Niestety, ta okazja wygasła 1 lutego 2024.
2175°
Opublikowano 2 stycznia 2024

[Zbiorcza] DARMOWY Kalendarz NASA/ESA (wer. elektroniczna) ze zdjęciami z teleskopu Hubble'a oraz Webb'a oraz Kalendarz NASA Science 2024

Opublikowane przez
Wolvek
Dołączył w 2022
4
148

O tej okazji

Ta okazja już wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

******** EDIT ******** prośba o rzucenie okiem czy takie info jest ok

dogadał wydruk kalendarza w firmie Uni-Druk, która we wcześniejszych latach wykonywała coś takiego dla Pepperowiczów. Sam nie zamawiałem, więc nie ręczę za jakość, ale patrząc po opiniach z zeszłego roku, wszystko było ok.

Gdyby ktoś był zainteresowany, link:

sklep.drukarniaunidruk.pl/Kal…690

Druk na papierze kreda mat 300g (sztywny), w pełnym kolorze. Osiem kart zadrukowanych dwustronnie, spirala z zawieszką. Wymiary - B3 336x480 mm.
Zamówienia zbierane są do 15 stycznia, druk nastąpi dopiero po 20stycznia.
Cena 37,9zł brutto + 15,9zł KW
******** /EDIT ********

2 rodzaje kalendarzy od NASA/ESA, poniżej linki bezpośrednie do kalendarzy w rozdzielczości do wyboru:

1. NASA science 2024:
science.nasa.gov/multimedia-galleries/2024-nasa-science-planning-guide/

2. NASA/ESA ze zdjęciami z teleskopu Hubble'a oraz Webb'a:
esawebb.org/announcements/ann2303/

Opis zdjęć tłumaczony poprzez deepl.com:

Okładka: Tematem pierwszego rocznicowego zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba jest kompleks chmur Rho Ophiuchi, najbliższy Ziemi region gwiazdotwórczy. Dżety wybuchające z młodych gwiazd przecinają obraz, uderzając w otaczający gaz międzygwiazdowy i rozświetlając wodór molekularny.

Styczeń: Mgławica Pierścień to archetypowa mgławica planetarna, powstała w wyniku wyrzucenia przez gwiazdę jej zewnętrznych warstw, gdy kończy się jej paliwo. Obraz w bliskiej podczerwieni uwidacznia skomplikowane szczegóły pierścienia, podczas gdy obraz w średniej podczerwieni ujawnia koncentryczne cechy w zewnętrznych obszarach pierścienia mgławicy.

Luty: W 2023 roku opublikowano kilka zdjęć z Hubble'a galaktyk "meduz", nazwanych tak ze względu na ich piękne, zwisające macki. Wszystkie te galaktyki podróżują przez gromady galaktyk, przebijając się przez rozproszony gaz, który przenika takie gromady. Wynikające z tego "ciśnienie tarana" usuwa gaz z galaktyk i tworzy te ciągnące się serpentyny, w których tworzą się nowe gwiazdy.

Marzec: W tym miesiącu zaprezentowano trzy zdjęcia, które przedstawiają diametralnie różne widoki galaktyki NGC 6822. U dołu, na obrazie Webba wykonanym w średniej podczerwieni, widoczna jest emisja światła przez galaktyczny pył, który przesłania gwiazdy galaktyki. Pośrodku, obraz w bliskiej podczerwieni pokazuje niezliczone gwiazdy galaktyki z niesamowitą szczegółowością. Oba widoki zostały połączone na górnym zdjęciu.

Kwiecień: Wydany z okazji 33. rocznicy Hubble'a w kwietniu 2023 roku, w tym miesiącu przedstawia mgławicę gwiazdotwórczą NGC 1333 w obłoku molekularnym Perseusza. Kolorowy widok Hubble'a, prezentujący jego wyjątkową zdolność do uzyskiwania obrazów w świetle od ultrafioletu do bliskiej podczerwieni, odsłania musujący kocioł gazów i pyłu wzbudzony przez nowo formujące się gwiazdy w ciemnym obłoku.

Maj: Masywna gromada galaktyk, SPT-CL J0019-2026, dominuje w centrum zdjęcia Hubble'a z tego miesiąca. Widok jest wypełniony spokojną kolekcją galaktyk eliptycznych i spiralnych, ale galaktyki otaczające centralną gromadę wydają się rozciągnięte w jasne łuki, co jest niesamowitym przykładem soczewkowania grawitacyjnego.

Czerwiec: Widok Webba na region Orion Bar to część Mgławicy Oriona, w której obserwuje się intensywną aktywność formowania się gwiazd i aktywną astrochemię. Ostre światło ultrafioletowe z gwiazd Gromady Trapezu rzeźbi bogaty gobelin wnęk i włókien.

Lipiec: Zniekształcona galaktyka NGC 3256 jest wynikiem starożytnego zderzenia dwóch galaktyk. Obraz z Webba rejestruje światło podczerwone z ziaren pyłu, napromieniowanych przez młode gwiazdy, które powstały w wyniku zderzenia. Obraz z Hubble'a uwydatnia gorące, masywne gwiazdy w dwóch rdzeniach galaktyk, spowite ciemnym pyłem, który blokuje światło widzialne.

Sierpień: Część gromady otwartej NGC 6530 pojawia się na zdjęciu z Hubble'a w tym miesiącu jako kłębiąca się ściana dymu usiana gwiazdami. Gromada znajduje się wewnątrz większej Mgławicy Laguna, gigantycznego międzygwiezdnego obłoku gazu i pyłu; to właśnie mgławica nadaje temu zdjęciu wyraźnie zadymiony wygląd.

Wrzesień: W pierwszym roku pracy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał oszałamiające zdjęcia w podczerwieni planet zewnętrznych Układu Słonecznego i niektórych ich księżyców. W tym miesiącu prezentowane są Jowisz, Saturn, Uran i Neptun.

Październik: Wdzięcznie wijące się ramiona galaktyki spiralnej M51 rozciągają się na zdjęciu Webba z tego miesiąca. Ten galaktyczny portret jest złożonym obrazem, który integruje zarówno dane z bliskiej podczerwieni, jak i średniej podczerwieni. Czerwone kolory wskazują na ziarna pyłu, podczas gdy pomarańczowy i żółty ujawniają obszary gazu zjonizowanego przez niedawno utworzone gromady gwiazd.

Listopad: W tym miesiącu z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a można podziwiać wypełniony gwiazdami widok Terzan 12, gromady kulistej osadzonej w naszej galaktyce Drogi Mlecznej. Pełzające wąsy galaktycznego gazu i pyłu pokrywają dużą część gromady Terzan 12, nadając niektórym gwiazdom złowieszczy czerwony odcień. Względnie niezasłonięte gwiazdy świecą jasno na biało i niebiesko.

Grudzień: Zdjęcie z tego miesiąca przedstawia centralny obszar ciemnego obłoku Kameleon I. Zimny, mglisty materiał obłoku jest oświetlony w podczerwieni przez blask młodej protogwiazdy. Jego badanie wskazuje na lodowe cząsteczki formujące się w obłokach gazu i pyłu, które pewnego dnia utworzą gwiazdy i planety
Więcej szczegółów od
Aktualizacje społecznościowe

99 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika amoniakoss
  Nie jest darmowy - trzeba samodzielnie wydrukować.
  Awatar użytkownika Wolvek
  Autor
  Eh, no nie wiem jak mam na to odpowiedzieć..
 2. Awatar użytkownika marcopolon
  Myślałem że wyślą xD
  Awatar użytkownika nRx666
  Tylko dlatego tu wlazlem xd
 3. Awatar użytkownika Faral_Yrab
  Dajcie lepiej s gołymi babami bo do warsztatu potrzebuje. Jak zobaczą u mnie jakieś takie dziwne rzeczy to uciekną
  Awatar użytkownika Wolvek
  Autor
  Mówisz masz ! Mam coś idelanego dla Ciebie, mam tylko nadzieje, że oprócz cycków lubisz też karpie

  amazon.pl/dp/…532
  Cena już nie taka atrakcyjna, ale nadal jest to gratka dla koneserów.
 4. Awatar użytkownika Przemyslaw_Jach
  Zdjęcia ładne, ale ukłąd kalendarza do kitu, niedziela jako początek tygodnia.
  Awatar użytkownika Wolvek
  Autor
  No bo to amieryka, oni wszystko muszą mieć inaczej
 5. Awatar użytkownika suafulk
  Rok temu, jakaś drukarnia podjeła się sprzedaży gotowych wydrukowanych kalendarzy. Byłbym zainteresowany ponownie
  Awatar użytkownika rhudhy
  Temat śliski od strony praw autorskich. Pobierz, zamów druk i tyle.
 6. Awatar użytkownika AngloBob
  Uwaga dla tych, którzy zamierzają go drukować: To kalendarz z tygodniem zaczynającym się w niedzielę, który bywa mocno niepraktyczny.
  Awatar użytkownika Wolvek
  Autor
  Sam układ kalendarza generalnie do niczego specjalnego się nie nadaje, bardziej chodzi tu o same zdjęcia. Ciężko dodać jakaś notatkę na czarnej stronie, czy nawet coś zaznaczyć
 7. Awatar użytkownika garycooper
  Ja myślę że jako że nie każdy zna dobrze angielski, lepiej dać link bezpośredni albo chociaż do artykułu który dotyczy kalendarza: esawebb.org/announcements/ann2303/

  A na dole, pod akapitem "Links" są linki do pobrania. (Edytowano)
 8. Awatar użytkownika obi
  Fajne chociaż podobne to można sobie teraz za pomocą AI wygenerować jak nie ładniejsze :), ale darmo to darmo
  Awatar użytkownika Kondiq
  Jak dla mnie zdjęcia z prawdziwych teleskopów mają większy sens niż bajki generowane przez AI, ale co kto lubi.
 9. Awatar użytkownika marklion
  Polecicie jakąś stronę, żeby zlecić wydrukowanie?
  Awatar użytkownika jarek_jarr
  Ja co roku zamawiam na colorland. Wychodzą ślicznie tylko trzeba zaznaczyć cyfrowe ulepszanie czy coś takiego za 1.5 zł dodatkowo od zdjęcia.
  A robię sobie kalendarze z ładnymi dziewczynami żeby denerwować te kolubryny w pracy.
 10. Awatar użytkownika jjcc
  darmowa wysyłka?
  Awatar użytkownika Wolvek
  Autor
  16761468-V1IWe.jpgEhh Ci moderatorzy to jednak znają się na tutejszej gawiedzi :d
 11. Awatar użytkownika Elżunia_Jaworowiczuwna
  To nie jest papierowy. Minus
  Awatar użytkownika Wolvek
  Autor
  Widzę że piszesz do mnie na PW jakieś strasznie spienione wiadomości, ale z niewiadomych przyczyn nie mogę Ci odpisać. Odpisze więc tu - Nowy rok jest chopie, wyluzuj. Gdybym wiedział że się tak zepniesz, to bym od razu dopisał info o wersji elektronicznej, bo po prostu o tym wcześniej nie pomyślałem.
 12. Awatar użytkownika Wolvek
  Autor
  Dla zainteresowanych wydrukiem.
  Pisałem dzisiaj rano do kilku drukarni, czy by nie byli zainteresowani wydrukiem takich kalendarzy, ale niestety prawdopodobnie przez względy prawno/księgowe nie znalazłem zainteresowanych. Także jakby był ktoś z drukarni na pepperku i miał taką możliwość to dajcie znać, po uwzględnieniu z moderacja najwyżej podepne info do opisu.
  Awatar użytkownika Osek
  No kurde, to dziwne, bo NASA generalnie nie robi z tego problemu i mają dość luźne podejście do praw: nasa.gov/nas…ia/
 13. Awatar użytkownika M6A6N6Y
  Dzięki.
 14. Awatar użytkownika quercus
  ITS SAJENS!
 15. Awatar użytkownika dealcombo
  Polska składka do ESA jest za niska by przygotować cyfrowy kalendarz po polsku z polskimi świętami ?
  Awatar użytkownika bik3r94
  A ESA to jest polska instytucja, ze kalendarz ma byc "polski"???!!!
 16. Awatar użytkownika nizios
  Dzięki
 17. Awatar użytkownika tofik93
  Za darmo to uczciwa cena
 18. Awatar użytkownika seth.evlfie
  Kalendarz w pdf? Praktyczny bardzo
  Awatar użytkownika Wolvek
  Autor
  Parę komentarzy niżej wrzuciłem zdjęcie ze ściany, na której bardzo dobrze sprawuje swoją rolę.
 19. Awatar użytkownika Nys3th
Awatar użytkownika