Niestety, ta okazja wygasła 22 czerwca 2023.





359°
Opublikowano 23 maja 2023
Teleskop Omegon N 150/750 EQ-4
Darmowa z Niemcy


Opublikowane przez
Kukacz
Dołączył w 2023
2
37
O tej okazji
Ta okazja już wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:
Reflektor o średnicy 150mm na montażu EQ-4!
Żeby nie było rozczarowania CO widać, polecam astronomy.tools/cal…ew/
Z kolei, żeby się nie zdziwić KIEDY można oglądać, polecam clearoutside.com/for…st/
- okular 25mm Plössl
- okular 6,5mm Plössl
Żeby nie było rozczarowania CO widać, polecam astronomy.tools/cal…ew/
Z kolei, żeby się nie zdziwić KIEDY można oglądać, polecam clearoutside.com/for…st/
Więcej szczegółów od
Aktualizacje społecznościowe
41 Komentarzy
sortowanie:Dziękuję z góry za pomoc.
Pozdrawiam
Pozostaje wiec robic zdjęcia z krótkim naświetlaniem żeby nic się nie rozmyło a do tego potrzebujesz „stosunkówo jawnych obiektów” np księżyc, przy odrobinie fartu j dobrych warunkach kilka planet jak Jowisz czy Saturn. Tutaj wchodzi temat aberracji chromatycznej czyli efektu tęczy wzdłuż krawędzi obiektów które występują przy refraktorach. Alternatywa są dobsony czyli 2x wieksze teleskop z lustrem (poczytaj sobie o różnicach dobson vs refraktor) ale one skolei zakrzywiają obraz i łatwo o zabrudzenie lustra wewnętrznego.
Ja polecam refraktor gdyż są mniejsze, łatwiejsze w utrzymaniu i aberracja apochromatyczna w tych pieniądzach będzie znośna.
Teraz w zależności od obiektów które chcesz fotografować potrzebujesz dobrać dlugosc i średnice teleskopu. Możesz sobie popatrzeć na symulacje w programie Stellarium wprowadzając tam dlugosc i średnice teleskopu oraz parametry obiektywu jak będą wyglądać różne obiekty (tj. Czy się mieszczą w kadrze czy są za małe).
Dla przykładu księżyc wyglada spoko w regraktorze 1000/102 (pierwszy parametr to dlugosc drugi średnica w mm)
Ja lubię refraktor skywatcher (znajdziesz taki teleskop skywatcher 1000/102 w tej cenie ze statywem na np teleskopy.pl)
Oszczegam jednak ze to nie jest takiemproste zrobić ładne zdjęcie zwłaszcza obiektów innych niż księżyc przy głębokim niebie dochodzą tematy takie jak stackowanie setek klatek nagrania które algorytmicznie są oceniane a najsłabsze odrzucane w celu podbicia rozdzielczości a zupełnie pominąłem kwestie warunków atmosferycznych bo to nie jest tylko kwestia chmur lub ich braku a jeszcze wysokości obiektu nad horyzontem (im wyżej tym czystsze zdjęcia bo nie są zniekształcone przez zakrzywiona atmosferę)
Jak w to wdeplem to pierwszy rok to było czytanie i doksztalcanie się + seria klęsk, ale jesli Cje to nie zrazi to warto. A jesli zrazi to polecam poprostu przez ten teleskop patrzec - extra sprawa.
Ostatnia kwestia o której warto wspomnieć: w lecie jest bardzo mało obiektów wartych oglądania późniejsza zarówno planety jak i ciekawe obiektu głębokiego nieba są ukryte po drugiej stronkę Ziemi nocami. Zatem astrofoto odbywa się głównie w zimie