Niestety, ta okazja wygasła 5 minut temu.
387°
Opublikowano 17 marca 2024

Otwarcie trójmiejskich teatrów, m.in: spotkania z artystami, warsztaty i spacery po teatralnych zakamarkach > bezpłatny wstęp

Stacjonarnie: Pomorskie
Opublikowane przez
Hunt Lider Okazji
Dołączył w 2015
3 030
2 866

O tej okazji

Ta okazja już wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

Więcej Teatr

Znajdź więcej okazji Teatr

Sprawdź więcej okazji

Odkryj więcej ofert na głównej stronie

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy 27 marca. Z tej okazji - oraz 25-lecia samorządu województwa pomorskiego - do wspólnego świętowania zapraszają w Gdańsku instytucje związane z marszałkiem województwa: Teatr Wybrzeże, Gdański Teatr Szekspirowski i Opera Bałtycka. W programie wydarzeń spotkania z artystami, warsztaty i spacery po teatralnych zakamarkach, a nawet kiermasz kostiumów scenicznych i plakatów.

Teatr Wybrzeże

Teatr Wybrzeże świętować będzie Międzynarodowy Dzień Teatru przez cały weekend, 22-24 marca 2024 r.

Jak co roku w ramach Dni Otwartych w Teatrze Wybrzeże organizujemy dla naszych widzów cykl spotkań i warsztatów. W tym roku będzie to m.in. spotkanie z Dorotą Kolak czy warsztat jogi z Agatą Woźnicką. A ponieważ świętujemy równocześnie 25-lecie samorządu województwa pomorskiego, to przypominamy o tym teatralnym quizem i grą terenową „Srebrne gody. 25 zagadek” w budynku nowej Dużej Sceny – mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.

Wśród wielu innych atrakcji zaplanowano m.in. zwiedzanie zakamarków i zaplecza Dużej Sceny z aktorkami i aktorami, zajęcia z kreatywnego pisania czy potańcówkę do utworów występujących w spektaklach. Na dolnym foyer będzie można kupić gadżety teatralne sprzed lat, a przed wejściem obejrzeć wystawę o przemianach budynku teatru. Dodatkowo, dla widzów z niepełnosprawnością wzroku przygotowany zostanie pokaz spektaklu z audiodeskrypcją, a także spacer sensoryczny w scenografii przedstawienia.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie Teatru Wybrzeże.

Gdański Teatr Szekspirowski
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w środę, 27 marca 2024 r. Gdański Teatr Szekspirowski organizuje bezpłatne zwiedzanie performatywne pod nazwą „Pod rękę z Szekspirem”.

– Podczas oprowadzania autor „Romea i Julii” chętnie opowie o swoim życiu i twórczości oraz blaskach i cieniach zawodu aktora w XVI-wiecznym Londynie. można będzie zadać mu pytania, zrobić sobie z nim zdjęcie, a dla odważnych: wystąpić przed nim na jego scenie! – zachęca Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Spacery odbędą o godz. 16.00 i 18.00, potrwają ok. 90 minut, a w rolę Szekspira wcieli się Leszek Tarasewicz. Maksymalna ilość osób w grupie to 20, wymagane są wcześniejsze zapisy poprzez stronę internetową: forms.office.com/e/erL1ppShu1

Opera Bałtycka
W środę, 27 marca 2024 r. odbędzie się również Dzień Otwarty Opery Bałtyckiej.

– Wspólnie z artystami i pracownikami Opery spotkamy się z gośćmi w foyer, które stanie się przestrzenią kiermaszu oraz kawiarni z muzyką na żywo. Będzie to też miejsce m.in. do rozmowy o naszych kostiumach i scenografiach, obserwowania pracy charakteryzatorki oraz posłuchania ciekawostek czy anegdot o historii instytucji i nadchodzących premierach – zapowiada Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej.

Przy okazji będzie możliwość skorzystania z kiermaszu kostiumów scenicznych, plakatów i programów do spektakli prezentowanych niegdyś na deskach naszej sceny.

Wszystkie wydarzenia odbywają się pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

Międzynarodowy Dzień Teatru - co to takiego?
Skąd data 27 marca? Upamiętnia ona otwarcie w 1957 r. Teatru Narodów w Paryżu. Ideą tego międzynarodowego festiwalu było spotkanie się ze sobą teatrów z obu stron żelaznej kurtyny. W latach 70. inicjatywa zamarła, ale święto teatru pozostało i co roku towarzyszy mu orędzie przygotowywane przez wybitnego człowieka teatru, adresowane do całego świata. Pierwsze przesłanie napisał w 1962 roku Jean Cocteau. Autorką ubiegłorocznego orędzia była egipska aktorka, Samiha Ayoub, która w obliczu konfliktów, wojen i katastrof obecnych w naszym świecie, przypomniała o roli teatru: “Teatr w swojej pierwotnej formie to działanie oparte właśnie na fundamencie człowieczeństwa, jakim jest życie.”

Autorką polskiego orędzia 2023 roku była Switłana Oleszko, ukraińska reżyserka, która od wybuchu wojny pracuje w Teatrze Polskim im. Szyfmana w Warszawie. W przesłaniu podkreślała wagę solidarności i współdziałania: "To był rok niezwykłej solidarności. Rok otwarcia się na teatr ukraiński, ukraińską kulturę. Teatry polskie poznały więcej ukraińskich aktorów, reżyserów, dramatopisarzy – bliżej, na żywo. Wydaje mi się, że zaczęliśmy wspólnie tworzyć nowy język teatralny i wspólną przestrzeń kultury".

Na tegoroczne orędzie musimy poczekać do 27 marca.

Czytaj więcej na: gdansk.pl/wiadomosci/Przed-nami-dni-otwarte-trojmiejskich-teatrow-Zobacz-jakie-atrakcje-przygotowano,a,260386

Więcej szczegółów od
Aktualizacje społecznościowe

0 Komentarzy

Pytania? Opinie? Sugestie?