Opublikowano 7 listopada 2023

Laptop do 4000 złotych (programowanie, zarządzanie danymi, przeglądanie Internetu)

Budżet i data zakupu:
Poszukuję laptopa do około 4000 złotych (przyjmijmy, że ewentualna dopłata to maksymalnie 250 złotych). Jestem w stanie poczekać z zakupem do Black Friday, jednak jeśli prawdopodobieństwo, że laptop, który spełnia moje oczekiwania trafi na atrakcyjną promocję jest bliskie zera, to nie ma to raczej sensu, a jeśli nawet miałbym czekać to chciałbym wiedzieć za czym się rozglądać.

Zastosowanie:
Laptop będzie wykorzystywany przede wszystkim do programowania, zarządzania danymi oraz przeglądania Internetu, absolutnie nie zamierzam na nim grać - wyraźnie to zaznaczam, bo jak mniemam, ma to dość duże znaczenie w zakresie dobierania odpowiednich podzespołów.

Wymagania:
  • Pamięć RAM: z uwagi na to, że w zasadzie zawsze mam otwarte kilka/kilkanaście aplikacji jednocześnie wraz z przeglądarką, w której otwarte jest kilkadziesiąt kart, uznałem, że jednym z najmocniejszych wymagań, które wyznaczę przy poszukiwaniu laptopa będzie 32 GB (lub więcej) pamięci RAM.
  • Ekran: przekątna ekranu nie ma dla mnie absolutnie żadnego znaczenia, co więcej, nie obchodzą mnie też dodatki w postaci rozdzielczości większej niż 1080p, niestandardowych proporcji, ekranu dotykowego, czy częstotliwości odświeżania większej niż 60 Hz; jeśli będą - w porządku, ale nie mam co do tego żadnych preferencji.
  • Dysk: co najmniej 512 GB SSD, chociaż oczywiście im więcej, tym lepiej
  • Procesor: prawdopodobnie możliwie jak najlepszy ze względu na to, do czego będzie wykorzystywany laptop. Do tej pory używałem tylko procesorów firmy AMD, ale tutaj również nie mam szczególnych preferencji.
  • Karta graficzna: laptop nie będzie wykorzystywany do gier, więc wolałbym przeznaczyć "jej część budżetu" na spełnienie innych wymagań
  • System: z moich obserwacji wynika, że zainstalowany system Windows podnosi cenę laptopa nawet o kilkaset złotych, dlatego jego obecność jest raczej niemile widziana, szczególnie z uwagi na to, że od razu po wyjęciu z pudełka zamierzam na nim zainstalować Linuxa - z tego samego powodu wszystkie inne dodatki w postaci oprogramowania, które sztucznie zawyżają cenę również odpadają.
  • Dodatkowe cechy: nie mają dla mnie znaczenia elementy laptopa, które nie wpływają bezpośrednio na działanie laptopa: kamerka, głośniki, touchpad, podświetlenie klawiatury, obecność klawiatury numerycznej, itp.). Wyjątkiem jest tutaj jakość użytych materiałów i ich spasowanie, jednak w tym budżecie prawdopodobnie można by spojrzeć na takie wymaganie co najwyżej z politowaniem, dlatego nie wyróżniłem osobno tej cechy.

Przepraszam, jeśli moja lista wymagań może wydawać się nieco dziwna, jednak wynika to z mojego braku rozeznania na rynku komputerów. Pomimo tego, że na co dzień pracuję w IT nie byłem pewny na co zwrócić uwagę, dlatego starałem się pomóc w skutecznym odfiltrowaniu opcji, które by mnie nie zadowoliły poprzez zaznaczenie bardziej na czym mi nie zależy, niż zależy. W razie potrzeby podam dodatkowe informacje w komentarzach.

Oznaczam również osoby, które aktywnie udzielają się w podobnych tematach z nadzieją na odpowiedź:

Z góry dziękuję za pomoc w wyborze
Aktualizacje społecznościowe

18 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
  1. Awatar użytkownika Comzo
    Ekran: przekątna ekranu nie ma dla mnie absolutnie żadnego znaczenia, co więcej, nie obchodzą mnie też dodatki w postaci rozdzielczości większej niż 1080p, niestandardowych proporcji, ekranu dotykowego, czy częstotliwości odświeżania większej niż 60 Hz; jeśli będą - w porządku,
    Nie wiem z jakich laptopów do tej pory korzystałeś (może każdy miał na tyle dobra matryce że nie zwracałaleś na to uwagi), ale ekran to kluczowy aspekt użytkowy laptopa. Nie chodzi o samo odświeżanie i inne dodatki, ale typ matrycy i odwzorowanie kolorów.
    Tutaj masz przykładowo porównanie TN vs IPS:
    15846118-Smpuf.jpg15846118-rm3HI.jpg
    To samo z rozmiarem ekranu - 13.3 będzie fajnym laptopem mobilnym, wygodnym w noszeniu i korzystaniu na kolanach. Do pracy jednak będzie potrzebny monitor. 17 cali będzie przeciwnością - ciężka kobyla której raczej nie weźmiesz na kanapę, ale za to dużo większą przestrzeń robocza. W użytkowaniu to bedą niemal zupełnie różne sprzęty (jak telefon vs tablet).
    No chyba że 90% czasu i tak będziesz pod monitorem to nie ma tematu.

    Odnośnie reszty wymagań - szedlbym w coś na Ryzenie 7 - przy programowaniu więcej rdzeni na pewno będzie na plus (w szczególności jeśli dojdzie jakąś konteneryzacja / bazy danych w tle czy jakieś przetwarzanie np w Hadoopie). 32GB to dobry pomysł - 16GB bedzie bardzo na styk.

    Jeśli liczy się wyłącznie wydajność to bierz HP 15s na R7-5825u (do 3k dostaniesz wersję z 32GB, na promce wersję 16GB idzie dorwać do 2.5k + samemu wsadzić RAMy). Tylko jest to plastikowy laptop że słaba matrycą.

    Dokładając trochę kasy (ok 3.5k + upgrade RAMu) powinieneś być w stanie dorwać Paviliona 15 z R7 7730u. Tutaj dalej matrycą będzie bez szału, ale za to obudowa z aluminiowymk elementami

    Alternatywnie ProBook z R7 - będzie najlepiej wykonany z tych wszystkich, ale 32GB może być już mocno w granicy (albo lekko ponad) budżetu.

    Dobrym wyborem będą też Vivobooki z R7 5800H lub 6800H (tutaj już musisz czekać na dobrą promkę). Trochę słabo ostatnio z ich dostępnością (a to co jest ma bardzo wywindowane ceny), ale nie tak dawno szło jest ogarnąć bez problemu poniżej 4k. Tylko zwracaj uwagę czy nie mają wlutowanych ramow, bo cześć serii Vivobookow niestety nie miała opcji dołożenia RAMu (np. S15).

    Daj jeszcze znać czy naklejki na klawiaturę są ok, bo często na zagranicznych Amazonach idzie dorwać laptopy w dużo lepszych cenach (z reguły 16GB, więc RAM musiałbyś sam dołożyć) (Edytowano)
    Awatar użytkownika marcinn_
    Tyle, że niestety Probooki dostępne na polskim rynku mają najgorsze matryce oferowane przez HP w tej serii.
  2. Awatar użytkownika Matemes
    To ja się może skupię na polskim rynku i oficjalnej dystrybucji.
    Teoretycznie laptopa spełniającego wymagania można mieć już za 2500. HP 15s z xkomu ma ryzena 5 5500u lub 5625u i ram rozszerzony przez sklep do 32gb. Ciekawostka - ten drugi jest nowszy, a mieści się w budżecie z systemem... Tak ogólnie, to potrzebując więcej niż 16 GB ram jesteś skazany na modyfikacje dokonywane przez sklep, ponieważ z fabryki takie konfiguracje wychodzą tylko na zamówienie albo w najdroższych laptopach.
    Jeżeli trzymamy się wersji bez systemu, to w grę wchodzą raczej głównie maszyny gamingowe takie jak Acer nitro 5 x-kom.pl/p/1…tml . Niby do gier, ale do pracy też się jak najbardziej nada. Gdyby na black friday był jakiś Lenovo Legion 5 w budżecie, to byłoby jeszcze lepiej.
    Druga opcja to laptop typowo do pracy, całkiem dobrze wykonany, z 3 latami gwarancji i (jak rozumiem niepotrzebnym) Windowsem w wersji Pro. Tak się składa, że w tych laptopach system jest prawie zawsze i wysiłek włożony w poszukiwanie wersji bez niego nie za bardzo się kalkuluje. Przykłady (cena rosnąco):
    itnes.pl/lap…tml
    delkom.pl/p/l…669
    itnes.pl/lap…tml
    Seria 645 jest o półkę wyżej od 445. Ryzen 7 5825u jest porównywalnie wydajny do Ryzena 5 6600h (opieram się o benchmark passmark).

    W związku z tym, że propozycji mogłoby być więcej, ograniczyłem się do modeli z AMD. Ale z intela też by się coś znalazło z Core i5. Ale raczej sugerowałbym procesory kończące się na P lub H a nie (w dużym uproszczeniu) mniej wydajne U.
    Awatar użytkownika VariousTypesOfAds
    Autor
    Pozwól, że skopiuję fragment mojej odpowiedzi na inny komentarz i wkleję go też tutaj, bo w zasadzie chciałbym zapytać również Ciebie o to samo;
    Z modeli, które wymieniłeś najbardziej spodobał mi się ProBook 445 G9 (Ryzen 7 5825U) - według benchmarków procesor jest dość wydajny, a konfiguracja z 32 GB RAM mieści się w budżecie, jednak w oko wpadł mi również Lenovo ThinkPad E15 G4 (Ryzen 5 5625U), którego również można kupić poniżej 4000 złotych. Który z tej dwójki byłby ewentualnie lepszy?
    Edit: do porównania dodaję jeszcze Lenovo ThinkBook 15 G4 (Ryzen 7 5825U) za lekko ponad 4000 złotych. (Edytowano)
  3. Awatar użytkownika zhurq
    Pierwsze primo: jak zamierzasz postawić na nim Linuxa, to przed zakupem polecam sprawdzić czy jest w miarę kompatybilny, bo uwierz mi, różnie bywa.

    Zgadzam się z Comzo, ale w przypadku laptopów jakie zaproponował, to bym je rozważał z mniejszym budżetem. Później zedytuje komentarz i dam znać co moim zdaniem można rozważyć, bo póki co za wcześnie jest

    EDIT: To tak, za 4k już musisz oczekiwać dobrego ekranu (min. 100% sRGB i 300 nitów) nawet w Polsce.
    Do 4k powinieneś też oczekiwać dobrego wykonania. Taki budżet powinien pozwolić od ręki kupić w jakimś sklepie aluminiowego laptopa z dobrym ekranem (np thinkbook 13s w sferis za ~3.7k). To, z czym może być problem, to możliwość dołożenia ramu do 32gb. Większość biznesówek ma lutowany.

    Na ten moment w tym budżecie widzę tylko jednego laptopa spełniającego wszystkie niezbędne warunki w tym budżecie: allegro.pl/ofe…042 (Edytowano)
    Awatar użytkownika Comzo
    Na ten moment w tym budżecie widzę tylko jednego laptopa spełniającego wszystkie niezbędne warunki w tym budżecie: allegro.pl/ofe…042
    Oferta bardzo fajna i sprzęt najlepszy ze wszystkich wymienionych. Warto tylko zaznaczyć że jest to oferta bez gwarancji producenta. (Edytowano)
Awatar użytkownika