Opublikowano 2 dni temu

Oddaj butelkę lub opakowanie kartonowe po napojach i odbierz zwrot na kartę Moja Skarbonka w Auchan Polesie w Łódzi

Od 1 stycznia 2025 r. ruszy w Polsce system kaucyjny. Sieci testują różne urządzenia. Auchan poszedł krok dalej i apeluje o włączenie jeszcze jednej frakcji opakowań do powszechnej zbiórki. I pokazał, jak to zrobić.

Według ustawy wprowadzającej system kaucyjny od Nowego Roku sklepy powyżej 200 mkw. będą musiały zbierać butelki z plastiku, zwrotne butelki szklane oraz puszki aluminiowe i metalowe. Mniejsze sklepy będą mogły przystąpić do systemu na zasadzie dobrowolności. Część branży handlowej, a także Związek Polskich Przetwórców Mleka, chcą usunięcia z ustawy obowiązku zbierania też butelek PET po mleku i jego wyrobach. Anita Sowińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zapowiada przesuniecie obowiązku zbiórki tego typu materiałów o rok. Wymaga to jednak nowelizacji ustawy. W resorcie prace nad tzw. poprawkami technicznymi trwają.

Z założenia autorzy ustawy nie wzięli pod uwagę kartonowych opakowań po napojach czy mleku. - Czemu konsument, który kupi napój w kartonie, ma nie mieć takich samych możliwości zwrotu, jak ten, który kupi ten sam napój w butelce? - pyta Marcin Pawelec, head of communications, Tetra Pak.

Z tego samego założenia wyszła sieć Auchan, która wspólnie z firmami Remondis i Tetra Pak rozpoczęła testy dwóch recyklomatów, które przyjmują nie trzy, a cztery frakcje opakowań. Nowością jest zbiórka kartonów po żywności płynnej, czyli po mleku i sokach.

Urządzenia stanęły w sklepie Auchan Polesie w Łodzi. To pierwsza tego typu instalacja w Polsce, choć wszystkie oferowane na naszym rynku maszyny mają możliwość zbiórki kartonów. Do tej pory żadna z sieci handlowych nie zdecydowała się na rozszerzenie zbiórki – bo nie wymaga tego ustawa – o kartony.

Wbudowane w ścianę tuż obok Biura Obsługi Klienta jeszcze przed ich oficjalnym uruchomieniem wzbudzały zainteresowanie klientów. Mieliśmy okazję przetestować te maszyny. Przekornie wrzuciłam do recyklomatu karton po mleku… i urządzenie naliczyło mi za niego zwrot 6 gr na konto programu lojalnościowego Skarbonka (wcześniej zeskanowałam aplikację). Jest też możliwość wydrukowania paragonu, który potem należy okazać w BOK sklepu, aby odzyskać pieniądze.

Za butelki szklane wielokrotnego użytku zostaje zwrócona kwota kaucji pobrana podczas zakupów (zwykle jest to 1 zł). Proponowana kwota 6 groszy za butelki PET, puszki aluminiowe, metalowe oraz kartony po płynnej żywności to inicjatywa Auchan. Od 2025 r ustawowa kaucja została wyznaczona na 50 groszy.
Zdziwiło mnie zaplecze obsługujące recyklomaty – wyobrażałam sobie, że jest to duże pomieszczenie z wieloma taśmami transportującymi zwracane opakowania. Tymczasem jest to pomieszczenia wielkości średniego pokoju w bloku, w którym stanęła bardzo kompaktowa konstrukcja. Puszki i butelki PET lądują zgniecione w dedykowanych koszach, natomiast butelki szklane ustawiane są – a wcześniej stabilizowane, żeby się nie przewróciły - na specjalnej platformie.

Od strony technicznej łódzką akcję wspiera Remondis i jego spółka-córka Re Deposit. Teraz, jako jeden z globalnych liderów gospodarki odpadami chce wyznaczyć także nową drogę w dziedzinie systemów kaucyjnych, przygotowując swoją autorską koncepcję, która ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.
– Wspólny program pilotażowy z Auchan i Tetra Pak to pierwsza inicjatywa obejmująca tak szeroką gamę opakowań w naszym kraju. Naszym zadaniem jest ustawienie automatów kaucyjnych oraz odbiór i późniejsze zagospodarowanie odpadów opakowaniowych – powiedział podczas uroczystego uruchomienia maszyn Leszek Pieszczek, członek zarządu Remondis.

Podkreślił, że to ważny moment dla całej grupy, bo „w tym projekcie debiutują także automaty kaucyjne naszej marki Re Deposit, produkowane w niemieckim Ilmenau”. - Maszyny przeszły wcześniej testy i z powodzeniem działają już w wielu lokalizacjach poza granicami Polski – zapewnił.

Jak się dowiedzieliśmy, lada moment identyczne recyklomaty staną w drugim łódzkim Auchan – w CH Tulipan. Dlaczego akurat Łódź została wybrana przez Auchan do tego typu testów? Okazuje się, że to właśnie w tym mieście Remondis uruchomił pierwszą w Polsce linię zliczeniową do zbiórki manualnej o przepustowości 10 000 opakowań na godzinę. Już dziś stanowi ona wsparcie dla innych programów pilotażowych i daje szansę wszystkim zainteresowanym takimi usługami na pokazanie całego spektrum jej możliwości.

Dowiedzieliśmy się ponadto, że w ramach koncepcji systemu kaucyjnego Remondis uruchamia także specjalną spółkę Eko-Operator, która aktualnie przechodzi procedury potrzebne do jej rejestracji.
Ustaliliśmy, że trójstronny projekt partnerski zrodził się w wyniku poszukiwania najlepszych rozwiązań zapewniających pozyskiwanie wysokiej jakości surowców wtórnych, z korzyścią dla konsumentów i środowiska. Ideą projektu jest pokazanie, że tylko zbiórka wielu rodzajów opakowań, w tym kartonów po płynnej żywności, w ramach spójnego systemu kaucyjnego, daje szansę na pełną realizację zasad gospodarki obiegu zamkniętego.
Aktualizacje społecznościowe

6 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika Piwo2złoteWbarzePO18
  Polska potęga w rozwoju "Jądra w ciemności"...inni mogą tylko zazdrościć zy Afrika Kongo
 2. Awatar użytkownika Mariusz_Lukasik
  Ciekawe czy ,, złomiarze " w Łodzi ,, czyszczą" kontenery na opakowania plastikowe ? Jest jakiś limit ilości oddanych kartonów po mleku i butelek pet ?
  (Przyczepka do roweru elektrycznego i heja..., -widzialem coś takiego we Wrocławiu) (Edytowano)
  Awatar użytkownika PanMinus
  Limitem jest samo urządzenie i jego pojemność (bardzo niska około 300 butelek). U mnie po zapełnieniu trzeba czkać około 30 minut aż ktoś opróżni pojemnik. W sobotę nie było jeszcze ciekawiej bo pracownik zabrał ze sobą klucze do maszyny. O 9:00 była już pełna i całą sobotę nie działała. Sam odszedłem zirytowany i co najmniej 8-10 osób też.