Opublikowano 5 godzin temu

Przygotowanie dobrej jakości kawy w niskiej cenie

Dobry wieczór,
Zauważyłem że w gronie użytkowników pepper jest dużo miłośników kawy, od jakiegoś już czasu zastanawiam się nad zrobieniem upgradeu zestawu do przygotowania dobrej kawy,

Przez wiele lat przerabiałem różne metody:
- przelewowa,
- manualne zaparzacze,
- różne expresy (Delongi , Philips),
- Areopress,
- Ręczne japońskie młynki + świeże ziarna,

Szukam czegoś nowszego, zastanawiałem się nad expresami kolbowymi + dobrej jakości młynek, czy to dobry kierunek? Czego szukać? W jakiej cenie znajdę coś "dobrego", jak takie rozwiązanie (jakościowo) ma się do np. automatycznych expresow jura za 5 - 7k?
Aktualizacje społecznościowe

Kategorie

1 Komentarz

Awatar użytkownika
  1. Awatar użytkownika -WilQ-
    Temat rzeka, gólnie jeśli masz zamiar wejść w ekspresy kolbowe na poważnie trzeba niestety wyłożyć podobną sumę jak w przypadku wspomnianej jury. Niestety z doświadczenia wiem że najtańsze ekspresy kolbowe mają tendencje do nie trzymania temperatur, spadku ciśnienienia w trakcie pracy, oraz co najważniejsze braku możliwości regulacji temperatury i ciśnienia roboczego, w efekcie zwykle dostajemy dość paskudne kawy. Sam ekspres kolbowy powiedzmy z dolnego przedziału średniej półki to cena 4k wzwyż, dobry młynek pod espresso minimum 2k. Do tego dochodzi waga (w miarę ok modele zaczynają się od 200-300 zł), tamper, dystrybutor i ewentualny puck screen. Ponadto po zakupie czeka cię sporo do nauki na temat przygotowania kawy, metodą prób i błędów bedziesz musiał się nauczyć jak grubo zmielić kawę, w jakiej ilości, w jakich proporcjach, określić czas parzenia itd. z angielskiego na ten proces mówią "dial in" i niestety dla każdej mieszanki jest inny. Co uzyskasz w zamian jeśli naprawdę się przyłożysz? Lepszą kawę niż z niejednej kawiarni. Podsumowując niestety nie jest to tanie hobby, powiem więcej jest to jedno z najdroższych sposobów przygotowywania kawy. Jeśli chcesz coś tańszego z kolbą, coś co zrobi w miarę dobrą kawę to mogę polecić eksresy od sage np. SAGE SES880BTR (Edytowano)