Niestety, ta okazja wygasła 10 czerwca 2021.
8566°
Opublikowano 7 stycznia 2020

Guz mózgu. Terapia protonowa w Czechach gdy liczy się czas

250zł68 800zł
Awatar użytkownika Usunięty149519
Opublikowane przez
Usunięty149519
Dołączył w 2019
275
1 955

O tej okazji

Ta okazja już wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

Podana cena dotyczy pozytywnego rozpatrzenia wniosku NFZ

koszt doradztwa medycznego – 250 zł/wizytę – konsultacje realizowane są w Poznaniu, , tel. 602 673 598 od godz. 9.00-16.00 pon-pt
Koszt wizyty konsultacyjnej w Pradze 110 Euro Jednostka działa w systemie dwuzmianowym co umożliwia leczyć 2500 osób rocznie.

protonoterapia.pl/koszty/

Istnieje możliwość ubiegania się o pokrycie kosztów leczenia przez płatnika publicznego Narodowy Fundusz Zdrowia w sytuacji gdy podjęcie leczenia nie jest możliwe w Polsce (kolejka, brak miejsc, inne powody). Więcej na nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-planowane-wymagajace-uprzedniej-zgody/. W tym celu należy złożyć wniosek do Prezesa NFZ o przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu do miejsca udzielenia świadczenia. W rozporządzeniu załączono wniosek (załącznik nr 2).

Wniosku szukaj tutaj: dziennikustaw.gov.pl/du/2014/1551/1 lub tutaj nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-planowane-wymagajace-uprzedniej-zgody/

Transport musi być uzasadniony klinicznie nie tylko z przyczyn ekonomicznych.

Wniosek wypełnia wnioskodawca (Pacjent) lub inna osoba określona w art 42 j Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 Nr 164 poz 1027 z poźn. zm.) a także specjalista radioterapii onkologicznej o tytule dr hab lub profesora – lekarz ubezpieczenia zdrowotnego tj. posiadający kontrakt z NFZ lub zatrudniony w placówce (podmiocie leczniczym) posiadającej kontrakt z NFZ.


Zalety terapii protonowej:

 • Minimalne uszkodzenia zdrowych tkanek otaczających nowotwór oraz możliwość leczenia nowotworów usytuowanych blisko ważnych narządów i struktur – przy wyraźnych korzyściach w leczeniu nowotworów u dzieci.
 • Niskie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych w trakcie oraz po zakończeniu leczenia z zastosowaniem promieniowania i szybszy powrót do zdrowia pacjentów, którzy ukończyli terapię.
 • Precyzyjne kierowanie wiązki w komórki nowotworowe przy maksymalnej ochronie zdrowych tkanek podczas napromieniania – znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia wtórnych nowotworów złośliwych.
 • Wysokie prawdopodobieństwo całkowitego zwalczenia (zniszczenia) komórek nowotworowych i większe prawdopodobieństwo długotrwałego przeżycia.
 • Oszczędność kosztów związanych z późniejszą opieką medyczną i społeczną dla nieuleczalnie chorych pacjentów lub pacjentów, u których występują poważne działania niepożądane po leczeniu z zastosowaniem konwencjonalnej metody.Refundowane wskazania do radioterapii protonowej poza narządem wzroku:
Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2016 roku (Dz.U. z 2016 r. poz. 855)
protons.onkologia.krakow.pl/refundowane_wskazania.html

 • podstawy czaszki i okolicy około-rdzeniowej wieku dorosłego: struniak i chrzęstniakomięsak
 • zatok obocznych nosa: czerniak złośliwy, nerwiak węchowy zarodkowy, rak gruczołowo-torbielowaty, rak śluzowo-naskórkowy, rak niezróżnicowany y,
 • wieku dziecięcego wymagające napromieniania osi mózgowo-rdzeniowej
 • nowotwory zarodkowe: rdzeniak płodowy i inne prymitywne
 • nowotwory wysoko zróżnicowane glejaki j.
 • wieku dziecięcego podstawy czaszki i okolicy około rdzeniowej: struniak lub chrzęstniako-mięsak


Terapia protonowa wykorzystuje podstawowe cząstki budujące jądro atomu wodoru– protony. Protony mają ładunek dodatni i masę o wiele większą od masy elektronów. Radioterapia protonowa polega na napromienianiu zmian nowotworowych u pacjentów onkologicznych przy pomocy promieniowania protonowego.Protony przyspieszane są w cyklotronie do prędkości bliskiej połowie prędkości światła. W ten sposób uzyskuje się energię rzędu 230 MeV (megaelektronowolty), umożliwiającą uszkodzenie nowotworu na głębokości do około 30 cm. Protony za pomocą silnego pola magnetycznego formowane są do bardzo wąskiej wiązki („wiązki ołówkowej”) i przenoszone z dużą dokładnością za pomocą obrazowania 3D do nowotworu złośliwego. W trakcie zwalniania protonów w tkance nowotworowej uwalniana jest energia, która wywołuje jonizację i uszkadza DNA napromienianej komórki. Jeśli uszkodzenie to jest wystarczające, komórka przestaje się dzielić lub natychmiast umiera.


223539.jpg
Podstawowa przewaga protonów w zastosowaniach radioterapeutycznych nad promieniowaniem konwencjonalnym (fotonowym i elektronowym) wynika z faktu, że maksimum dawki (pik Bragg’a) występuje dla protonów na pewnej głębokości, zależnej od energii wiązki, a nie na skórze pacjenta. Ma to olbrzymie znaczenie w przypadku leczenia guzów położonych głęboko (np. guzy wewnątrzczaszkowe). Korzystny w rozkładzie dawki dla protonów jest też fakt, że dawka za maksimum bardzo szybko spada do zera. Wysoki gradient dawki pozwala podać promieniowanie tylko do obszarów nowotworowych, z uniknięciem nadmiernego napromienienia tkanek otaczających (w tym często narządów krytycznych dla zdrowia i życia pacjenta). Zalety promieniowania protonowego pozwalają obniżyć prawdopodobieństwo powikłań po napromienianiu, bądź też przy zachowaniu niskiego stopnia powikłań podwyższyć dawkę w obrębie guza i dzięki temu zwiększyć prawdopodobieństwo jego zniszczenia.

Główną zaletą wiązki protonowej jest fakt, że największa ilość energii przenoszona jest do obszaru zwanego pikiem Bragga, tzn. bezpośrednio do guza, gdzie wykazuje maksymalne działanie niszczące.


223539.jpg
Rycina przedstawia rozkład energii na różnych głębokościach dla każdego rodzaju promieniowania jonizującego. Krzywa fotonowa wykazuje maksymalną utratę energii bezpośrednio pod skórą, a następnie ciągły stopniowy spadek w taki sposób, że zdrowa tkanka przed nowotworem jest napromieniana o wiele większą dawką niż sam nowotwór. Natomiast krzywa protonowa wykazuje niski spadek energetyczny po przeniknięciu do ciała, osiąga swój szczyt na danej głębokości, w tzw. piku Bragga, gdzie deponowanie energii niemalże „eksploduje”, dokładnie w obrębie nowotworu, a następnie spada do zera. Tym sposobem zdrowe tkanki za nowotworem nie są narażone na uszkodzenie.


223539.jpg

223539.jpg
Powyższe właściwości fizyczne wiązki protonowej – mała dawka wejściowa, maksymalna dawka energii na wymaganej głębokości i zerowa dawka wyjściowa – pozwala na niezwykle precyzyjną modulację rozkładu dawki w ciele pacjenta i jest największą zaletą terapii protonowej.

Dzięki tej właściwości możliwe jest zwiększenie dawki podawanej do guza do poziomu powyżej tego, który można osiągnąć za pomocą powszechnie stosowanych metod, z jednoczesnym zmniejszeniem dawki podawanej do sąsiadujących tkanek, wrażliwych na promieniowanie.

Akcelator protonowy (Cyklotron ) świecący pustkami bo NFz go nie umie wykorzystać
(wpisz cokolwiek Polska)

223539.jpg

223539.jpg

223539.jpg

223539.jpg


A poza tym uważam że ortografia to powinna byc zlikwidowana
Więcej szczegółów od
Aktualizacje społecznościowe

163 Komentarze

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika rxl11
  Wielki plus oby jak mniej osób musiało skorzystać z tej okazji :/
 2. Awatar użytkownika djluke
  Czy jest to jakaś obniżka ceny? Czy tylko reklama?
  Cena w okazji nie obejmuje kosztów wizyty w Pradze.
  I od kiedy to w Czechach płacimy w euro?

  Dla mnie to co najwyżej do dyskusji się nadaje.
 3. Awatar użytkownika misterpaw
  Podana cena dotyczy pozytywnego rozpatrzenia wniosku NFZ... I tu będzie pod górkę bo NFZ będzie zwlekał z odp. a i nie na wszystkie typy nowotworów mózgu refunduje terapie protonami, wykpią się tłumacząc, że w Polsce mamy taki sprzęt i możliwości. Bo mamy tylko kwalifikacja do takiej terapi jest ściśle uwarunkowana przepisami i genetyką guza. W Polsce nawet jakby ktoś chciał naświetlać np. glejaka 3 czy 4 stopnia protonami opcji nie ma nawet za kasę, a za granicą owszem ale NFZ tego nie zrefunduje. Nie życzę nikomu by musiał zgłębiać wiedzę w tym temacie. Ja miałem to wątpliwe szczęście
 4. Awatar użytkownika pocomito
  Mahuiski_Stefan07/01/2020 07:45

  Komentarz usunięty


  Żenada. Powiedz to komuś, kto umiera w kolejce. I oby to NIE był ktoś z twoich bliskich
 5. Awatar użytkownika Jurek_Ogórek
  Niech ta okazja zapłonie!
 6. Awatar użytkownika Carlson89
  Wszystko co jest opisane w tej wstawce tyczy się również terapii protonowej w Polsce, w Centrum Cyklotronowym w Krakowie. Zarówno jeśli chodzi o terapię na NFZ jak i prywatnie. Jeśli chodzi o wskazania na NFZ to zapewne w Krakowie będzie szybciej, bo mniej formalności, a w przypadku terapii prywatnej powinno być taniej niż w Czechach, bo ośrodek jest państwowy przy instytucie PAN, a nie prywatny jak w Czechach.
 7. Awatar użytkownika Interlokutor
  Onion-ring07/01/2020 08:03

  Plus, oby nikt nie musiał skorzystac. Moja żona 35l miała używanego guza 5x …Plus, oby nikt nie musiał skorzystac. Moja żona 35l miała używanego guza 5x7cm w listopadzie.


  Od razu przypomniały mi się życzenia bożonarodzeniowe

  3593490-JGjX0.jpg
 8. Awatar użytkownika Zibi23
  Aż przez moment doceniłem swoje zdrowie.
  Plus!
 9. Awatar użytkownika atoh
  Jako ciekawostkę dodam, że prawidłowe określenie nowotworów mózgu, to guz a nie rak.
 10. Awatar użytkownika Onion-ring
  Plus, oby nikt nie musiał skorzystac. Moja żona 35l miała usuwanego guza 5x7cm w listopadzie. (Edytowano)
 11. Awatar użytkownika Usunięty149519
  Autor
  Czesi nie wiedzą, co to jest prywatna służba zdrowia, bo publiczna działa na tyle dobrze, że w głowach im się nie mieści, by leczyć się prywatnie. Na wizytę do specjalisty z dzieckiem w przychodni czeka się zaledwie 2-3 tygodnie.
  Oficjalnie oczekiwanie na wizytę lekarza pierwszego kontaktu czy ginekologa nie może w Czechach przekraczać 35 minut, chirurga – 45 minut

  Pacjent płaci za wizytę 15 zł. To zmniejsza kolejki i na SOR-ach, które w Polsce są zmorą.

  .Kasy konkurują między sobą. jack chcesz dbać o zdrowie to fundują karnety na siłownie basen ipt. Pacjent może raz do roku zmienić kasę, ale ubezpieczycielom zależy im na tym, by ten u nich pozostał.
  Robią promocję.
  Dlatego, że im bardziej skomplikowany zabieg przejdzie w którymś szpitalu, tym więcej kasa chorych na nim zarobi.


  prawo.pl/zdr…tml
 12. Awatar użytkownika andy
  Co by to nie było, reklama czy nie. Warto to wiedzieć!!!
 13. Awatar użytkownika Remek_N
  Duży plus za fajny, merytoryczny opis! Oby jak najmniej osób musiało skorzystać, ale mimo wszystko dobrze wiedzieć o takich metodach.
 14. Awatar użytkownika Okota
  Minus. bo w Polsce jest juz kilka osrodkow z takimi aparatami i jest to na nfz i wcale nie sa jakies dlugie terminy. moze liczone w dniach do tygodnia, 2...
 15. Awatar użytkownika Hipnotica
  Rak to jest to czego boje sie najbardziej... mam obsesje na punkcie tej choroby.... Cos mnie zaboli cos mnie zakłuje juz mysle ze to to...
 16. Awatar użytkownika misterpaw
  Carlson8907/01/2020 08:21

  Wszystko co jest opisane w tej wstawce tyczy się również terapii pr …Wszystko co jest opisane w tej wstawce tyczy się również terapii protonowej w Polsce, w Centrum Cyklotronowym w Krakowie. Zarówno jeśli chodzi o terapię na NFZ jak i prywatnie. Jeśli chodzi o wskazania na NFZ to zapewne w Krakowie będzie szybciej, bo mniej formalności, a w przypadku terapii prywatnej powinno być taniej niż w Czechach, bo ośrodek jest państwowy przy instytucie PAN, a nie prywatny jak w Czechach.  W Polsce nie ma opcji protonów prywatnie! Choćby sprzęt stał bezużyteczny... Jeśli kwalifikujesz się na NFZ to tak i dość szybko, jeśli nie to radioterapia standardowa-fotonowa. Za granicą wystarczy skierowanie do radioterapii i jak chcesz protony to za kasę je zastosują, ale NFZ tego nie zrefunduje. Nie kwestionuję podejścia NFZ ale jak ktoś ma np. glejaka IV nieoperacyjnego w pniu mózgu co im by zależało dać skierowanie na protony, może choćby pacjent miał cień nadziei i wydłużone życie o parę miesięcy. Ale kasa kasa... Jeśli chodzi o guzy mózgu to neurochirurgię mamy na wysokim poziomie, niestety leczenie onkologiczne daleko w tyle... (Edytowano)
 17. Awatar użytkownika Usunięty124979
  Onion-ring07/01/2020 10:16

  Gwiaździak rozlany


  Dużo zdrowia dla żony. Niech pokona dziada całkowicie.
 18. Awatar użytkownika skazi
  Welek07/01/2020 08:36

  W Czechach w euro płacimy od kilku lat.


  To ciekawe, bo ja zawsze w Czechach płacę koronami i pierwsze słyszę żeby się tam płaciło w euro.
 19. Awatar użytkownika Onion-ring
  Hipnotica07/01/2020 08:43

  I co z tego wyszlo ? jest ok?


  Tak jak na razie jest ok, żona funkcjonuje normalnie i jest pod obserwacją ŚCO, dziś ma RM - sprawdzają czy nic nie zostało po operacji usunięcia czy się nie odnawia
Awatar użytkownika