Opublikowano 20 godzin temu

W co warto w 2024 inwestować?

Hej, w co warto aktualnie w 2024 inwestować?

Myślę o ETF
- w co dokładnie najlepiej ( Vanguard S&P500 (IE00BFMXXD54)?)
- w jakim czasie może być zwrot i zysk danej kwoty?

Myślę również o IKE.
- jest to bezpieczna forma w miarę, z tego co czytałem, 20 000 zł rocznie odkładać. Czy to się w coś inwestuje czy tylko "wrzuca" te pieniądze?

Co sądzicie, to są moje pierwsze inwestycje i po prostu się zastanawiam jak ruszyć, dzięki za każdą radę! #etf #gielda #ike
Aktualizacje społecznościowe

21 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika PeRsEcUtOr
  Ojjj panie drogi jeżeli w inwestycji myślisz od początku o zyskach i ile możesz "zarobić" to już Ci mówię - włożysz wiele, wyciągniesz niewiele albo i nawet nic

  Obecnie jeżeli mówimy o inwestycji i jakimś realnym zysku na + coby nie stracić to myślę poniżej 100 tys. na start nie ma co się bawić

  Może ktoś tu jest kto obraca "groszami" w inwestycjach ale ja jestem tego zdania po tym co widzę i tym co się dzieje, że liczą się grube ryby, a takie płotki są jedynie mięsem armatnim dla nich - ja z giełdy uciekłem i w ogóle trzymam się z daleka od czegoś co w teori może dać zysk, a w praktyce jest to jak gra w kasynie - tylko bardzo nieliczni zwyciężają.

  Nie odbieraj tego źle lecz jeżeli nie masz od tak do wyłożenia 100 tys. i to takich zaskurniaków, które nie szarpną Cię po kieszeni to bez sensu.

  A jak masz to może złoto, jakaś nieruchomość zakupiona na przetargu w dobrej lokalizacji

  Ja osobiście mam inwestycje w nieruchomościach i w ciągu paru lat już podwoiłem kapitał początkowy - reszta dla mnie jest po prostu zbyt ryzykowna aby się z tym męczyć, a jednak ziemie, mieszkania, domy to już jest coś co masz namacalnego. (Edytowano)
  Awatar użytkownika pitreekk
  Autor
  Dziękuję.
 2. Awatar użytkownika Waber
  ETFy na szeroki indeks dają zarobić ale w dłuższej perspektywie czasu, który zależy od momentu wejścia (kupiłem kilka jednostek na SP500 jakieś dwa lata temu chyba i na chwilę obecną zysku na jednostce mam 25% ale to mentalne księgowanie bo o ile mój broker umożliwia zakup/sprzedaż tego akurat ETFu bezprowizyjnie to należałoby do sprzedaży doliczyć jeszcze podatek od zysków kapitałowych), faktorowe/sektorowe to już większe ryzyko bo zawężasz pulę ale też potencjalnie większy zysk. IKE czy IKZE to są jakby opakowania na portfele inwestycyjne (dodatkowo tylko za pomocą IKE obligacje możesz kupić obligacje skarbu państwa), które możesz założyć tylko w polskich biurach maklerskich, super sprawa jeśli zamierzasz trzymać tam oszczędności aż do emerytury bo jeśli dopiero wtedy będziesz chciał wypłacić z nich pieniądze, to nie zapłacisz podatku od zysków kapitałowych.
  Jak już tu ktoś wspominał, nie myśl od razu o wielkich zyskach bo wpadniesz w pułapkę wykonywania wielu transakcji i najwięcej zarobi makler. Polecam Ci przeczytać przynajmniej jedną książkę o inwestowaniu np "Finansową Fortecę" Iwucia (całościowo o oszczędzaniu i wstępnie o inwestowaniu) lub "Inwestowanie dla każdego" Samołyka (inwestowanie od podstaw z mocnym nastawieniem na formę pasywnego inwestowania za pomocą ETF).
 3. Awatar użytkownika Janusz.Cebulak
  Zainwestuj w siebie i wyjdzie Ci to na dobre
  Awatar użytkownika pitreekk
  Autor
  W sensie?
 4. Awatar użytkownika ArekBVB
  pieniądze lubią ciszę
  Awatar użytkownika eter
  zapomniałeś dodać słowa duże na początku
 5. Awatar użytkownika Piwo2złoteWbarzePO18
  chów klatkowy ludzi, Dewelopery mówią na to apartamenty inwestycyjne, stopa zwrotu minimum 11% lub zostań Rentierem i wynajmij grabie, łopatę czy taczkę lub wiadomo, większe apartamentowce, np. mieszkanie po Babci itd.
 6. Awatar użytkownika EzioAuditore_da_Firenze
  Liczysz, że ktoś ci zdradzi swój plan biznesowy i zepsuje sobie zysk ?
  Awatar użytkownika pitreekk
  Autor
  Nie, bardziej o formy, o pokierowanie w którą w ogóle stronę zacząć, każdy zaczynał i każdy szuka odpowiedzi.
 7. Awatar użytkownika a123
  Może jakaś działka, gdzie jeszcze nic nie ma? Gdzieś w jakimś lesie albo nad jeziorem. Jak podłączą wodę, prąd itd., sąsiedzi zaczną się budować, to cena wzrośnie.
 8. Awatar użytkownika Tahoe
  Krypto
  Awatar użytkownika Krodzango
  W tym momencie to wręcz przeciwnie
    
Awatar użytkownika