Opublikowano 19 godzin temu

Procesor w laptopie Intel vs AMD

Cześć,
Przy wyborze laptopa zastanawiam się, czy lepiej iść w Intela, czy w AMD. Interesuje mnie coś w segmencie i5 i nie potrafię podjąć decyzji co do producenta. Może ktoś siedzi w temacie i podpowie
Co wypada lepiej pod względem temperatur?
Co bardziej rozładowuje baterię?
Głównie interesują mnie kwestie wymienione wyżej, ale nie zaszkodzi więcej informacji co do wydajności w poszczególnym zastosowaniu lub innych kwestii ważnych w laptopie, jakich nie poruszyłem, bo nie mam o nich pojęcia
Dodam, że interesuję się laptopami "gamingowymi" i raczej wybiorę jakiegoś ROG Strix'a
Aktualizacje społecznościowe

3 Komentarze

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika Musti235
  O dokładnych limitach mocy (a więc i temperaturach) decyduje producent.
  Możesz mieć Ty laptopa z Intelem gdzie wszystko jest ogarnięte, chłodzenie jest dobre a limity rozsądne. A kolega będzie mieć jakąś wyjątkowo nieudaną konstrukcję z Ryzenem i będzie miał takie same jak nie wyższe temperatury (mimo że przy identycznym chłodzeniu i bazowych limitach mocy Zen 4 wypadnie lepiej niż Raptor Lake).
  notebookcheck.net/AMD…tml

  Nie mówiąc już o tym jaka masakra jest jak dostaniesz wadliwą sztukę.
  Wpisz w google dosłownie dowolny model laptopa + overheating, a wyskoczy Ci że każdy to "piekarnik", bo każdemu trafiła się jakaś wadliwa sztuka która przegrzewa się od włączenia przeglądarki.
  Na szczęście żyjemy w cywilizowanym kraju gdzie istnieją prawa konsumenta, więc jak dostaniesz wadliwą sztukę (co zdarza się nawet Apple, tylko po prostu znacznie rzadziej, choć ostatnio coraz częściej), to zwracasz i tyle.
  reddit.com/r/i…ng/

  Natomiast jeśli chodzi o czas pracy na baterii, a laptop jest gamingowy, to absolutnie jedyna możliwość jak grać w gry bez podłączenia do prądu przez jakikolwiek rozsądny czas, to granie na zintegrowanych kartach graficznych AMD.
  Radeon 680M już jest mniej więcej na poziomie najsłabszych RTXów 3050 (a 780M przejeżdża po nich walcem).
  purepc.pl/amd…0,6

  Także może nie jest to poziom jaki byś miał po podłączeniu do prądu RTXa 4070, ale jak np. podróżujesz ciągle pociągami gdzie nie ma gniazdek, albo siedzisz na lotniskach gdzie nie ma gniazdek (bo właśnie dlatego przepłacasz tyle pieniędzy za laptopa, prawda? PRAWDA?)
  Z Ryzenami możesz w tych podróżach kontynuować sobie rozgrywkę, a po podłączeniu do gniazdka w hotelu z powrotem wskakuje ten "prawdziwy" RTX i przesuwasz sobie suwaki ustawień w bardziej w stronę wysokich.
  anandtech.com/sho…s/5

  Tylko nie ultra, bo przypominam że już dzisiaj 8GB VRAMu z mobilnego RTXa 4070, to za mało do wymaksowania wielu gier z 2023 i 2024 w Full HD, a wydajnościowo jest i tak słabszy niż stacjonarny RTX 4060 czyli karta za 1200 zł którą NVIDIA nazywa "entry-level" (biorąc pod uwagę absurdy optymalizacyjne z ostatnich miesięcy, to może i cenowo nie jest "entry-level" ale wydajnościowo już tak xD).

  tweaktown.com/new…tml

  Więc jak to wygląda wydajnościowo Intel vs AMD, otóż DO GIER do mobilnych kart graficznych jak mobilny RTX 4070, nie ma najmniejszego znaczenia.
  Mobilne procesory wysoko-napięciowe (jak te z laptopów gamingowych serii H, HS, HX) są znacznie bliżej swoich stacjonarnych "kuzynów".
  Nawet taki już 2 generacje starszy i5-12500H, to mniej więcej poziom desktopowego i5-12400F. Nie powala wydajnościowo, ale do stacjonarnego RTXa 3060 Ti, albo 4060 jest zupełnie OK.
  Więc do mobilnego 4070 tym bardziej będzie OK.
  Także pod kątem "czystej wydajności", jak nie grasz w Valoranta w 640x480 nie ma sensu dopłacać do wydajności W GRACH do mocniejszych mobilnych procesorów.
  https://technical.city/pl/video/GeForce-RTX-3060-Ti-vs-GeForce-RTX-4070-mobile
  https://technical.city/en/cpu/Core-i5-12500H-vs-Core-i5-12400F

  Czyniąc długą historię krótką - temperaturowo trzeba sprawdzić w recenzjach mimo że "ogólnie" AMD lepsze, wydajnościowo do gier bez znaczenia, a do grania tylko na baterii - tylko AMD.
  Awatar użytkownika Milo_L
  Autor
  Dzięki za info, tylko sprostuję, na baterii mam zamiar używać tylko do programów/przeglądarki, natomiast podczas sporadycznego grania ma być podłączony do sieci. Temperatury mi rozjaśniłeś, natomiast z wydajnością na baterii chodzi mi tylko i wyłącznie o programy/przeglądarkę. Jeszcze raz dziękuję za twój czas poświęcony na odpowiedzenie mi i jak znajdziesz go jeszcze trochę to odpowiedz na moje kolejne pytanie, co do wydajności na baterii podczas używania programów/przeglądarki.