Forum Komputerowe

paź 5. 2023
728834_1.jpg
Cześć Zauważyłem, że część osób zainteresowanych tematyką około komputerową traktuje komentarze pod okazjami jako forum tematyczne. Ma to ten minus, że trudno się potem dokopać do starych wrzutek w których czasem zostało napisane coś istotnego i przepadają one w niepamięć. Stąd moja propozycja - Forum Komputerowe - taki wątek tematyczny o komputerach, częściach i peryferiach. Czyli co kupić, co lepsze, kiedy premiera, dobre okazje na ostatnie sztuki, itp.

Zapraszam do wspólnego klikania

PS. Pamiętajcie o subskrypcji tematu, żeby być na bieżąco z nowymi wpisami!

728834-XwYbD.jpg
Aktualizacje społecznościowe

Kategorie

72 Komentarze

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika Superhot
  Autor
  Wiedzieliście, że okna w obudowach (a dokładniej panele ze szkła hartowanego)potrafią pękać "same z siebie"?

  Pomimo iż dobrze wykonane szkło hartowane, jest bardzo odporne:

  To w Internecie powstają całe galerie - jak na Reddit (warto zajrzeć!) - pokazujące że problem realnie istnieje. Każde zdjęcie z panelu po lewej (pod powyższym linkiem) to osobna historia.
  15903970-nlzMd.jpg
  Przyczynami pierwotnymi zdaje się być rozkład naprężeń wewnętrznych w szkle (to najpewniej naprężenia termiczne nabyte w procesie produkcji). Jeśli takowe istnieją w Waszym oknie, nie trzeba dużej ingerencji (np. różnica temperatur czy nawet dotyk) aby doszło do czegoś takiego:

  Czy można jakoś temu zapobiegać? Myślę że nie

  Ale na pewno można zmniejszyć ryzyko wystąpienia takiego scenariusza. Jak?
  - mocowanie szklanego panelu powinno się wykonywać z najwyższym wyczuciem. Szczególnie w przypadku montażu na śruby - lepiej zostawić im trochę luzu niż doprowadzać do docisku.
  - minimalizować wahania temperatury w pomieszczeniu (w obudowie często jest gorąco!) ale też nie stawiać obudowy w miejscach bezpośredniego nasłonecznia.
  - unikać styku panelu z ceramiką, granitami czy kwarcem - wszystko co może być twardsze od Waszego szkła. Oczywiście nie wiemy jakiej twardości będzie Wasz panel (skala twardości Mohsa) bo zależy to od dostawcy producenta obudowy.

  Pomimo, że okna w obudowach wygląda pięknie - warto mieć świadomość tego ryzyka, a w pamięci, że taka szyba zwykle nie pęka łagodnie.

  15903970-u7DHi.jpg
  (Edytowano)
  Awatar użytkownika Llewelyn_MT
  Warto też pamiętać o tym, że odłamki szkła hartowanego nie są niebezpieczne (odłamki nie są ostre) i nie wylatują na 3 metry w dal. Jeśli komuś się tak stanie, to po pierwsze ma ogromnego pecha a po drugie wystarczy wszystko odkurzyć i po sprawie.

  A jak komuś to przeszkadza, to może u szklarza zamówić zamiennik z poliwęglanu albo kupić taką obudowę.
 2. Awatar użytkownika NickVolt
  Jest jeden problem - na Pepper nie ma mechanizmu przypinania tematów (a przynajmniej nie zauważyłem), więc po 3 dniach nikt tego tematu nie znajdzie.
  Awatar użytkownika Krodzango
  Dokładnie
 3. Awatar użytkownika Superhot
  Autor
  Na moim ulubionym sklepie x-kom wystartował dziś Black... Month

  15731000-tedSR.jpg
  Powiem tak. Ciekawą nowością było dodanie po Black Friday - Cyber Monday.

  Potem, połączono dzielące je dni w jeden ciąg i był Black Weekend. Czy to dobrze? Już wtedy trudniej było oszacować najlepsze okazje, bo codziennie coś dokładali.

  W kolejnych edycjach Black Weekend stał się Black Week`em - cały tydzień "okazji".

  A teraz ma być Black Month. No serio? Cały miesiąc polowania na elektronikę odbiera całą wzniosłość tego okresu zakupowego. Jeśli ktoś poluje na okazje, strach kupić coś dziś bo przecież może w 3 tygodniu promocji będzie dostępny jakiś ciekawszy komponent, a do tego taniej...
  Awatar użytkownika corvax_z_dorzeczaAmazonki
  nie jest tak źle, przecież mógł być Black Kwartał
 4. Awatar użytkownika Superhot
  Autor
  Po czym poznać że ktoś jest leniwy?

  15470894-nBAGr.jpg
  Awatar użytkownika Krodzango
  Super chłodzenie procesora.

  Reszta działa ujdzie. (Edytowano)
 5. Awatar użytkownika Matemes
  Przepraszam za złośliwość, ale nazywa się forum, a wygląda jak blog.
  Awatar użytkownika Superhot
  Autor
  Chętnie się dostosuję, jeśli wymyślisz coś lepszego Przecież każdy może tu wrzucić swój wpis jako zajawkę - żeby poznać zdanie innych na ten temat. Fajnie jednak żeby była to tematyka około komputerowa

  Fakt że można prowadzić dyskusje w wątkach powoduje, że może uda się zrobić coś na kształt board`a (jak np. tu twojepc.pl/boa…tml). Dopóki jednak ludzie się nie ośmielą, to faktycznie będzie bardziej blog niż forum Jak masz jakikolwiek pomysł - śmiało zrób jakiś wpis
 6. Awatar użytkownika Superhot
  Autor
  Tanie klucze Windows „z drugiej ręki”. Jak to w końcu z nimi jest?
  (ciekawy artykuł Damiana Wyryszuka na portalu benchmark.pl)

  "klucze za kilkanaście/kilkadziesiąt złotych, oferowane w wielu sklepach internetowych, tak naprawdę są oparte o licencje VLK i dystrybuowane na zasadzie ESD – wpłacasz pieniądze, dostajesz maila i po chwili masz „legalny” system. Otóż jest to najbardziej bezsensowny zakup, jakiego można dokonać. Tego typu klucze są dystrybuowane przez Microsoft dla konkretnych organizacji i na konkretnych warunkach. Ich użycie w inny sposób jest nielegalne i prowadzi (prędzej czy później) do dezaktywacji systemu, w którym klucz został wprowadzony. A jak to wygląda w kwestii prawnej? Jeżeli jesteś prywatnym użytkownikiem, to policja (ani tym bardziej Microsoft) nie będą Cię za to ścigać. To przedsiębiorcy (w szczególności Ci więksi) są narażeni na poważne sankcje finansowe."

  "VLK (ang. Volume License Key, czyli klucz licencji woluminowej) – taka forma licencji pozwala na wykorzystanie tego samego klucza dla wielu instalacji. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie głównie w instytucjach biznesowych, rządowych oraz edukacyjnych. Ceny oprogramowania na licencjach woluminowych są zależne od ich typu, liczby stanowisk oraz okresu subskrypcji."

  Budzi mój niesmak, że część portali technologicznych zaczęła reklamować strony z takimi kluczami. Jak na to patrzycie?
  Awatar użytkownika EzioAuditore_da_Firenze
  Mam to samo odczucie.
 7. Awatar użytkownika Superhot
  Autor
  Zbliżająca się premiera Intel 14th Gen Raptor Lake Refresh nie wprowadzi wielu nowości, choć jednak jakieś na pewno. Korzystając z tej okazji producenci płyt Z790 szykują "refresh" swoich zintegrowanych bezprzewodowych modułów sieciowych. Nowe rozwiązanie oparte będzie na standardzie WIFI 7 i pozwoli na szybszy transfer i przepustowość w porównaniu z istniejącym WIFI 6E. WIFI 7 będzie dostępne u różnych producentów, jak Qualcomm (NVM865), MediaTek (MT7927, RZ738), Intel BE200 i Intel BE202. Pierwsze trzy z wymienionych modułów będą miały szerokość pasma 320 MHz, 4096 QAM i prędkości transferu do 5,8 Gb/s. Jednak rozwiązanie Intel BE202 będzie miało przepustowość 160 MHz, 1024 QAM i szybkość transferu do 2,4 Gb/s.

  15462427-L83eg.jpg
  Na podstawie tabeli można zakładać że cała rodzina MSI i Gigabyte zostanie wyposażona w pełną implementację WIFI 7. Odświeżone MOBO MSI Z790 będą wykorzystywać moduły Qualcomm NCM865, podczas gdy Gigabyte będzie używać kombinacji rozwiązań Qualcomm, MediaTek i Intel do swoich płyt AORUS Z790 Refresh. Tymczasem ASUS będzie korzystał z rozwiązania Intel BE202 na swojej płycie głównej ROG STRIX Z790-A Gaming WIFI II, podczas gdy wyższej klasy seria ROG może trzymać się rozwiązania Intel BE200.

  źródło

  Wiele osób jeszcze routera WIFI 6 nie widziało, a tu już WIFI 7 puka do drzwi
 8. Awatar użytkownika Superhot
  Autor
  Nowy BIOS MSI zwiększy próg throttlingu CPU Intela (Raptor Lake Refresh K) do 115°C.
  Wygląda na to, że MSI znalazło sposób na radzenie sobie ze zbyt wcześnie pojawiającym się zjawiskiem dławienia termicznego.
  15549790-kjoFi.jpgźródło

  A więc wydajność za wszelką cenę... Tylko żeby się nie skończyło jak w tej piosence (18+)
  Awatar użytkownika Krodzango
  Jest ogień (Edytowano)
 9. Awatar użytkownika Superhot
  Autor
  Czy Unia Europejska okaże się naszą bronią w walce z blokującym AdBlocki YouTube`m?

  Każdego użytkownika blokującego reklamy w przeglądarkowej wersji YouTube mogły dotknąć w mniejszym lub większym stopniu restrykcje związane z blokowaniem dostępu przez wspomniany serwis. Warto jednak zastanowić się, czy takie działanie ze strony Google jest zgodne z prawem na terenie Europy.

  Cytując android.com.pl:

  Według Dyrektywy o e-Prywatności Unii Europejskiej, takie działania mogą być niezgodne z prawem. Regulacja ta wymaga, aby firmy uzyskały wyraźną zgodę użytkowników przed instalacją plików cookie na ich urządzeniach, a także nakłada obowiązki na dostawców usług komunikacji elektronicznej w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przetwarzanych danych. Zgodnie z dyrektywą, firmy nie mogą bez zgody użytkownika zbierać danych telemetrycznych czy analizować wtyczek w przeglądarkach. YouTube nie powinien więc bezkarnie grzebać w naszych urządzeniach i stwierdzać, czy używamy adblocków.
  Alexander Hanff, znany w sieci jako That Privacy Guy, ekspert w zakresie prywatności w sieci, złożył formalną skargę przeciwko YouTube do Irlandzkiej Komisji Ochrony Danych w związku z wdrażaniem technologii wykrywania adblocków, argumentując, że jest to nielegalne w świetle prawa UE.

  15732748-Q6Knn.jpg
  Źródła:
  android.com.pl/tec…ne/
  android.com.pl/roz…ga/
  theregister.com/202…be/
  Awatar użytkownika Krodzango
  Oby bo mnie youtub wykrył
 10. Awatar użytkownika Superhot
  Autor
  Tąpnięcie na akcjach Nvidii po raporcie o anulowanych zamówieniach w Chinach

  Akcje Nvidia Corp spadły we wtorek o około 5% do najniższego poziomu od pięciu miesięcy po raporcie Wall Street Journal, że gigant sztucznej inteligencji (AI) może zostać zmuszony do anulować zamówienia na zaawansowane chipy o wartości do 5 miliardów dolarów do Chin zgodnie z nowymi ograniczeniami rządu USA.

  W zeszłym tygodniu Nvidia została powiadomiona, że zamówienia na chipy AI zaplanowane na przyszły rok do głównych chińskich firm technologicznych, w tym Alibaba Group (9988.HK) , właściciela TikTok – ByteDance i Baidu (9888.HK) , podlegają najnowszym ograniczeniom eksportowym ogłoszonym przez Departament Handlu USA – podał „Wall Street Journal”, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą.

  Na początku tego miesiąca administracja Bidena nałożyła ograniczenia eksportowe na dostawy większej liczby chipów AI zaprojektowanych przez firmę Nvidia i inne firmy do Chin, co miało na celu uniemożliwienie Pekinowi otrzymywania najnowocześniejszych amerykańskich technologii w celu wzmocnienia jego armii.

  15776264-mUZpn.jpg
  źródło:
  reuters.com/tec…31/
 11. Awatar użytkownika Superhot
  Autor
  Słyszeliście, że szefowie Nvidii i AMD są kuzynami? Rywalizujące ze sobą firmy technologiczne należą do członków tej samej rodziny

  15894620-mDvkR.jpg
  Najprawdopodobniej "matka Jensena Huanga jest siostrą dziadka Lisy Su. Innymi słowy, Huang miał kuzynkę (zmarła w 2021 roku) ze strony matki, której córką jest właśnie Su (urodzona w 1969 roku). Między nimi jest 6 lat różnicy (Huang urodził się w 1963 roku)."

  Tak wiem, ten opis aż się prosi o taki komentarz  źródło: futurebeat.pl/new…44a
  Awatar użytkownika MaMiX
  Wyglądają podobnie i se tak myślałem, że mogliby być rodziną czy coś, ale mało prawdopodobne.
  Aczkolwiek no to niezbyt pasuje do siebie, open source, czepianie się nvidii, że nie open source, że brak wsparcia dla starszej technologii itp.
  Więc dla mnie to bardziej brzmi jak pasta.
 12. Awatar użytkownika _Cebulka_
  Temat trochę bez sensu. Nie zrobisz z pepperka jakiegokolwiek forum. Nie po to został założony. Tak samo z grup Facebookowych nie zrobisz forum.

  Raz, że jak widać oprócz ciebie nikt praktycznie nikt tutaj nie dodaje treści.
  Dwa, NIE MA wyszukiwania, czyli podstawy forum bo za 2 tygodnie ktoś będzie szukał jakiegoś tematu i nie znajdzie.
  Trzy, tak jak wspomniano wyżej - to wygląda jak blog gdzie tylko wklejasz skopiowanie z Spider's Web czy innego Telepolis artykuły. Nie ma podziału na kategorie. W "jednym worku" masz jakieś bzdury typu "szefowie AMD i Nvidia to kuzyni", a zaraz pod nimi opinie na temat szkła hartowanego w obudowach.

  Jeśli naprawdę chcesz stworzyć forum (nie ważne czy komputerowe czy kucharskie) to albo serwer Discord (choć i tak nie będzie idealnie, ale już lepiej) albo serio klasyczne forum PHP by Przemo
  Awatar użytkownika Superhot
  Autor
  Rozumiem i doceniam troskę Podtrzymuję jednak swoje zdanie, że wielu z nas nie ma czasu zaglądać na inne strony związane z zainteresowaniami. Tym bardziej na fora nie powiązane z kierującą do nich stroną. A Discord jest dla mnie zbyt chaotyczny i nie posiada potencjału przepływu użytkowników (na peperze są to setki tysięcy osób). Więc skoro tak wiele osób zagląda w to miejsce, ja widzę w tym potencjał. Czy się uda - zobaczymy. Może z czasem powstaną tu funkcje których brak słusznie zauważasz. A póki ich nie ma - można spróbować na tym co jest

  Poza tym, tu nie muszą być dodawane high quality treści... Równie dobrze mogą to być pytania, "czy warto zmienić ten procesor", "jakie gpu", "ile mocy ten zestaw pociągnie", "czy ten monitor jest dobry do PS5" i takie tam. Rozkręci się.

 13. Awatar użytkownika Superhot
  Autor
  [PLOTKA] Intel idzie na rekord. 6,2 GHz w i9 „Special Edition” - Byłoby to najwyższe taktowanie wśród konsumenckich chipów.

  Izraelski PC-Online udostępnił listę gotowych komputerów PC wyposażonych w procesor Core i9-14900KS
  15908803-ilEeO.jpg
  Szacunkowe dane na temat tego procesora:
  CPU NAME Core i9-14900KS
  CORES 8+16 (24)
  THREADS 32
  BASE CLOCK ?
  BOOST CLOCK 6.2 GHz
  L2 / L3 CACHE 32 / 36 MB
  TDP (PL1) 150W
  MSRP $799 US?

  źródło

  Z kim oni się ścigają na te herce?
 14. Awatar użytkownika Superhot
  Autor
  Alan Wake 2 pokazuje że nowe gry, potrafią zrobić użytek z prędkości oferowanych przez interfejs NVMe.


  Pik przepustowości nośnika SSD Crucial T700 Gen5 na poziomie 2,742 GB/s został odnotowany podczas przejścia pomiędzy scenami w lokacji Mind Place. Alan Wake 2 stale odczytuje dane z dysku przy dużej przepustowości, skutkuje to wyraźnym obciążeniem SSD i temperaturą 78 stopni. Jeżeli nośnik posiadał wówczas radiator (co sugerowałaby miniatura filmu) daje to do myślenia
 15. Awatar użytkownika Superhot
  Autor
  Historycznie niska cena na monitor Iiyama G-Master GCB3280QSU-B1 Red Eagle 32" (VA LED, WQHD, 165Hz, 0.2ms) Link do ceneo

  Sklepy
  Zadowolenie
  Alsen
  Zaoferowały go właśnie za 1399 zł

  15910426-Xk0cu.jpg
Awatar użytkownika