Monitor i backlight bleed

wrz 12. 2023
Cześć, chciałem zasięgnąć porady odnośnie backlight bleedingu. Kupiłem monitor lg27gl850p i zastanawiam się, czy to co widzę na nim podczas testu podświetlenia jest normą. Czy kolory powinny się różnić w rogach? Dla porównania wrzucam też test na moim starym monitorze, tam podświetlenie jest bardziej jednolite jeśli chodzi o barwę.

720201-Z4MUD.jpg720201-b8YCT.jpgZdjęcie pierwsze LG, drugie to stary monitor.
Aktualizacje społecznościowe

12 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika Arethal
  Autor
  Dziś zauważyłem rysę na monitorze, więc prawdopodobnie pójdzie do zwrotu. polecisz może jakiegoś IPS'a w podobnej cenie, który będzie miał nieco lepszy kontrast? Ofc 27'. Czy jest sens pchać się w VA poniżej odyssey g7? Nigdy nie miałem takiego panelu, nie wiem na ile by mi przeszkadzało smużenie.
  Awatar użytkownika stark2991
  Gigabyte G27Q, IIyama GB2770QSU-B5, Samsung Odyssey G52A - wszystkie mają kontrast w okolicy 1100-1200:1, więc zauważalnie lepiej od LG. VA trudno mi z czystym sumieniem polecać, ale możesz się zainteresować AOC AG275QXN - jak na VA smużenie niskie. Ewentualnie Odyssey G6 pojawia się w cenach poniżej 1700 zł, a wygląda na to, że ma matrycę podobną (lub nawet tą samą) do G7. Tylko że warto o wadach poczytać.
 2. Awatar użytkownika S1udak
  Dość spore sam mam taki monitor i powiem ci że odpal gry jak zauważysz co kolwiek będę w szoku bo zawsze powtarzam będziesz grał a nie wyświetlał statyczne jednokolorowe plansze.
  Awatar użytkownika Arethal
  Autor
  Niestety, zależy od sceny. Grając dajmy na to w metro lewy górny róg jest dosyć łatwo zauważalny.
 3. Awatar użytkownika EzioAuditore_da_Firenze
  Słabą sztukę trafiłeś, zwracaj
 4. Awatar użytkownika stark2991
  Zdjęcie jest zupełnie normalne. Na zdjęciu z bliska, kiedy jasność jest ustawiona wysoko każdy IPS tak wygląda. Ważne jest jak wygląda w rzeczywistości i czy Ci to przeszkadza.
  15196651-aVGy6.jpg
  Awatar użytkownika Arethal
  Autor
  Bardziej zaciekawiła mnie ta różnica barw pomiędzy monitorami. Najbardziej irytuje lewy górny róg bo pozostałe wydają się "świecić" w nieco cieplejszych barwach co mniej rzuca się w oczy. Zastanawia mnie też to jak wiele zależy od ustawienia monitora względem głowy (chodzi mi o jego pochylenie). Na starszym monitorze nie było aż tak widocznej różnicy.
Awatar użytkownika