Dopłata Poczta Polska do przesyłki z chin

maj 16. 2023
Witam,
Jakieś 2 miesiące temu zamówiłem na Ali akumulatorek z chin do kamerki 70mai. Kosztował kilkanaście złotych z przesyłką i VAT. Wczoraj listonosz dostarczył przesyłkę i oznajmił, że należy dopłacić 8,50zł za "vat czy coś takiego". Przesyłka faktycznie była ostemplowana, że należy dopłacić, więc aby uniknąć biegania po poczcie zapłaciłem. Napisałem do sprzedawcy, ten odparł że na Ali nie da się sprzedać bez vat. Napisałem więc do Poczty Polskiej a ci mi odpowiedzieli:

Opłata pocztowa 8,50 zł pobierana jest za przedstawienie nadesłanej z zagranicy przesyłki do kontroli celnej i zgłoszenie towarów w niej umieszczonych do procedury dopuszczenia do obrotu pocztowego (dokonanie zgłoszenia celnego). Opłatę tę ponosi każdy Klient za którego Poczta Polska dokonuje zgłoszenia celnego na podstawie pełnomocnictwa złożonego przez Klienta oraz na podstawie pełnomocnictwa domyślnego. Dotyczy to także przesyłek, gdzie nie występują żadne należności celno-podatkowe tj. przesyłek od osoby fizycznej do osoby fizycznej o wartości do 45 euro (Poczta Polska musi dokonać zgłoszenia celnego takich przesyłek) czy przesyłek, w stosunku do których zastosowano procedurę IOSS, czyli klient zapłacił podatek VAT w chwili zakupu towarów- Poczta Polska musi również w tym przypadku dokonać zgłoszenia celnego.

Spotkał się kiedyś ktoś z taką sytuacją? Nie raz zamawiałem różne towary i nikt nigdy nie kazał mi dopłacać (również Poczta Polska).
Aktualizacje społecznościowe

20 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika Xorro
  Xorro
  To jest już od jakiegoś czasu. Mogłeś nie mieć wcześniej jeśli szło przez europejskiego pośrednika, np Szwecja czy Holandia.
 2. Awatar użytkownika adammarek2
  adammarek2
  Od lipca 2021 stała opłata za samą kontrolę wynosi 8,50 zł od każdej przesyłki, która nie miała kontroli celnej w chociażby w Liege albo Budapeszcie, w którym jest najwięcej przesyłek na kontrolach. (Edytowano)
 3. Awatar użytkownika grzesiek666
  grzesiek666
  Teraz już Aliexpress nalicza i pobiera opłatę na rzecz skarbówki. Przynajmniej tak jest napisane. (Edytowano)
  Awatar użytkownika adammarek2
  adammarek2
  nalicza w koszyku VAT. Opłata 8,50 zł to Poczta Polska nalicza za przesyłki, które do niej trafiają na kontrolę. Przy kontroli celnej za granicą już niczego nie doliczają.
 4. Awatar użytkownika Jarek_-
  Jarek_-
  To jest czyste złodziejstwo państwowej poczty. Przedstawienie do kontroli celnej produktów, które są zwolnione z cła, a VAT się płaci na Aliexpressie. Wyłudzają po prostu te 8,50 zł i tyle.
  Awatar użytkownika VanKiller
  VanKiller Autor
  No właśnie kompletnie durne mi się to wydaje i wygląda jak podatek od deszczu...
 5. Awatar użytkownika 1q2w3e4r5t6y7u8i9o0
  1q2w3e4r5t6y7u8i9o0
  A jakbyś nie zapłacił i nie przyjął to na Ali wrócą kasę ? I czy jakby listonosz nie zastał Cię w domu to pewnie ze dwa razy próbowałby, ale finalnie nie zastał Cię to na Ali wrócą w którymś przypadku ?
  Awatar użytkownika adammarek2
  adammarek2
  zazwyczaj z tego co mi wiadomo to kupującym nie zwracają kwoty za takie coś, bo na kupującym stoi obowiązek według prawa pokryć koszty celne.
 6. Awatar użytkownika yenfnbqee
  yenfnbqee
  Akumulatorek, więc inne oznakowanie niż wcześniejszych paczek, inna droga (kolej). Oni myślą, że w tych paczkach są smartwatche czy smartfony i dlatego kontrolują... Bo zakładają, że Polak i Chińczyk to złodzieje...

  Miałem to samo, a żeby było weselej akumulatorek kosztował chyba trochę ponad dolara...

  W jakiejś dyskusji niedawno czytałem, że można się ubiegać od poczty zwrotu tej opłaty, ale nie pamiętam szczegółów.
 7. Awatar użytkownika Arwena
  Arwena
  znalazłam kilka aukcji na Ali gdzie pisało, że cena jest bez Vat
  Awatar użytkownika VanKiller
  VanKiller Autor
  U mnie było z vat. Moze PP poluje na takie ofery
 8. Awatar użytkownika _k_a_3_
  _k_a_3_
  W sprawie tej opłaty za kontrolę celną, czy ktoś uzyskał zwrot tej opłaty od Poczty Polskiej, czy tam Aliexpress czy od samego sprzedawcy z Ali ????

  Jeżeli tak to proszę opiszcie podjęte kroki.
  Z góry dziękuje
  Awatar użytkownika VanKiller
  VanKiller Autor
  Niczego Ci nie zwrócą. Jak nie opłacisz 8,50zł to nie dostaniesz paczki. Po prostu trzeba zamawiać innym środkiem transportu. Dorzucili sobie do regulamiu że mają taką dodatkową opłatę i płaci ją odbiorca i nic z tym nie zrobisz.
Awatar użytkownika