Niestety, ta okazja wygasła 4 minuty temu.
756°
Opublikowano 6 dni temu

Dzień Otwarty w ITPOK w Poznaniu. Można przekonać się, jak tworzy się energię ze śmieci >>> bezpłatny wstęp, obowiązuje rejestracja

ZA DARMO20zł
Stacjonarnie: Wielkopolskie
Opublikowane przez
Hunt
Dołączył w 2015
3 001
2 853

O tej okazji

Ta okazja już wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

Miasto Poznań zaprasza mieszkańców na wyjątkowe wydarzenie. W sobotę, 23 marca, w godzinach 9.00-15.30, Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) przy ulicy Energetycznej 5 otworzy swoje drzwi dla odwiedzających. To unikalna okazja, by na własne oczy zobaczyć, jak odpady przekształcane są w energię elektryczną i cieplną, nie szkodząc przy tym środowisku naturalnemu.

Wydarzenie, zorganizowane przez miasto Poznań we współpracy z firmą PreZero Zielona Energia, umożliwi uczestnikom bezpłatne zwiedzanie spalarni.

Wizyta w ITPOK to około godzinna przygoda, która obejmuje prezentację oraz spacer z przewodnikiem po obiekcie. Uczestnicy mają szansę zajrzeć do hali wyładowczej, bunkra na odpady, a także przyglądać się pracy operatora ogromnego chwytaka odpadów. Z uwagi na bezpieczeństwo, odwiedzający muszą mieć ukończone 7 lat i nosić buty na płaskiej podeszwie.

Instalacja w Poznaniu jest przykładem, jak nowoczesne technologie pozwalają na efektywne wykorzystanie odpadów komunalnych. W ITPOK przetwarzane są głównie odpady zmieszane, które nie nadają się do segregacji i recyklingu. Dzięki temu procesowi, możliwe jest produkcja zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej. Wytworzone ciepło w całości zasila poznańską sieć ciepłowniczą, natomiast wyprodukowana energia elektryczna – po pokryciu potrzeb instalacji – jest sprzedawana do krajowej sieci elektroenergetycznej.

Rocznie, dzięki działalności ITPOK, wytwarzanych jest około 100 000 MWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu ponad 80 średnich zakładów produkcyjnych. Co ważne, ponad 40% tej energii uznawana jest za energię zieloną, co potwierdza status instalacji jako źródła OZE (Odnawialnych Źródeł Energii). Proces przekształcania odpadów w energię wiąże się również z produkcją popiołów, będących produktem ubocznym oczyszczania gazów wylotowych, które znajdują zastosowanie m.in. w kopalniach soli.

Dzień otwarty w ITPOK to nie tylko możliwość zdobycia wiedzy na temat przekształcania odpadów w energię. To również okazja, by zrozumieć znaczenie i skalę procesów, które pomagają chronić środowisko.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na oficjalnej stronie internetowej (tutaj). Liczba miejsc jest ograniczona, a na jeden adres mailowy można zgłosić maksymalnie cztery osoby. Po dokonaniu rejestracji, uczestnicy otrzymają potwierdzenie zapisu na podany adres e-mail.
Więcej szczegółów od
Aktualizacje społecznościowe

8 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika Sambituriana
  elegancko; mój sąsiad tworzy energię cieplną ze śmieci zebranych w promieniu 1km, zgłaszany nie raz do SM i nic, dalej tworzy..; kupię mu bilet, niech się podszkoli od fachowców (Edytowano)
  Awatar użytkownika Pffff
  Lepiej byś zawarł spółkę z sąsiadem i sprzedawalibyście bilety na pokazy jak ON taką energię tworzy.
 2. Awatar użytkownika crrr
  Mam wrażenie że na moim osiedlu pracuję więcej takich instalacji.
 3. Awatar użytkownika travosz
  brak miejsc
  Awatar użytkownika Galieo
  Potwierdzam, brak miejsc.
 4. Awatar użytkownika policewoman
  hłe hłe brak miejsc
Awatar użytkownika