Opublikowano 5 kwietnia 2024

Naprawdę tanie nowe komputery na I Komunię i nie tylko (ok. 1080 zł cały zestaw w obudowie z RGB, z monitorem, klawiaturą i myszką, i Wi-Fi)

Bardziej poradnik niż konkretna okazja, dlatego publikuję jako dyskusję. Bo ceny są „normalne”, po prostu zwracam uwagę na istnienie takich opcji.

TLDR dla ogarniających: chińskie Xeony ALE v4 (bez odblokowywania, bez podkręcania, bez przerabianego chłodzenia, bez kombinowania i z w miarę niskim poborem mocy i temperaturami) + chiński RX 570/580 8GB + obudowa z RGB z Polski, monitor tanie VA 60 Hz, a karta Fenvi BT+WiFi 5 GHz.

Kwestie czy te chińskie X99 i Polarisy można traktować jako nowe czy nie nowe, omawiam dalej w tekście (a ogarniający i tak mają już swoje zdanie na ten temat).
A jak ktoś nie wie co te wszystkie słowa znaczą, to spokojnie - wszystko po kolei omawiam dalej w tekście.


Właściwy tekst:
Zacznijmy od tego, że komponenty takie w 100% używane opłacająsię najbardziej (jeśli nie są oszustwem, ani nie padną dzień po zakupie). Bo oczywiściewiążą się z nimi pułapki większe i mniejsze. Weterani Nocnego Patrolu OLX plująna tych co nie potrafią podczas odbioru dostrzec śladów rdzy międzywentylatorami a tylną płytką karty graficznej, albo nie potrafią wyprostowaćpogiętych pinów na procesorze lub płycie głównej.
Więc dla nich ten poradnik oczywiście nie ma sensu, ale zachęcam żebyprzygotowali własny – jak kupować używane i nie dać się zrobić w balona (wmiarę możliwości odrobinę bardziej szczegółowy niż „uŻyJ mÓzGu pRzEcIeŻ oD rAzUwIdAć”).

Natomiast ludzi którzy spędzili swoje życie zajmując sięinnymi rzeczami, niż wyzywanie randomów w internecie że nie potrafią wykryćoszustwa, mogą jednak zniechęcać obrazki jak ten gdzie sprzedawcy używanychkomponentów traktują je wężem pod ciśnieniem przed sprzedażą:
819994-V73zh.jpgWięc zamiast na OLXa uderzają na Allegro, klikają filtr „Nowe” i myślą że udało im się uniknąć problemów, ale tak często niestety nie jest.

Ogromna część „nowych” gotowych komputerów z Allegro, to w rzeczywistości nowe ma może obudowy. A ten „super mocny” i7 „8 rdzeni” to tak naprawdę 15-letni i7-860 (albo inny i7-2600),
i zasila całą konstrukcję jakiś no-name zasilacz który lada moment padniei zabierze ze sobą resztę podzespołów (1). Jest o tyle dobrze że na Allegro jest ochrona Allegro Protect, i jak sprzedawca będzie próbował wmówić że to klient coś zepsuł, to JEŚLI tylko kontaktować będzie się wyłącznie za pośrednictwem Allegro a NIE przez telefon, to jest bardzo duża szansa na pomyślne rozwiązanie sporu na korzyść kupującego.
No i jest jeszcze kwestia ceny tych gotowców. Generalnie nie ma nic złego w podzespołach (poza zasilaczami), jakie tam często znajdziemy. Taki Intel Core i5-2400 (w cenie 5 zł za używany(2)), czy RX 550 4GB (w cenie 100 zł za używany(3)) – zupełnie spoko opcje, jak ktoś sobie składa używany komputer za jakieś 200-250 zł. Nieuczciwość się pojawia, gdy trafiają do „nowego” komputera za 1000 zł.

Ale może ktoś o tym też już wiedział, więc zagłębia się w poradniki dotyczące normalnych nowych podzespołów z elektromarketów. I tam w jaki poradnik nie wejdzie, wychodzi (zresztą zgodnie z prawdą), że grafika Radeon RX 6600 8GB i procesor Ryzen 5-3600/4500/5500 mają świetny stosunek ceny do wydajności, a za 2300 zł można z nich zbudować świetnego peceta (+400 zł za jakiś monitor 100 Hz w stylu MSI PRO MP2412, Acer KA242Y czy inny Asrock Challenger CL25FF).
O tym były już poradniki nawet na Pepperze, a na portalach technologicznych są co miesiąc, także nie trzeba odkrywać koła na nowo (4). JEŚLI ktoś może wydać tyle pieniędzy, niech uderza w takie komputery i koniec tematu.

No ale co jeśli ktoś akurat nie ma wolnych prawie 3000 zł, a bardziej 1000 zł. Bo np. żyje w kraju gdzie jeszcze nieco ponad rok temu nauczyciele zarabiali 2396 zł na rękę (5), to porada pO pRoStU dOrZuĆ 1700 zŁ może niekoniecznie jest do zrealizowania dla 100% populacji.
Do tego może ktoś przytomnie zauważa, że branie rzeczy do rozrywki na raty (nawet jeśli jest inflacja), nie sprawi że stanie się bogatszy - to co wtedy?
Czy trzeba odwołać Komunię,zerwać kontakty z kolegami grającymi w Minecrafta, zabronić tańców z Fortnite i zaszyć się w lesie?
Na szczęście niekoniecznie.

Zanim przejdę do polecanej przeze mnie opcji, wspomnę jeszcze krótko o najpopularniejszym „lifehacku” na tanie nowe komputery. Prawie każda strona z polecanymi zestawami komputerowymi powie coś w stylu (6):
“Nie masz pieniędzy W TEJ CHWILI? Żaden problem, rozbijemy Ci ten wydatek na dwie tury - dzisiaj kupisz sobie Ryzena 5-5600G ze zintegrowaną Vegą 7, solidną płytę, mocny zasilacz, przewiewną obudowę z wentylatorami z hubem RGB ze wszystkim.
Zapłacisz łącznie 1700 zł dzisiaj, a za 3 miesiące jak będziesz miałznowu pieniądze, to dopłacisz drugie 1700 zł i tam wsadzisz jakiegoś RTXa 4060 Ti.
A przez te 3 miesiące jakoś się przemęczysz – może w nowe gry za bardzo nie będzie się dało grać, Palworld (7) czy innyGenshin Impact (8) żeby była jakakolwiek płynność trzeba by odpalać w rozdzielczości 1128x634 (więc na 24-calowym monitorze można sobie niemal na palcach policzyć piksele), a 60 FPS i tak nie ma – nawet nie blisko (ledwo ledwo przekraczają 30 FPS).
No ale to nic nie szkodzi, pograsz sobie chwilę w Minecrafta i Skyrima, a jak Twoje TYMCZASOWE problemy z gotówką się zaraz skończą, to wsadzisz tego RTXa i zacznie się poważna rozgrywka”.

I oczywiście są ludzie dla których ma to sens, natomiast jak ktoś poszukuje jak najtańszego rozwiązania na jak najdłużej, a nie na kilka tygodni - to trzeba uderzyć w jak najwyższą wydajność tu i teraz, a nie potencjalne możliwości rozbudowy kiedyś.

Także co dokładnie proponuję – zakupy na AliExpress ale wsekcji AliExpress CHOICE. Bez czekania 90 dni czy może Chińczyk coś przyśle, amoże nie, czy może wpadnie na cło, a może nie, czy może przyjdzie uszkodzone iw ramach zaoferują kupon na $ .
Tylko doświadczenia praktycznie jak w Polsce – dostawa 10-dniowa, darmowezwroty, brak ryzyka jakichkolwiek dodatkowych opłat, oraz 3-miesięczna ochronakupujących realizowana w Polsce (w sensie jak coś się zepsuje w ciągu 90 dni toodsyłamy do Polski a nie do Chin, niezależnie od tak czy inaczej niezależnieistniejącej gwarancji chińskiej).

Pytanie brzmi czy te podzespoły są rzeczywiście nowe.Odpowiedź brzmi i tak i nie.
Zacznijmy od tego że takie firmy jak Soyo, MLLSE, Yeston, Colorful czy Huananistnieją nie od wczoraj, i NIE zajmują się tym starym oszustwem gdzie sprzedajesię karty graficzne z fałszywyminaklejkami (że oszuści biorą np. GTXa 650, naklejają mu naklejkę GTX 1660, dająfałszywy BIOS i sprzedają generalnie bezużyteczną kartę która wywala się przykażdym obciążeniu)(9). To robią „firmy” serio kompletnie no-name i oczywiściedarmowych zwrotów też unikają jak ognia (10).
To co robią te istniejące w rzeczywistości firmy, to biorą sam rdzeń graficznyze starej karty (najprawdopodobniej używanej, choć karty na architekturzePolaris czyli takie jak RX serii 500 – RX 550, RX 580, i tym podobne, produkujesię do dzisiaj(11)).
I do tego starego rdzenia, produkują nową całą resztę – jest nowa płytka PCB, nowyukład zasilania, nowa pamięć VRAM, nowe odpromienniki ciepła, nowe wentylatory,nowe złącza itd.
819994-JatND.jpgTakże czy taka karta graficzna jest „nowa” – z jednej stronywiększość komponentów wyjechała prosto z fabryki, objęta jest pełną gwarancjąproducenta, przychodzi w zafoliowanym przez producenta pudełku, jest możliwośćdarmowego zwrotu nawet bez podania przyczyny – generalnie pełne doświadczeniekupowania nowego sprzętu.
Ale z drugiej strony to co najważniejsze - czyli rdzeń, prawdopodobnie ileśczasu pracował już wcześniej. Został oczywiście przetestowany, producent jestpewien swego że przeżyje okres gwarancji, i tak czy inaczej jest dużopewniejszą opcją niż kupowanie zardzewiałej konstrukcji od podejrzanego górnikana stacji benzynowej. Natomiast nie można powiedzieć że jest „w 100%” nowakarta graficzna.

Podobnie jest z zestawami płyt głównych na platformę X99,czyli płyty główne z wysokiej półki, na które można włożyć odpowiednieprocesory Intel Core i7 i Intel Xeon (które od i7 różnią się minimalnie, inadal można na nich grać)(12).
Procesor oraz chipset płyty, czyli to „serce” która odpowiada za komunikację zprocesorem a całą resztą pochodzi z (najprawdopodobniej) używanych starychpłyt. Chociaż zdaniem niektórych producentów chipsety też są nowe (13), choćnie bardzo jest jak to zweryfikować, a na chłopski rozum wydaje się to małoprawdopodobne.
Natomiast cała reszta – płytka PCB, układ zasilania, odpromienniki ciepła,porty i złącza – wszystko jest nowe. I też płyta przychodzi w zafoliowanymopakowaniu od producenta, jest objęta pełną gwarancją, mamy prawo do darmowegozwrotu bez podania przyczyny itd.
Więc zupełnie inna liga niż niewyraźne zdjęcia z powyginanymi lubpowyłamywanymi pinami i transakcje z zakapturzonymi postaciami na publicznychparkingach. Ale jak ktoś się przyczepi że przecież nie można tak na 100%powiedzieć, że jest zupełnie „nowa” – formalnie będzie miał rację.

No dobrze, to przejdźmy w końcu do konkretów, jakie dokładnie podzespoły można mieć w tym całym zestawie za 1083 zł.

Karta graficzna – Soyo Radeon RX 580 8GB 2048 SP
Różnice wobec „normalnego” RXa 580 niewielkie, zwykle kilka procent i góra kilku klatek na sekundę (14).
A warto pamiętać że RX 580 8GB średnio wypada znacznie lepiej (a już zwłaszcza w nowych grach gdzie potrzeba więcej niż 4GB VRAMu) niż RX 6500 XT (15).
Jasne, RX 6500 XT to karta strasznie nie warta swojej ceny. ALE płacimy mniej niż połowę ceny za cały zestaw, a dostajemy „tylko” o 1 szczebel gorszą wydajność w grach niż da RX 6600.
I kompletnie przejeżdżamy walcem po (nadal o wiele droższych) kartach jeszcze niżej w hierarchii czyli RX 6400 i RX 6300.

Procesor – Intel Xeon E5-2650 v4
Xeony do niedawna kojarzyły się z tym że wymagały kombinacji w BIOSie i w oprogramowaniu. Trzeba im odblokować limity mocy, w miarę możliwości też podkręcić, i zrobić undervolting, i pobierały przy tym ogromne ilości prądu, i wymagały nie wiadomo jak potężnego chłodzenia.
Na szczęście „ostatni krzyk mody” na platformę X99 czyli Xeony serii v4 nie wymagają tego rodzaju kombinacji. Po prostu składa się jak każdy inny normalny komputer, włącza się i wszystko działa. Bez żadnych eskapad po BIOSie.
I temperatury i pobór mocy też pod kontrolą - jest TDP 105W (i tak mniej niż nie-podkręcony i z zablokowanymi limitami mocy współczesne procesory jak i5-12600K) i jest zupełnie akceptowalna wydajność – nawet ze znacznie mocniejszą kartą pokroju GTX 1080, nadal radzi sobie bardzo dobrze bez żadnego „wąskiego gardła” (16).

Płyta główna – ZSUS X99 P4
Ponieważ nie potrzebujemy wszystkich funkcji odblokowywania, podkręcania, dostarczania wielkich mocy itd. – wystarczy zwykła tania płyta na X99, bez żadnych fajerwerków. A tutaj i tak parę przyjemności jest – np. 4 gniazda na pamięć RAM jak by ktoś chciał w przyszłości rozbudować.

RAM – 16 GB DDR4 2133 MHz
Do tak mimo wszystko słabego zestawu, więcej niż 16 GB RAMu na dzień dzisiejszy nie jest potrzebne (17). Nie „zabiera” też dla siebie też go zintegrowana grafika, ani nie wymaga żeby był w 2 kościach.
A jak będzie potrzeba dokupić więcej – zawsze można dokupić.

Chłodzenie - Iwongou 4 Heatpipe X99 RGB
Nawet jeśli nie można wierzyć w zapewnienia producenta o możliwości schłodzenia procesorów z TDP 165W, tutaj pracujemy z procesorem 105W, więc na pewno wszystko będzie w porządku. Zresztą to nie jest fizyka kwantowa która wymaga najnowszej zachodniej technologii, są 4 miedziane ciepłowody, jest spory blok aluminium, nie trzeba tajnego składnika X żeby po prostu się chłodziło.
Ważne żeby KONIECZNIE zaznaczyć wariant LGA2011-X79-X99-E5 (bo inaczej nie będzie pasować do otworów na płycie). Jest oczywiście darmowy zwrot bez podania przyczyny, ale po co sobie robić stresu i przedłużać sprawę, lepiej poświęcić 3 sekundy żeby się 3 razy upewnić.

SSD - ACOS Disco Duro 512 GB SATA III
Obecnie akurat ten jest najtańszy, ale jak jutro najtańszy będzie Kingdian, a pojutrze XrayDisk to też będzie dobrze. Oczywiście ryzyko POTENCJALNEJ utraty danych jest większe niż na 2 razy droższych Crucialach. Ale jak tam nie planuje się trzymać tajnych planów NASA, tylko zadania domowe (które tak czy inaczej warto trzymać też na OneDrive czy Google Drive) i sejwy z gier (które i tak są w chmurze) – to nie trzeba kupować „zachodnich” marek. To jest RYZYKO a nie GWARANCJA utraty danych. Osobiście używam od 4 lat Kingdiana jako dysku systemowego i wszyscy domownicy żyją.

Zasilacz - Aigo Warrior AK500 500W 80 Plus
Certyfikat 80 Plus (jaki Gold czy Platinum by nie był) NIE świadczy o jakości, sprawdza „tylko” efektywność energetyczną. ALE sprawdza ją też pod 100% obciążeniem (także w certyfikatach White i Bronze) – także ktoś tą konstrukcję obciążył na 100% i nadal żyje (zarówno tester, jak i zasilacz). Poza tym Aigo to nie jest aż taka tragiczna marka, na czarnej liście nie jest (18), a za to na polecanych i tier listach zdarza jej się pojawić (19). Także szczebel wyżej niż wszystkie „bomby” i no-name zasilacze z ostrzegawczych filmików.

Obudowa - Gembird Fornax 2500 ARGB
Jedyny podzespół do „środka” komputera spoza AliExpress (darmowy odbiór w salonach X-Kom w całej Polsce, ewentualnie dostawa 9.99 zł).
Konstrukcja dość przewiewna (znacznie bardziej od poprzednika Gembirda Fornax 4000), wentylator 120 mm na tyle daje radę z wyciąganiem gorącego powietrza (20).
A do tego (co wydaje mi się dość istotne w komputerach potencjalnie na prezent na I Komunię) jest wbudowany HUB ARGB (sterowany przyciskiem na obudowie i zasilany kablem SATA, także nie wymaga żadnej „Premium” płyty głównej z dodatkową obsługą ARGB). Wygląda myślę całkiem przyzwoicie:
819994-6zW9U.jpg
Monitor - Dell SE2222H
Zakup z Polski, nic specjalnego, ale przynajmniej to panel VA (a NIE znienawidzony nie tylko na Pepperze TN – więc kolory pod kątem są nawet znośne, można patrzeć w 2 osoby na 1 monitor), czas reakcji też wcale nie taki tragiczne JAK NA 60 Hz monitor czyli 8 ms. Wypada zupełnie przyzwoicie w recenzjach (21).
Oczywiście monitory 100 czy 120 Hz są fajne, ale jak liczy się każda złotówka, to nikomu się krzywda nie stanie od grania w 60 Hz (na Xboxach Series S i Nintendo Switch ludzie grają nawet w 30 FPSach i żyją). A istnieją nawet „tanie” gamingowe laptopy jak IdeaPad Gaming 3-15 z RTXem 3050 które też mają monitory 60 Hz (22).

Myszka i klawiatura - Limeide GTX350
KONIECZNIE wybrać zestaw mysz i klawiatura, bo domyślnie wybiera się sama klawiatura, a różnice groszowe. Na e-sportowe mistrzostwa świata oczywiście się nie nadaje, ale kolory są, klawiatura świeci, myszka świeci, pisać zadania domowe się da (od 1 kwietnia tylko dla chętnych oczywiście!),obracać się w Fortnite też się da (ludzie celują na padach na Switchu i piszą na uginających się na pół obudowy klawiaturach z „tanich” gamingowych laptopów i żyją).
A nie ma ustawowego zakazu kupić za jakiś czas czegoś lepszego, jeśli warunki finansowe się poprawią.

Karta sieciowa - Fenvi WiFi 5 BT+AC600
Zwykła tania karta sieciowa na USB. Firma Fenvi, znana i lubiana także na Pepperze (23), więc aż tak raczej nie kłamie w specyfikacji. Najważniejsze że obsługuje pasmo 5 GHz, więc jest cień szansy na jako taką płynność rozgrywki sieciowej.
Oczywiście kabel o niebo lepszy, ale z jakichś względów 99% klientów domaga się Wi-Fi – to okej, jest tanie i znośne Wi-Fi.
A przy okazji jest też Bluetooth, więc „odpada” problem słuchawek – na początek można używać tych od telefonu które raczej każdy ma, i na Teamsach też wszystko będzie słychać.

Także cenowo wygląda to następująco:
819994-Wqpvj.jpg
819994-pbi7A.jpg
819994-2Hy3J.jpg
Łącznie:
Z Chin 169.57+17.97=187.54 [USD] ~742.50 PLN
Z Polski 139+199=338 PLN
Razem za wszystko: 742.50+338=1080.50 PLN

Czy są jeszcze jakieś ukryte koszty - np. kable?
Kable akurat nie - płyta ma kabel SATA w pudełku (patrz zdjęcia w komentarzach pod aukcją), a monitor ma kabel zasilania i kabel HDMI również dołączone "gratis" (patrz unboxing w recenzji w źródłach).

Pozostaje kwestia czy ktoś będzie w stanie samemu zmontować. Nie jest to fizyka rakietowa, każdy dorosły który prześlizgnął się przez test czytania ze zrozumieniem na koniec podstawówki powinien być w stanie się tego nauczyć.
ALE to nie znaczy że ktoś się rodzi już z tą wiedzą, i jak ktoś jest samotną matką pracującą na dwa etaty to może nie mieć czasu zapoznać się z poradnikami jak to robić (polecam ten poniżej z kamerą z perspektywy pierwszej osoby).

Wtedy można zapłacić ze 150 zł w serwisie (nadal się opłaca w porównaniu do wszystkich "gotowców").
Albo poprosić o pomoc (oczywiście płatną, czy to w litrach czy to w gotówce) jakiegoś szwagra, kuzyna, sąsiada itd. Bo to że ktoś potrafi wsadzić kable w otwory tak jak jest napisane w instrukcji, nie znaczy że ktoś inny jest uprawniony do jego niewolniczej pracy.

Linki do zakupów:
Soyo RX 580 8GB 2048 SP
pl.aliexpress.com/ite…tml
Zestaw ZSUS X99 P4 + Xeon E5-2650 V4 + 16 GB DDR4 2133 MHz
pl.aliexpress.com/ite…tml
ACOS Disco Duro SSD 512 GB
pl.aliexpress.com/ite…tml
Aigo Warrior AK500 500W 80 Plus
pl.aliexpress.com/ite…tml
Iwongou 4 Heatpipe X99 RGB
pl.aliexpress.com/ite…tml
Limeide GTX350
pl.aliexpress.com/ite…tml
Fenvi WiFi 5 BT+AC600
pl.aliexpress.com/ite…tml
Gembird Fornax 2500 ARGB
x-kom.pl/p/1…tml
Dell SE2222H
allegro.pl/ofe…600

To oczywiście tylko propozycje, można kupić lepszą płytę, inną grafikę, większy dysk, itd. Wszystko jest na stole. To po prostu (moim zdaniem) najtańsza sensowna opcja, o całkiem dobrej wydajności.
Za 1080 zł wydajność lepsza niż w "tanich" gamingowych laptopach z RTXami 3050 TGP 35W za 3000 zł (24), tylko bez Ray Tracingu i DLSS.

A jak będzie kiedyś finansowo lepiej, to nie ma przecież zakazu wymiany karty na jakiegoś RTXa 4060, a procesora na odpowiednik i9-9900T w dalszej przyszłości.

Źródła:
1. ppe.pl/pub…tml
2. google.com/sea…erp
3. olx.pl/d/o…tml
4. komputerswiat.pl/art…4nq
5. mycompanypolska.pl/art…966
6. geex.x-kom.pl/wia…ju/
7.

8.

9.

10.

11. purepc.pl/asr…ris
12.

13.

14.

15.

16.

17.

18. elektroda.pl/rtv…tml
19. forums.tomshardware.com/thr…94/
20.

21.

22. mediaexpert.pl/kom…ome
23. pepper.pl/sea…nvi
24.
Aktualizacje społecznościowe

Kategorie

7 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika Piotrek_Marciniak
  za taka kase nie bedzie gamerskie
  18152044-RW148.jpg
  Nawet fortnite czy WOT, maja 2-3 aktualizacje w roku. Strasznie cienie, mgły zjadają moc PC....
  Awatar użytkownika Musti235
  Autor
  3 miesiące temu radził sobie w ~100 FPSach w WOT.  Na ultra pewnie faktycznie niedługo przestanie wyrabiać nawet w okolicach 100 FPS.
  Ale nie ma ustawowego obowiązku grania ani na ultra, ani w 100 FPSach.

  Mało tego, ludzie grali w 30 FPSach i nie oślepli
  eurogamer.pl/ana…n-4

  18156553-UbwJX.jpg
  A co do daty - no jest odległa w historii, ale na szczęście o wydajności nie decyduje data premiery tylko co jest w środku.

  RX 6500 XT 4GB jest nowszy i słabszy.
  18156553-HnmVf.jpg
  GTX 1630 4GB jest jeszcze nowszy i jeszcze słabszy.
  18156553-Oxmlo.jpg

  GTX 1630 trafił na rynek dosłownie półtora roku temu. A RX 580 tak go masakruje pod absolutnie każdym względem że nie ma co zbierać.
  I to w ZNACZNIE nowszych grach od daty swojej premiery.


  18156553-Jt1nj.jpg

  I nie można powiedzieć "ale to nie jest karta do gier tylko display adapter i firmy nie chcą żebyś na tym grał" xD
  Bo materiały marketingowe RXa (a nie "tylko Radeona") 6500 XT
  oraz GTXa (a nie "tylko Nvidii") 1630 mówią o grach.

  reddit.com/r/A…ps/
  18156553-pEkz8.jpg
  videocardz.com/new…016

  Także rozumiem sentyment "karty graficzne z niskiej półki to szajs" - i sam go popieram.
  Ale RX 580 8GB to NIE jest karta z najniższej półki. Niemal wręcz przeciwnie (bo mocniejszy był tylko RX 590).
  Poniżej były DO GIER karty RX 570, RX 560, RX 550 i RX 540 (tylko mobilne)
  oraz NIE do gier Radeon 530 i Radeon 520.

  Więc jakby ktoś kupował GTXa 1630 to należy mu to wybijać z głowy.
  Ale jakby ktoś kupował GTXa 1660, to chyba nie budzi to jakichś wielkich emocji i kontrowersji.
  A RX 580 8GB to mniej więcej poziom właśnie GTXa 1660 (NIE-Ti/Super):

  W Call of Duty MW2 Remastered wygrywa, w Horizon Zero Dawn przegrywa, w Uncharted 4 wygrywa, w Plague Tale Requiem przegrywa, w Hitmanie 3 wygrywa, w Cyberpunku 2077 przegrywa, w Far Cry 6 mniej więcej remis, w Red Dead Redemption 2 przegrywa.

  Oczywiście średnio jakby to zliczyć w stylu Hardware Unboxed po przetestowaniu 50 gier to by wyszło że GTX 1660 średnio jest górą w większej ilości.
  Tylko chodzi mi o to że to mniej więcej ta sama liga.
  A jakby był komputer z GTXem 1660 za 850 zł to by temperatura okazji przekroczyła milion stopni.

  Ale komentarze w stylu że co to za stary szajs, poniżej RTXa 4070 Super 12GB nie ma co schodzić, bo Hogwarts Legacy wymaksowany na ultra przekracza 8GB VRAMu (co jest prawdą), więc każdy słabszy komputer (ich zdaniem) do śmieci - i tak by się pojawiły.

  I ja ogólnie się zgadzam, że JEŚLI kogoś stać to nie ma przeszkód żeby sobie taki kupił, i RTX 4070 Super czy RX 7900 GRE mają poprawny stosunek ceny do wydajności.

  Ale jak ktoś akurat nie ma budżetu 3 razy więcej na samą kartę, niż na cały komputer z monitorem i peryferiami i wszystkim - to może się świetnie bawić grając sobie na średnich ustawieniach.

  I pokona w WOT czy innych grach kogoś kto ma monitor 360 Hz i RTXa 4090 i dwie lewe ręce.
  A jak będzie profesjonalnym e-sportowcem, to za hajs sponsorów sobie kupi lepszy komputer żeby rywalizować z najlepszymi na świecie, gdzie już naprawdę się liczą milisekundy - bo umiejętności mają wszyscy.
 2. Awatar użytkownika matheushm
  Czy tylko u mnie wszystkie ceny na aliexpress wyraźnie wyższe?
  Awatar użytkownika Piotrek_Marciniak
  z monetami wygladaja normalnie, takie dwa tygodnie promocji na monety