Opublikowano 2 dni temu

Skąd jest najlepszy widok na Pragę? Zestawienie punktów widokowych (zbiorcza)

Praga leżąca na kilku wzgórzach doskonale prezentuje się także widziana z góry. Nie tylko ze szczytu wzniesień, ale także z zabytkowych wież i bram udostępnionych do zwiedzania.

I nowo powstałych budynków, z których można podziwiać za opłatą (a w niektórych przypadkach bez) praskie dachy.

Praga z lotu ptakaTen artykuł powstał na bazie zestawienia najładniejszych widoków na Pragę, które przygotowałam dla siebie przed wyjazdem do Pragi. Nie wszystkie z moich propozycji zobaczyłam, ale też doszło kilka, o których wcześniej nie wiedziałam.

Punktów widokowych Praga ma co niemiara, trudno je wszystkie zobaczy podczas weekendowego zwiedzania Pragi. Tak czy inaczej, wszystkie są zapierające dech w piersiach!

Mam nadzieję, że informacje o punktach widokowych w Pradze okażą się dla Ciebie przydatne, podczas planowania zwiedzania Pragi.

Sporo punktów widokowych na Pragę jest bezpłatnych, ale w zestawieniu znajdziesz także takie, za które musisz zapłacić.

? Ten znaczek oznacza, że zwiedzanie jest płatne


1. Widok z hotelu na dachy Pragi

Pierwsze zaskoczenie to widok z hotelu w centrum Pragi Archibald (w którym miałam zarezerowane noclegi w Pradze) na praskie dachy z jednej strony i Hradczany z drugiej.

Zamieszkałam przy ulicy Żytniej, gdzie przez lata mieszkał i tworzył Antonín Dvořák. Bardzo prawdopodobne, że patrzyliśmy na te same dachy.

2. Wieża Ratusza Staromiejskiego
W sercu Pragi, tuż przy Rynku Starego Miasta, stoi 70 metrowa wieża Ratusza Staromiejskiego (Věž Staroměstská Radnice). Wieża dostępna jest także dla osób niepełnosprawnych i na wózkach. Wjazd najpierw platformą (lub schodami) później windą na taras widokowy, z którego roztacza się widok na cztery strony starej Pragi. Muszę dodać, że to jeden z najpiękniejszych widoków w Pradze.

Wejście główne posiada kilka stopni, dla osób niepełnosprawnych polecam wejście boczne – trzeba przywołać za pomocą dzwonka obsługę, która rozłoży specjalną platformę do wjechania wózkiem.

? Wejście jest płatne, a informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziesz na stronie Ratusza Miejskiego.

3. Praga co ciekawego zobaczysz ze wzgórza Wyszehrad?
Wyszehrad (Vyšehrad). Niecałe trzy kilometry od praskiego Mostu Karola, na skalistym wzniesieniu znajdują się pozostałości dawnej twierdzy i zamku królewskiego.

W spokoju można podziwiać Pragę z góry. Bez gwaru i tłumów oblegających centrum.

4. Wieża telewizyjna Žižkov
Wieża telewizyjna Žižkov (Žižkovský vysílač). Widoczna niemal z każdego miejsca w Pradze żelbetonowa konstrukcja o wysokości ponad 200 metrów.

Na wieży znajdują się dwa punkty widokowe. Pierwszy to punkt obserwacyjny na wysokości 96 metrów, drugi natomiast to restauracja mieszcząca się na 66 piętrze.

? Wjazd windą na wieżę jest płatny, więcej informacjo znajdziesz na stronie Wieży Žižkov

5. Wzgórze Vitkov
Wzgórze Vítkov leży w niewielkiej odległości od wieży telewizyjnej Žižkov.

Razem z Tobą widoki na praskie dachy podziwia z wyżyn pomnika przywódca podczas wojen husyckich Jan Žižka.

6. Wzgórze Petřín
Dawne winnice na wzgórzu Petřín ustąpiły miejsca licznym ścieżkom i zielonym terenom, na których można urządzać pikniki i łapać oddech od gwaru miasta.

Na wzgórze Petrín można wejść wijącymi się alejkami lub wjechać kolejką linową od strony Starego Miasta.

Dobrym pomysłem jest połączenie wjazdu ze spacerem. Pośrodku wzgórza jest przystanek, obok którego w restauracji Nebozízek zjesz coś lub napijesz się kawy z widokiem na Pragę. Zatrzymując się na nocleg w hotelu, który jest połączony z restauracją, otrzymasz całodobowy widok na Pragę w gratisie.

Na wzgórze Pertrin dojdziesz także od drugiej strony, od stadionu Strahov.

Na samym wzgórzu znajduje się jeszcze wyższy punkt widokowy z wieży przypominającej paryską wieżę Eiffla, czyli Petřínská rozhledna, z której roztacza się widok nie tylko na Prage, ale i na czeski kraj.

Na wieżę prowadzi 299 schodów, a częściowo można wjechać windą.

? Wjazd kolejka jest płatny, ale dla seniorów powyżej 65 lat bezpłatny. Wejście na wieżę jest płatne, potrzebne informacje znajdziesz na stronie Wieża Eiffla w Pradze.

7. Stadion Strahov
Stadion Strahov, największy stadion piłkarski i drugi co do wielkości obiekt sportowy świata, jest atrakcja samą w sobie.

Warto tutaj trafić także dla widoków na drugą stronę Pragi, niż Hradczany. Polecam zejść od stadionu do Petrin alejkami parkowymi (kierując się na prawo schodząc w dół), a natkniesz się na kilka miejsc z pięknymi widokami na Pragę. Cicho tutaj, zielono i bardzo spokojnie.

8. Wzgórze zamkowe – Hradczany
Na Hradczany dociera niemal każdy turysta odwiedzający Pragę. Całe wzgórze to jedna wielka platforma widokowa. Zalecam obejście całego wzgórza, bo tylko w ten sposób nacieszysz oczy różnorodnymi widokami na Pragę, które jak fotki pozostają na długo pod powiekami.

Wejście zarówno na wzgórze, na dziedziniec i do ogrodów otaczających Hradczany jest bezpłatne.

Uwaga: Na teren nie można wnosić dużego bagażu (np. duże plecaki) oraz używać dronów.

9. Wieża kościoła Świętego Wita
Z wieży kościoła Świętych Wita, Wacława i Wojciecha (bo tak brzmi pełna nazwa tej górującej nad królewskim zamkiem na Hradczanach katedry) roztacza się widok na zamek królewski i katedrę z góry. Na wieżę wchodzi się schodami.

? Wejście na wieżę kościoła jest płatne. Latem do godziny 18:00, zimą do 17:00. Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem.

10.Staromiejska wieża na moście Karola
Most Karola widziany z nieco innej perspektywy? Jak najbardziej. Z bliska z góry, z wieży mostowej (Staroměstská mostecká věž) po pokonaniu 138 schodów, To ta wieża, przez którą wchodzimy na Most Karola od strony Starego Miasta kierując się na Hradczany.

Latem wieża czynna od 9.00 do 21.00 godziny.

? Wejście jest płatne, ale pierwsza godzina po otwarciu zawiera 50 procentową ulgę. Dokładne informacje na stronie wieży na moście Karola.

11. Wieża Kościoła św. Mikołaja (Malá Strana)
Wieża – dzwonnica w kościele Świetego Mikołaja na Małej Stranie umożliwia oglądanie ładnych widoków z 65 metrowej wysokości, po pokonaniu ponad 200 schodów.

Latem czynne do godziny 21.00

? Wejście płatne, ale pierwsza godzina tylko 50 procent. Informacje o dzwonnicy znajdziesz na stronie Wieża Świętego Mikołaja.

12. Wzgórze Letna z praskim metronomem
Wzgórze, na które miałam bardzo blisko, po nocy spędzonej w hotelu – statku na Wełtawie. Letna znajduje się na lewym brzegu Wełtawy (czyli tym samym, co Hradczany) i można podziwiać z niego widok nie tylko na Stare Miasto, ale i na sąsiednie dzielnice.

Jeśli zobaczysz z dołu ogromny metronom, to to jest właśnie wzgórze Letna. Niegdyś stał tam największy na świecie pomnik Stalina.

Dobre miejsce na przerwę i filiżankę kawy w restauracji Hanavský pavilon (czynny od 11.30 do 21.00). Oczywiście z widokiem.

13.Tańczący Dom
Nowoczesna bryła Tańczącego Domu (Tančící dům) zachwyca lub wzbudza zdziwienie. Niezależnie jakie u Ciebie wywoła odczucia, warto wjechać na taras widokowy, aby cieszyć się Pragą z góry znowu z innej perspektywy.

Zwiedzanie z tarasu jest płatne, chyba że skorzystasz z oferty francuskiej restauracji i zażyjesz podwójnego delektowania się: posiłkiem i widokiem.

Stolik w restauracji zarezerwujesz na stronie Tańczącego Domu
Aktualizacje społecznościowe

8 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika Janko018
  Masz plusa za Pragę.Kto nie był nie widział,niech traci. Byłem kilka lat temu temu... Tam chce się wracać...
 2. Awatar użytkownika Bartek_Łużycki
  Plusik. Polecam widok od strony stadionu Strahov przy Větrací věží strahovského tunelu. Przy okazji w okolicy znajdują się tam stare akademiki które obecnie służą jako tanie noclegi (Edytowano)
 3. Awatar użytkownika wpyte
  Darmowa dostawa? A tak na poważnie to podziwiam osoby co podziwiają Prage rozumiem zachwycać się piramidami w Egipcie ale miastem w Czechach?
 4. Awatar użytkownika Michal_Opielak
  Praga jest piękna ogólnie Czesi dają się lubić i bawić, bez konfliktowi, u nas większość budynków, cud miód została zrownana z ziemią w czasie wojny u nich to chluba piękne kamienice, rynek, most karola.... Czuć klimat i czuć pieniądz a widoki robią wrażenie szczególnie z góry aaaa i jeszcze jedno będąc w Pradze i wychodzac po 23 nie czułem strachu ze dostane w mordę a tu za dnia nie czuje się pewnie....
  Awatar użytkownika PepperowyEkspert
  Bez przesady, u nas też bardzo spokojnie. A za to w Brnie prawie dostałem w łeb od cyganów, więc nawet i w Czechach można się naciąć
 5. Awatar użytkownika Fafikostos
  Z Woli?
 6. Awatar użytkownika Gonsalez
  A co to za okazja?
Awatar użytkownika