Niestety, ta okazja wygasła 4 minuty temu.
366°
Opublikowano 6 dni temu

Obchody 900-lecia pierwszej wzmianki o Tarnowie >>> bezpłatne wstępy do muzeów na hasło: "Lubię Tarnów" urodzinowy tort i wiele innych

Stacjonarnie: Małopolskie
Opublikowane przez
Hunt
Dołączył w 2015
2 879
2 732

O tej okazji

Ta okazja już wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, Akademia Tarnowska oraz bractwo historyczne „Wataha rycerska”, zapraszają na Urodziny Miasta Tarnowa i rozpoczęcie obchodów 900-lecia pierwszej wzmianki o Tarnowie w 694. rocznicę lokacji miasta.

Obchody rozpoczną się w czwartek, 7 marca, konferencją „Miasto na warsztat”. O godz. 10 w Sali Lustrzanej rozpoczną się wówczas wykłady i panele dyskusyjne, zaprezentowany zostanie także Tarnowski Szlak Maszkaronów. Drugi dzień konferencji przeznaczony będzie na warsztaty z planowania przyjaznej przestrzeni publicznej. Pierwsza ich tura rozpocznie się o godz. 9, druga o godz. 11.30.

Również w czwartek o godz. 12 w bazylice katedralnej odprawiona zostanie msza święta w intencji Spycimira Leliwity, a po jej zakończeniu (godz. 13) nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem króla Władysława Łokietka. Chwilę później – godz. 13.15 - w Zakątku Spycimira Leliwity rozpocznie się happening historyczny, w jego programie przekazanie aktu lokacyjnego dla Tarnowa oraz tort urodzinowy. Na godz. 14 zaplanowano w ratuszu promocję Rocznika Tarnowskiego 2023/2028 oraz poświęconych Tadeuszowi Tertilowi i Elżbiecie Drużbackiej książek z cyklu „Wybitni tarnowianie”. Pierwszy dzień Urodzin Miasta Tarnowa zakończy Gala urodzinowa i koncert „Wieczór z Jane Stirling: Szkocja Chopina” w Zespole Szkół Muzycznych.

W piątek, 8 marca uroczystości przeniosą się do Akademii Tarnowskiej. O godz. 9.30 w mieszczącej się w budynku „C” auli im. Jana Szczepanika, rozpocznie się panel dyskusyjny „Początki Tarnowa. Z mroków pradziejów poprzez wczesne średniowiecze do narodzin miasta 1330. Od godz. 11.30 będzie w niej natomiast można wysłuchać cyklu wykładów „Wybitni tarnowianie”, podczas którego przedstawione zostaną sylwetki Spycimira Leliwity, hetmana Jana Tarnowskiego, generała Józefa Bema, Witolda Rogoyskiego, Tadeusza Tertila oraz Jana Szczepanika. Zaprezentowane zostaną także wizualizacje zamku na Górze św. Marcina, klasztoru bernardynów z systemami fortyfikacji miejskich oraz dawnego Tarnowa. Wybijane będą ponadto pamiątkowe monety.

Ostatnim punktem piątkowych obchodów będzie, rozpoczynający się o godz. 19.30 w Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury, benefis zespołu „Leliwa Jazz Band”.

Sobota, 9 marca przeznaczona będzie na festyn historyczny na terenach Akademii Tarnowskiej. Rozpocznie się on o godz. 12, a potrwa do godz. 17. W jego ramach będą miały miejsce animacje, pokazy walk, pojedynki, nauka szermierki, wystawy broni i uzbrojenia, warsztaty rycerskie oraz zabawy dla dzieci. Nie zabraknie również kramów i stoisk tematycznych (garncarstwo, dawne tkactwo, snycerka, bartnictwo, kaletnictwo, zielarstwo), dostępne będą również strzelnica oraz dawna kuchnia z poczęstunkiem dla wszystkich.

Na zakończenie, w auli Akademii odbędzie się koncert zespołu „Żniwa”, grającego pagan-folk, czyli muzykę inspirowaną wierzeniami, historią i legendami Słowian, Celtów i Wikingów.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Szczegóły dostępne są na stronie kultura.tarnow.pl.


Dodatkowo w czwartek i w piątek 7 i 8 marca na hasło „lubię Tarnów” będzie można za darmo zwiedzać wszystkie muzea na terenie Tarnowa.
Więcej szczegółów od
Aktualizacje społecznościowe

0 Komentarzy

Pytania? Opinie? Sugestie?