Niestety, ta okazja wygasła 5 minut temu.
335°
Opublikowano 7 dni temu

Bezpłatne, środowe spotkania z historią wojskowości w Muzeum Twierdzy Toruń – Historia Toruńskiej kolei1861–1945

ZA DARMO10zł
Stacjonarnie: Kujawsko-pomorskie
Opublikowane przez
Hunt Lider Okazji
Dołączył w 2015
3 425
3 077

O tej okazji

Ta okazja już wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

Więcej Muzeum

Znajdź więcej okazji Muzeum

Sprawdź więcej okazji

Odkryj więcej ofert na głównej stronie

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Tym razem zajmiemy się dziejami toruńskiej kolei.

Pierwszą linię kolejową uruchomiono w 1825 r. w Anglii. Aby pociągi wjechały do Torunia, potrzeba było kolejnych 36 lat i nie lada zabiegów, by pogodzić ze sobą szczelność fortecznego kordonu otaczającego miasto z otwartością i swobodą dawaną przez kolej. Na szczęście wojskowi i kolejarze doszli do porozumienia i 24 października 1861 r. pierwszy skład zajechał na nowo otwarty dworzec, mieszczący się na… dziedzińcu największego toruńskiego fortu. Tak rozpoczęła się nowa – kolejowa – era naszego miasta.

O problemach z wytyczeniem linii kolejowej, budowie pierwszego żelaznego mostu przez Wisłę i związaną z tym przebudową prawie połowy wewnątrzmiejskich umocnień oraz o wielu innych forteczno-kolejowych przepychankach mających wpływ na późniejszy rozwój Torunia, porozmawiamy już 29 maja.

Spotkanie poprowadzi Adam Kowalkowski – na co dzień pracownik Muzeum Okręgowego w Toruniu, a w wolnych chwilach przewodnik po mieście i jego umocnieniach oraz pasjonat historii Torunia.

Wszystkich chętnych zapraszamy w środę, 29 maja o godz. 17:30 do Muzeum Twierdzy Toruń, przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

Wstęp wolny.
Więcej szczegółów od
Aktualizacje społecznościowe

1 Komentarz

Awatar użytkownika
  1. Awatar użytkownika eter
    W tym roku na Noc Muzeów było coś podobnego w Domu Eskenów .. ja akurat na "Gdy kapłan nie patrzy ... Pogańska rzeczywistość w dobie chrześcijaństwa" (niestety parter i pełno 'obcych' a że wykład na parterze i brak osobnej sali to 'trochę szumu' było), a "kolejkowo" było na samej górze akurat.