Dysk SSD M.2 2280 - SATA, PCI-E, NVMe, kompatybilność

maj 31. 2023
Cześć. Wypadlem jakoś ostatnio z typowej specyfikacji dysków. Mam SSD 2280 SATA i teraz potrzebuje go wymienić właściwie nawet na jakiś tani model. Są oczywiście dyski M.2 SATA, PCI-E, NVMe. Jak jest z ich kompatybilnością, to są zupełnie inne złącza czy tylko standardy, bo M.2 jako format jest identyczny? Najprościej mówiąc czy jak kupię dysk PCI-E lub NVMe to włożę go i tak tam, gdzie był SATA (pomijam kwestię w stylu, że nie osiągnie swojej maksymalnej wydajności). Z tego co kojarzę to chyba nie bardzo, bo są klucze B I M tych gniazd i tu już mi się to miesza. Ktoś mnie nakieruje?
Aktualizacje społecznościowe

11 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika stark2991
  stark2991
  Musisz się kierować specyfikacją swojej płyty głównej/laptopa. Są takie złącza, które obsługują tylko dyski m.2 SATA, tylko dyski m.2 NVMe lub oba rodzaje i tak, ma to związek z kluczem. Ale klucz to nie wyznacznik.
  Awatar użytkownika arlid
  arlid Autor
  Dzięki. Znalazłem, że jest PCI-Express (klucz M), SATA (klucz B) oraz PCI-Express i SATA jednocześnie (klucz B+M). Nie wiem czy powinno być jakoś to opisane na płycie w lapku oprócz M.2, ale może da się to jakoś policzyć? Piny czy coś, bo wiem, że B jest chyba wycięty z jednej, a M z przeciwnej strony.


  Bo NVMe to ogólnie jest PCI-Express tylko z innym sterownikiem ("napisanym pod SSD")?
 2. Awatar użytkownika eter
  eter
  Ściągnij może i uruchom darmowy cpu-z - tam m.in da się zobaczyć jaki dysk masz obecnie (jak dobrze pamiętam)
  Awatar użytkownika arlid
  arlid Autor
  Sprawdzałem po modelu dysku. Poza tym jest na nim napisane SSD SATA.