Niestety, ta okazja wygasła 28 września 2023.
116°
Opublikowano 29 sierpnia 2023

Teleskop Celestron NexStar 5 SE

5 499zł6 099zł-10%
Darmowa dostawa
Awatar użytkownika Szczurek97
Opublikowane przez
Szczurek97
Dołączył w 2021
67
20

O tej okazji

Ta okazja już wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

Teleskopy z serii Celestron Nexstar SE to wygodne i proste w obsłudze instrumenty obserwacyjne, które dzięki stosunkowo niewielkim gabarytom z łatwością przewieziemy pod ciemne wiejskie niebo. Montaż teleskopu wyposażony jest w system Go-To, który umożliwia automatyczne namierzanie i śledzenie obiektów. Dzięki temu teleskopy Nexstar SE doskonale nadają się do obserwacji grupowych i pokazów nieba.

Tubus teleskopu

Jest to bardzo kompaktowy teleskop systemu Schmidta-Cassegraina o średnicy 127mm (5 cali). Warto zauważyć, że tubus teleskopu waży zaledwie 3 kg. Teleskop ten jest świetną alternatywą dla popularnych teleskopów Maksutova o średnicy 127mm - dzięki nieco krótszej ogniskowej Nexstar 5 SE daje możliwość uzyskania szerszego pola widzenia. Teleskop NexStar 5 SE przewidziany jest do współpracy z akcesoriami 1,25” (pomimo możliwości zamocowania akcesoria 2” nie są wskazane do tego typu tuby optycznej). Płyta korekcyjna teleskopu pokryta została wysokiej jakości powłokami przeciwodblaskowymi StarBright XLT. Ostrość ustawiana jest w sposób typowy dla tub katadioptrycznych – pokrętłem na tylnej ściance tubusu.

Montaż

Jest to jednoramienny montaż azymutalny wyposażony w system Go-To. Teleskop przeznaczony jest do użytkowania w trybie azymutalnym, po prawidłowym ustawieniu klina paralaktycznego i po ustawieniu kierunku osi może być używany w trybie paralaktycznym. W montażu zastosowano sterownik NexStar z bazą 40000+ obiektów, z 9 prędkościami obrotu. Przed rozpoczęciem obserwacji wystarczy wykonać star alignment czyli ustawić teleskop na 1, 2 lub 3 jasne gwiazdy. Po wykonaniu tej prostej procedury system Go-To jest już zorientowany w położeniu obiektów na niebie. Chcąc odnaleźć dowolny obiekt z bazy wystarczy wpisać jego numer katalogowy na pilocie a montaż sam go odnajdzie jednocześnie rozpoczynając śledzenie. Montaż może być zasilany za pomocą 8 baterii AA montowanych w głowicy lub za pomocą dodatkowego zasilacza o napięciu 12V. Istnieje możliwość podłączenia montażu do komputera w celu sterowania za pomocą popularnego oprogramowania astronomicznego. Do podłączenia potrzebny jest dodatkowy konwerter RS232-USB.

Akcesoria

Teleskopy serii SE wyposażone są w okular Plössla o ogniskowej 25mm i polu widzenia 50 stopni. Jest to okular dobrej jakości tym niemniej zalecany jest zakup kilku dodatkowych okularów dzięki którym w pełni wykorzystamy możliwości teleskopu. Aby podłączyć aparat do teleskopu 4SE należy zakupić specjalny T-adapter przeznaczony do teleskopów SCT. Teleskop posiada szukacz typu Red Dot pozwalający na szybkie i łatwe wyszukiwanie jasnych obiektów (obiekty słabsze można odnaleźć za pomocą systemu Go-To).

Zastosowanie

Jest to dość uniwersalny teleskop, który doskonale sprawdzi się zarówno przy obserwacjach Księżyca i planet jak i obiektów głębokiego nieba. Teleskop o tej aperturze pod ciemnym niebem umożliwia dostrzeżenie licznych gromad gwiazd, obiektów mgławicowych czy galaktyk.
Więcej szczegółów od
Aktualizacje społecznościowe

10 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
  1. Awatar użytkownika zygus18
    15037741-Xjrbn.jpg
  2. Awatar użytkownika _johnny_
    Nie nie nie. Bez sensu lustro 130 to można księżyc pooglądać ewentualnie saturna. A jeśli już chcemy wydać tyle pieniążka to można za 4.500 kupić nexstar 150 czyli 6" SLT. I jakość obrazu będzie lepsza.
  3. Awatar użytkownika MrCebul
    Czekamy na komentarz o podglądaniu sąsiadek
    Awatar użytkownika DanseMacabre
    Na takim przybliżeniu to chyba sąsiadki z innej dzielnicy
  4. Awatar użytkownika Tolek_Bananvsi
    A czy ten system "go to" rzeczywiście jakoś sensownie się sprawdza?
  5. Awatar użytkownika _johnny_
    Tak to jest dla kogoś kto zaczyna ale i nie tylko fajna pomoc. Ale to nie jest tak że włączasz i to samo się pozycjonuje tylko musisz skorygować teleskop wg gwiazd. Można też dokupić tzn autoalign chyba tak się to nazywa i wtedy masz pełny automatyzm. Niestety przy lustrze 130 jakie proponuje autor zobaczysz bardzo niewiele obiektów gołym okiem. Do sensownych obserwacji minimum 150 im więcej tym lepiej ale koszta rosną wykładniczo
  6. Awatar użytkownika zygus18
    Ze swojej strony dodam, że lepiej zainwestować w cos do dobrego ogladanie ksiezyca z dzieciakami, lub samemu, bo cos dalej to dramat - pozniej przez jakies programy renderujaco-filtrujace trzeba ewentualne zdjecia wrzucac i one sztucznie wyostrzaja nam ten obraz i dodaja barw. Najlepiej na yt wejsc i obejrzec jakis material od szczesliwych uzytkownikow. Jak ktos sie tym jara i specjalnie bierze urlop, zeby zobaczyc na bezchmurnym niebie jakies cud i dziwy to mozna smialo brac. Ale, jak ktos raz na roch z szafy wyciagnie, zeby zobaczyc czy reptylianie na ksiezycu grila na 4 lipca nie odpalaja to odradzam, bo kasa w bloto. Pozdrawiam
Awatar użytkownika