogramowania.
Więcej szczegółów od
Aktualizacje społecznościowe

5 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika Arek_K
  A jeżeli będą chcieli pójść do Muzeum Lotnictwa, to zabierzesz ich do muzeum lotnictwa...
  Awatar użytkownika Brung
  #u#w$ jego m$ć
 2. Awatar użytkownika NerwusXIV
  Dzięki! Przyda się bardzo
 3. Awatar użytkownika Zeus_
  Z cyklu zdjęcie które słyszysz:

  18191915-Yx0Lx.jpg
Awatar użytkownika