Używany Iphone - na co zwrócić uwagę?

wrz 29. 2023 (6 g, 45 min)
Cześć,
jak w tytule, na co zwrócić uwagę kupując używanego Iphone. Konkretnie model 13. Nie miałem do tej pory Iphone'a, jeżeli to ma znaczenie.
Aktualizacje społecznościowe

9 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika NickVolt
  Poza tym co wyżej, to sprzedający powinien mieć pudełko, kabelek, papiery i może nawet fakturę albo paragon. Jak będzie mówił, że pudełko zgubił przy przeprowadzce, papiery spalił w piecu w zimie, a kabel zjadł mu pies, to podstawa do porządnego sprawdzenia urządzenia albo jego omijania.

  Sprawdź kondycję baterii: Ustawienia->Bateria->Kondycja i ładowanie.
  Wartość 80% i mniej oznacza, że telefon będzie słabiej trzymał, poniżej 5% może się wyłączyć bez ostrzeżenia. Cenę wymiany baterii sprawdzisz w autoryzowanych serwisach. Oczywiście telefon z baterią 80% nie jest zły, po prostu powinien być trochę tańszy.

  Jeśli coś jest wymienione (ekran, aparat, bateria), to dobrze, aby sprzedający miał na to papiery.

  Jeśli coś jest wymienione na nieoryginalną część, to może być komunikat w systemie o nieoryginalnej części. Nieudolnie wymieniony ekran (albo na nieoryginalny) skutkuje brakiem działania FaceID.

  Jeśli coś jest rozbite, a ty będziesz chciał to wymienić, to tanio nie będzie - sprawdź cennik części, czy to się opłaca.

  A sprawdzić trzeba:
  - ekran (wypalenia, uszkodzenia)
  - głośniki
  - mikrofon
  - gniazdo ładowania
  - aparat przedni i tylni
  - FaceID

  Najlepiej byłoby, aby telefon był zresetowany, wtedy wkładasz swoją kartę, zakładasz konto Apple i sprawdzasz, czy wszystko przejdzie bez problemu i komunikatów o błędach. Następnie wykonujesz telefon do kolegi, by sprawdzić głośnik i mikrofon, sprawdzasz aparat itd. Gniazdo ładowania możesz sprawdzić podłączając kabel w samochodzie (jeśli nie spotykacie się w domu sprzedającego).
  Awatar użytkownika Lukaszm92
  Autor
  Dzięki wielkie za taką szczegółowa odpowiedź!
 2. Awatar użytkownika yenfnbqee
  Przede wszystkim sprawdź po IMEI w ispot, czy w jakimś autoryzowanym serwisie, czy telefon nie pochodzi z nielegalnego źródła. Kiedyś (ok. 9 lat temu) salony nie miały z tym problemu, jeśli nie przychodziło się do nich z długą listą. Ale w przeciągu tygodnia potrafili mi sprawdzić ok. 10 numerów z ogłoszeń. Co ciekawe, przynajmniej połowa z tych wtedy sprawdzanych była zgłoszona jako kradziona, niektóre w USA, niektóre w UE... Nie wiem, jak jest teraz...
 3. Awatar użytkownika asimply
  To co pokazuje iOS nie jest żadnym wyznacznikiem stanu aku. To tylko punkt wyjścia. Prawdziwy stan i parametry baterii są widoczne w logach systemowych. I jeżeli iPhone będzie w stanie tip top to warto go wziąć pod uwagę nawet jeśli baterię przydałoby się wymienić. Zresztą wątpliwe, żeby ktoś zszedł ceny akurat tyle, bo akumulator. Wymiana i jej koszt to nic w porównaniu do innych potencjalnych usterek. (Edytowano)
  Awatar użytkownika NickVolt
  Oczywiście, że jest sporym wyznacznikiem, bo procent baterii dość prosto przekłada się na liczbę cykli ładowania. Samą liczbę cykli można sprawdzić niestety tylko z poziomu komputera z MacOS.
  Oczywiście, że stan baterii w procentach nie powie nam, czy telefon 90% życia spędził na plaży na słońcu albo w zamrażarce. Nie powie nam, czy był ładowany kablem z kompa, indukcją w nasłonecznionym samochodzie czy ładowarką na kaloryferze.
  Jak sprawdzisz dobrze telefon (nie jest kradziony, żadnych komunikatów, wszystko sprawne), to bateria jest jedynym zmartwieniem.
Awatar użytkownika