Niestety, ta okazja wygasła 1 sierpnia 2023.
738°
Opublikowano 2 lipca 2023

Skansen etnograficzny Lublin/3.07. DZIEŃ BEZPŁATNEGO WSTĘPU do Muzeum Wsi Lubelskiej

Stacjonarnie: Lubelskie
Awatar użytkownika 13782840
Opublikowane przez
13782840
Dołączył w 2023
314
1.854

O tej okazji

Ta okazja już wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

Więcej Muzeum

Znajdź więcej okazji Muzeum

Sprawdź więcej okazji

Odkryj więcej ofert na głównej stronie

Adres: al. Warszawska 96, 20-824 Lublin
Telefon: 81 533-85-13, 533-31-37, 533-30-51


Dwór z ŻyrzynaDwór z Żyrzyna, parterowy, z wysokim łamanym dachem, usytuowany niemal w sercu ekspozycji Muzeum Wsi Lubelskiej, przepięknie położony na cyplu wysoczyzny nad doliną Czechówki, jest widoczny niemal ze wszystkich sektorów wiejskich skansenu. Stanowi centralny obiekt sektora dworskiego, który ponadto tworzą: założenie ogrodowo-parkowe z ogrodem ozdobnym, parkiem krajobrazowym, gazonem z aleją dojazdową wysadzaną lipami, zespół folwarczny z czworakiem z Brusa Starego, spichlerzem dworskim z Turki, sadem owocowym oraz położonymi w strefie recepcyjnej spichlerzem dworskim z Piotrowic i dworkiem z Huty Dzierążyńskiej.

Dwór został zbudowany ok. poł. XVIII w. i w historii polskiej architektury jest obiektem unikalnym zarówno pod względem oryginalnego układu przestrzennego jak i wyjątkowych walorów artystycznych. Jest to obiekt drewniany, konstrukcji węgłowej, dwunastownętrzny, od wewnątrz i z zewnątrz tynkowany, z dachem mansardowym krytym gontem. Trzy spośród czterech elewacji posiadają ganki kolumnowe. Wnętrze kształtują 4 apartamenty złożone z izby i alkierza, dostępne z 3 sieni usytuowanych na osiach budynku.

Założenia ekspozycji nie nawiązują do rodzin zamieszkujących niegdyś budynek i nie korespondują z żadnymi żyrzyńskimi faktami, ponieważ ok. poł. XIX w. obiekt przestał pełnić funkcje mieszkania rodziny ziemiańskiej. Ekspozycja jest więc edukacyjnym modelem poświęconym warstwie średniozamożnego ziemiaństwa na Lubelszczyźnie. Według przyjętych założeń, są to wnętrza dworu z sierpnia 1939 r., zamieszkałego przez średniozamożną, dwupokoleniową rodzinę złożoną z matki, ojca i syna.
Więcej szczegółów od
Aktualizacje społecznościowe

12 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
  1. Awatar użytkownika RUM-cajs
    Ostatnio czytałem, że sceny do nowych samych swoich tam kręcili
    Awatar użytkownika LubelskiCebularz
    Znachora również. Koronę Królów też (Edytowano)
  2. Awatar użytkownika Fjjfnr38dhs8
    Uwaga! dla turystów pepperowiczo-cebularzy - bezpłatne zwiedzanie jest co tydzień w dni robocze. Dzień jest różny- podawany na facebook skansenu z wyprzedzeniem.
  3. Awatar użytkownika radekksk
    To jest mega smutne. Zabytek z XVIII -XIX wieku traktowany jakby to było przynajmniej Koloseum... Pamiętam jak byłem kiedyś w Hiszpanii na wakacjach na wybrzeżu i dowiedzieliśmy się że jest w pobliżu jakiś kościółek z XVII wieku i wedle polskich przyzwyczajeń poszliśmy zobaczyć co i jak. Jakie było nasze zdziwienie kiedy się okazało że kościółek stoi ale to nie żaden skansen czy muzeum/zabytek tylko został przerobiony na dyskotekę i restauracje (było to w latach 90 i dla nas było to mega zdziwienie gdzie w Polsce każdy chociażby 100 letni budynek zostaje muzeum albo skansenem).
    Fajnie że kolejne starocie są pokazywane (może kogoś to będzie interesować) ale na zachodzie potrafią pokazywać takie miejsca o wiele bardziej ciekawie. U nas jest to niesamowicie nudne i mało ciekawe.
    Awatar użytkownika LubelskiCebularz
    Pewnie. Najlepiej z każdego zabytku zróbmy dyskotekę i restaurację, a wtedy zamiast na zwiedzanie będzie można iść na clubbing 🤦

    A poważnie - sam też trochę byłem w Niemczech i Holandii i tam do takich przeróbek dochodzi z prostej przyczyny - pierwotne przeznaczenie budynku straciło sens bo przykładowo nie ma już wiernych w danym regionie. Wtedy zostaje przebudowany na obiekt użyteczności publicznej, co oczywiście jest dużo lepszym wyjściem niż wyburzenie albo pozostawienie go samemu sobie, żeby z czasem niszczał. Nie zgadzam się jednak, z tym żeby całkowicie zrezygnować z muzeów i skansenów bo takie formy dają więcej możliwości dbania o ich stan i utrzymania ich oryginalnego charakteru.

    Jeśli chodzi z kolei o nasz lubelski Skansen to oprócz zwiedzenia nie stoi odłogiem i nie wieje nudą jak piszesz. Przykładowo regularnie kręcą tam filmy:

    kurierlubelski.pl/prosze-panstwa-wysoki-sadzie-serial-znachor-krecony-byl-w-lublinie/ar/c13-17267245

    eska.pl/lublin/sami-swoi-poczatek-ekipa-filmowa-zawitala-do-muzeum-wsi-lubelskiej-w-lublinie-zdjecia-aa-B5mq-FfAa-2mXC.html (Edytowano)
  4. Awatar użytkownika domelo
    Świetne miejsce, jak ktoś ma blisko to polecam! Idzie poczuć ducha starych lat. Idealne miejsce na spacer
  5. Awatar użytkownika zanor
    Byłem, polecam
  6. Awatar użytkownika Blackorange
    Oba były kręcone w muzeum wsi lubelskiej.
    (Edytowano)
  7. Awatar użytkownika ja123
    co poniedziałek jest darmowe wejście, żadna okazja (1 dzien w tygodniu)
Awatar użytkownika