Opublikowano 3 dni temu

Laptop vs MiniPC vs Mini-ITX

Powiedźcie mi dobrzy ludzie:

Planuje za jakiś cas iść do pracy i potrzebuje czegoś, co będzie miało z 32gb pamięci i w miarę solidny procesor + zestaw różnych portów. Będzie to typowa praca programisty, ewentualnie będą to jakieś testy automatyczne. (na 99,9% nie będę korzystał z CUDA i innych takich).

Planuje albo kupić jakiś laptop do pracy albo zwykłą skrzyneczkę typu:
purepc.pl/tes…0,2

Pytanie co ma bardziej sens? Raczej nie będę nigdy programował w "parku" czy robił czegoś na kolanie. Praca - dom i podpinanie tego wszystkiego do monitora zewnętrznego.

Czy może ktoś już testował takie i takie rozwiązanie?
Może warto złożyć coś swojego? Typu Mini-ITX? chociaż nie wiem, czy uda się to zrobić aż tak kompaktowo.

Nie ukrywam, że fajnie by było mieć możliwość samodzielnie coś w nim pogmerać, ewentualnie wymianiać części. Pasta, jakieś UV, czy profile wentylatorów.
Aktualizacje społecznościowe

5 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
  1. Awatar użytkownika el_marinar
    Złożyłem na Asrock x300. Całkiem dobra platforma. Na pewno pozwala na większe obciążenie procesora i lepsze chłodzenie niż laptop.
    Polecam przejrzeć inne z DeskMini itd. asrock.com/net…asp
  2. Awatar użytkownika Musti235
    Chcesz samemu wymieniać części no to oczywiście tylko Mini ITX. Przy "odrobinie" gimnastyki da się mieć absurdalnie małe konstrukcje w okolicach 2 litrów ze wszystkim w tym dedykowaną grafiką na poziomie między RTXem 3050 i 3060.

    I cenowo mimo że laptop gamingowy może wydawać się tańszy patrząc po naklejkach, to jednak warto pamiętać że laptopowy RTX 3050 z desktopowym RTXem 3050 ma wspólną tylko nazwę

    i7-12700K i 12700H zresztą też, choć w nie aż tak masakrycznym stopniu (ale jednak zawsze lepiej mieć 8 zamiast 6 rdzeni P i trzymać rozsądne zegary).
    ark.intel.com/con…594
  3. Awatar użytkownika user1310
    Jesli tylko programowanie bez obliczen, to najlepiej sobie zrobic mini PC np. na i5-1340P. Takiego NUCa barebone dostaniesz za ok. 2000zl, dorzucisz sobie nawet 64GB RAMu w dualu i wsadzisz porzadny dysk SSD. Sprzet bedzie malutki, energooszczedny i bedziesz mial jeszcze zapas mocy. Taki NUC ma Wifi6, Thunuderbolta i generalnie wszystkie tego typu bajery, ktore moga sie przydac w przyszlosci.
  4. Awatar użytkownika Matemes
    Ciekawe, czy jest tu ktoś, kto ma doświadczenie w codziennym noszeniu w plecaku stacjonarki (miniPC w sumie do nich należy)? Jestem ciekaw czy i jak to się może sprawdzać.
  5. Awatar użytkownika tayjkt
    a to już w pracy komputerów nie dają?
Awatar użytkownika