Piszczące cewki w kartach graficznych od AMD to kwestia przede wszystkim zasilaczy, a nie samych kart

paź 24. 2023
Jak w temacie. Kilka miesięcy temu przesiadłem się z RTX 3060 na RX 6950 XT Nitro+ od Sapphire.

Undervolting do 1140mV przy 2300MHz (więcej mocy karty nie potrzebuję, bo używam ogranicznika klatek, gdyż mój monitor wyświetla maksymalnie 75Hz) i cewki nadal popiskiwały.

Karta piszczała na zasilaczu MSI MPG A750GF - 750W 80 Plus Gold, uważanym za jeden z lepszych zasilaczy.

Jakie było moje zdziwienie, kiedy zakupiłem zasilacz FSP/Fortron HYDRO PTM PRO - 1200W 80 Plus Platinum i nawet bez limitu klatek cewek nie słychać wcale.

Widziałem komentarze mówiące o kiepskich zasilaczach i piszczących cewkach, więc byłem ciekawy czy zmiana zasilacza da efekt. No i dała.

Może inni obecni podzielą się swoimi doświadczeniami w tej kwestii...

735733_1.jpg
735733_1.jpg
Aktualizacje społecznościowe

50 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
  1. Awatar użytkownika equisetum
    Nie ma do końca reguły. Są karty które piszczą NIEZALEŻNIE od zasilacza, sieci itd. ale są rzadkością. Z doświadczenia: w moim warsztacie gdzie zajmuję się komputerami, karty potrafiły piszczeć, a jak przywoziłem je do domu to cisza (nowa instalacja elektryczna). Problem rozwiązał porządny UPS, od tego momentu problem zniknął. Podobnie z zasilaczami, im lepsza jednostka tym większa szansa, że będzie cicho, ale tutaj też można kupić super PSU i mieć kiepską instalację i dalej problem będzie występował. Zdarzają się też przypadki które umykają logice. Raz miałem RTX 2080Ti który tak piszczał, że autentycznie ciężko było wytrzymać. Ani instalacje ani zmiana na wysokiej jakości zasilacz nie miały wpływu na kartę. I jakoś tak się złożyło że trafiłem klienta co tą kartę chciał wziąć, bo chciał tanio a dźwięk tolerował. No więc złożyłem mu PC (dość budżetowy) z tanim zasilaczem (Supremo M2 bodajże) i co prawda całkiem ciszy nie było, ale dźwięk zmniejszył się o 70%? Dlaczego? Nie mam pojęcia. Myślałem że zasilacz siadł dobrze ale zmieniłem na inny i też było cicho. Tak jakby podpasowała jej konfiguracja sprzętowa całego PC z jakiegoś powodu. Czarna magia. Podsumowując: Jak ktoś pisze "nie kupuj modelu X bo cewki w nim piszczą" to jest zwykłym laikiem co nie ma pojęcia o istocie problemu, bo ten jest dość złożony.
  2. Awatar użytkownika NLC
    Miałem podobnie z zasilaczem Bequiet Pure Power 750W, bardzo mocno piszczały cewki na RX6800 (nawet przy blokadzie na 60fps). Niedawno kupiłem Seasonica GX i nic już nie piszczy. (Edytowano)
    Awatar użytkownika Zdeba277
    Ja posiadam rx6800xt i zasilacz seasonic gx750w i piszczą pod obciążeniem...
  3. Awatar użytkownika blaker
    Ależ oczywiście, że podzielę się swoimi doświadczeniami. 😁

    Kiedy piszczy GPU? Najczęściej przy sporej ilości FPS. 300, 600, 1000fps, dźwięk piszczenia zmienia swoją częstotliwość na wyższą wraz ze wzrostem FPS.
    Przykładowo cewki piszczą najgłośniej w menu gry (bez v-sync), a po załadowaniu się rozgrywki dźwięk przycicha.

    Kiedy piszczy PSU? Przy sporym zapotrzebowaniu GPU na waty, nawet przy niskim FPS, najczęściej problem występuje wraz z Radeonami ponieważ ich zapotrzebowanie na prąd jest większe względem NV.

    Czy to jest zasada? Nie wiem. To tylko moje spostrzeżenia. Najgorzej, jak komuś piszczy GPU i PSU równocześnie. (Edytowano)
    Awatar użytkownika Tetryk
    Autor
    Owszem, wymieniłeś cechy, które wpływają na piszczenie cewek, ale nie wziąłeś pod uwagę faktu, że ta sama karta może piszczeć na potęgę w jakichś warunkach, ale ta sama karta może być cicha w tych samych warunkach - na jednym zasilaczu cewki będą grały, na innym już nie.

    Nie ma reguły. Temat założyłem, ale zapomniałem, że przy okazji wymiany zasilacza, wymieniłem też przewód sieciowy, a pamiętam, że stary był styrany do tego stopnia, że potrafił kopnąć, kiedy grzebałem z tyłu kompa.

    I teraz zastanawiam się czy wyciszenie cewek było rezultatem zmiany zasilacza, czy zmiany starego kabla zasilającego.

    A to nic, bo w tym samym momencie w końcu zainstalowałem bardzo dobrą listwę zasilającą, więc tak szczerze, to teraz nie jestem pewny, która z tych zmian spowodowała wyciszenie cewek GPU.

    Zasilacza z powrotem nie podmienię, bo nowy ma inne złącza, a nie chce mi się wymieniać do testu przewodów zasilających GPU, żeby podłączyć stary (A750GF) zasilacz na nowym kablu sieciowym, ale postaram się zrobić test polegający na podłączeniu starego przewodu zasilającego do nowego zasilacza. Dam znać.

    W każdym razie wychodzi na to, że karty od AMD, jako bardziej prądożerne, mają niewystarczające filtry (na przykład kondensatory) i są bardzo czułe na zasilanie. Jeśli zasilacz nie jest w stanie wyfiltrować skoków napięcia, to karta będzie piszczeć, ale jeśli ten sam zasilacz będzie miłą lepszej jakości prąd (230 woltów), to może dać radę, w wyniku czego karta nie będzie piszczeć.

    Cały czas mielę ten temat w głowie, w czym pomaga mi albo zioło, albo piwo - wtedy sporo analizuję.
  4. Awatar użytkownika grzesiek.warzone
    Karty AMD są również bardzo podatne na kiepskiej jakości kabel HDMI lub DP .
    Awatar użytkownika Tetryk
    Autor
    Te akurat mam dobrej jakości, co potwierdziła wymiana zasilacza. Ale dobrze wiedzieć.

    PS przed kropką nie wolno stawiać spacji, bo to jest błąd - nie promuj analfabetyzmu, proszę
  5. Awatar użytkownika Opanowany_
    Ciężko powiedzieć... Kupiłem vero l5 jak umarł mój seasonic foculs gold i rx 7900xt pulse piszczał cicho... Zmieniłem na seasonic gx 1000 wat, podpiąłem dwoma osobnymi kablami pcie od zasilacza do karty i nic nie słychać - cisza jak makiem zasiał. Po części to loteria po prostu...
  6. Awatar użytkownika 74kgk74
    Posiadam RX 6900 XT ULTIMATE
    i na początku popiołem ją pod zasilacz chieftec 750W, karta piszczała ale bez dramatu, tylko pod syntetycznym obciążeniem. Zmieniłem zasilacz na EVGA 1000W i jak ręką odjął.
    Więc polecam trzymać się zaleceń prodycenta i powinno być ok.
  7. Awatar użytkownika Thomzeno
    Przypadkiem trafiłem na tą dyskusje jak już kupiłem zasilacz i jestem przed kupnem 6700xt.
    Czy ktoś ma może 6700xt lub innego radeona połączonego z XPG Core Reactor 750W 80 Plus Gold? Zasilacz niby tier A wg. listy: cultists.network/140…st/ razem z MSI MPG A-Gf.

    Jestem laikiem, i komputer będę składał samemu, o co chodzi z tymi dwoma kablami czy ktoś mógłby mi to wytłumaczyć? Jak będę chciał połączyć np. na dwa kable to drugi o którym pisza koledzy będzie też w zestawie? (Edytowano)
    Awatar użytkownika grzesiek.warzone
    Z zasilaczem będziesz miał pełne okablowanie potrzebne do PC nie martw się. Też nie ma co pytać o modele zasilacza względem GPU. Z jednym i drugim może być wadliwa sztuka. Jak to mówią złośliwość rzeczy martwych
  8. Awatar użytkownika Jarek_Szczyg
    Ogólnie często czytałem o tym piszczeniu cewek ale ja nigdy nie miałem takiego problemu. Od zawsze mam zasilacz Corsair VS650. Używałem pod 3 adresami - w UK i 2 w Polsce. Napięcie w sieci skacze od 250V za dnia do 205V wieczorem. Najtańsza płyta główna Gigabyte a320, używane dwie karty GPU AMD 5500xt oraz 6700xt i zawsze było cicho.
    W kartach mam ustawione by działały w max 75fps (monitor) lub 60fps (telewizor 4K). Jedyne co to miałem problem ze obraz lekko mrugał na 5500xt po HDMI do telewizora, ale wystarczyło kabel HDMI odłączyć, poczekać 2s i podłączyć ponownie.
    Nawet nie wiem jak puszczy cewka, chyba będę musiał na YT wyszukać.
    Awatar użytkownika Jarek_Szczyg
    Aaa, już wiem co to za piszczenie. Miałem to 15 lat temu w starym kompie. Z jakiegoś powodu komp piszczał jak wyświetlało jakieś jasne sceny i wydaje mi się że problemem był monitor, listwa zasilająca no i najtańszy zasilacz jaki był na rynku.
    Wczelkiego rodzaju ładowarki też tak czasem mają. Moja 10letnia ładowarka do wkrętarki tak ma jak się nagrzeje.

    Ludziom którzy mają taki problem proponuje zakupić dobra listwę zasilająca albo spróbować kompa podłączyć bezpośrednio do gniazdka w ścianie. Lepiej byłoby kupić coś do stabilizacji napięcia, na przykład stabilizator AVR. Jak nie pomaga to wymienić zasilacz lub płytę główną. Lub postawić kompa na podłodze, jak najdalej od biurka i grać w słuchawkach xD
  9. Awatar użytkownika Groźnyhinczykzhin_Hsui-ch
    Dlaczego kupujesz 1200 Wat do takiego zestawu? Przecież to idotyczne
    Awatar użytkownika Tetryk
    Autor
    Dlaczego kupujesz 1200 Wat do takiego zestawu? Przecież to idotyczne

    Mam trzy pecety i czwarty w drodze, więc powoli rozglądałem się za kolejnym dobrym zasilaczem. Na pepperze trafił się ten 1200 Watów za 7 stówek, gdzie taki MSI 750 Watów kosztuje 5 stów, więc dołożyłem tylko 2 stówy, a mam zasilacz bardziej przyszłościowy. Obecnie ten 750 W zasila energooszczędnego kompa (pobór mocy przy odpalonej przeglądarce to 30 Watów, gdzie w głównym kompie widać wahania między 90 a 100 Watów) z Ryzenem 5600G, który służy mi do odzyskiwania danych z dysków, testowania na przykład kart graficznych oraz puszczania filmów na telewizorze, do snu.

    Mam porządną obudowę od Phanteksa, którą opatrzyłem w porządne wentylatory, uszczelniłem i przerobiłem pod pionowy uchwyt karty graficznej (również od Phanteksa) i obecnie siedzi w niej już trzeci zestaw wnętrzności. Zasilacz 750 Watów nie jest przyszłościowy i obecnie jest on na granicy zasilania zestawu z Ryzenem 9 5950X, grafą RX 6950 XT, 64 GB RAM w czterech kościach, dwóch dyskach twardych i trzech ssd. Wiesz... Chytry dwa razy traci, a ja nie lubię co dwa-trzy lata szukać kolejnego zasilacza, skoro mogę kupić raz i mieć spokój.

    Oczywiście te 750 Watów spokojnie starczało, bo i procek i grafa pracują na obniżonym napięciu, ale lepiej mieć większy zapas.

    Miałem jedynie wątpliwości dotyczące poboru prądu w idlu przez taki zasilacz, ale testy wykazały, że komputer pobiera na obu zasilaczach tyle samo mocy, więc jest git.

    Idiotyczne? Chłopie, nie bądź ignorantem i nie mów komuś, że ma idiotyczne pomysły, patrząc po sobie i nie znając powodów podjęcia przez kogoś jakiejś decyzji, bo to jest słabe. (Edytowano)
  10. Awatar użytkownika stark2991
    Dobra, to niech teraz ktoś wybada, od czego to zależy.
  11. Awatar użytkownika Lokross
    Zasilacz z najwyższej półki oraz kable... grafika myślałem że doprowadzi mnie do szału, tak piszczała.
    Awatar użytkownika Tetryk
    Autor
    Ale że co zasilacz z najwyższej półki oraz co kable?

    Piszczała na zasilaczu z najwyższej półki? Co kable? Jaka karta? Jaki zasilacz?

    Chłopie, trochę precyzji w wypowiedzi się przyda.
  12. Awatar użytkownika Khaine
    Miałem 7900 XTX Red Devil na Corsair RM850X - na wyższym poborze mocy bzyczał. Zmieniłem na Corsair RMX Shift 1000W - nadal bzyczy, ale mam wrażenie że nieco ciszej, bo mam 3 osobne kable PCI-E i jest to jednak standard ATX 3.0. Być może nie lubi zasilaczy Corsair ogólnie, bo nie testowałem innych.

    uV, delikatny downclock - co najwyżej troszkę zmniejszyły częstotliwość bzyczenia na nieco niższą.

    Przepinałem kabel z listwy prosto do sieci - nic to nie dało. Kabel DP mam nówka sztuka DELLa razem z monitorem otrzymany.

    Na szczęście nie jest to jakieś mega bzyczenie (brzmi raczej jak wiatraczek) i odpala się dopiero przy bardzo wysokim poborze mocy, no ale nie wiem już co mu jeszcze można zrobić.
    Awatar użytkownika grzesiek.warzone
    Może listwa pod którą podpinasz PC ? Tutaj też może być problem
Awatar użytkownika
Najlepsi sprzedawcy