Opublikowano dzień temu

Laptop na studia architektury, mac czy Windows?

Witam, dziewczyna poprosiła mnie abym znalazł dla niej laptopa na studia architektury wnętrz. Głównie używa programów Sketchup Vray AutoCAD ArchiCAD Ilustrator Twinmotion. Zastanawia się nad kupnem MacBooka 14 pro 16/512 GB , ale jak wiadomo mało nie kosztuje (mniej więcej 9 tys).
Pytanie brzmi jaki laptop z windowsem bez problemu uciągnąłby te programy bez żadnych problemów i kosztowałby mniej niż MacBook ? Może jest ktoś kto używa tych programów na codzień i chciałby polecić jakiegoś laptopa ? W grę wchodzi tylko laptop który fajnie jakby był w rozmiarach Macbooka 13-14 cali żeby wygodnie było z nim chodzić na studia.
Aktualizacje społecznościowe

5 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika Musti235
  Cena ceną, ale na początek trzeba zapytać czy instalacja przez Rosettę niektórych aplikacji nie wywoła u niej/u was paniki?
  youtube.com/wat…_Is

  To nie jest fizyka rakietowa, i staje się coraz łatwiejsze, a sporo aplikacji wystarczy dzisiaj tylko przeciągnąć z folderu do folderu.
  Ale to nie jest "doświadczenie Apple" jakie ludzie sobie wyobrażają że wpisujesz sobie w App Store co chcesz i jednym kliknięciem samo się instaluje.

  Także doświadczenie podczas instalacji to jeden haczyk, a doświadczenie podczas używania to drugi haczyk.
  Na przykład Twinmotion działa przez emulację Rosetty znacznie gorzej niż wskazywałaby na to "ogólna" wydajność chipów Apple. A czy i kiedy będzie wersja specjalnie na Apple Silicon to nikt nie wie.
  twinmotionhelp.epicgames.com/s/q…_US

  Z wymienionych tylko AutoCAD, ArchiCAD i Ilustrator mają natywne wersje (że instalują się jednym kliknięciem).
  doesitarm.com/app/

  A to i tak nie koniec haczyków, bo taki Illustrator może ma swoją wersję na Apple Silicon, i instaluje się jednym kliknięciem i jest szybki i wszystko bardzo fajnie.
  Ale mnóstwo pluginów nie działa bez kombinacji z instalowaniem ich przez Rosettę (a niektóre nie działają w ogóle).
  helpx.adobe.com/ill…tml

  No dobrze, to co z 14-calowych laptopów jest dużo lepszego i dużo tańszego w zamian?

  Ponad 3000 zł taniej (bo MacBook Pro 14 z M3 16/512 GB nie widzę za 9000 a za 9199 zł) jest Lenovo Legion Slim 5-14 OLED (32GB/1TB) kosztujący 6174 zł w ratach 0%.
  I zupełnie nie ma się czego wstydzić w porównaniu do znacznie droższych MacBooków.

  Ryzen 7-7840HS to praktycznie to samo co Ryzen 9-7940HS (dosłownie różnica 0.1 GHz w booście, a tak to tyle samo rdzeni, tyle samo wątków, tyle samo pamięci cache, ta sama architektura, te same limity mocy itd.)
  notebookcheck.net/AMD…tml

  W porównaniu nawet do Apple M2 z taką samą ilością RAMu jest kompletna MASAKRA.
  youtu.be/rKG…evM
  Takiego szerszego omówienia i bezpośredniego starcia z M3 niestety nie ma, a M3 jest oczywiście mocniejszy niż M2. Ale to nie jest AŻ taka przepaść, że w renderowaniu 3D na CPU żeby był w stanie nadgonić stratę do ponad 80%.
  youtu.be/9Zr…8VE

  I oczywiście mam nadzieję dorosłych ludzi nie muszę przekonywać że żaden system nie zużywa "ujemnej" ilości zasobów, i w żadnym wszechświecie nie jest tak że 2 razy mniej RAMu w Apple to "to samo" co 2 razy więcej RAMu w Windowsie.
  pcgamer.com/sor…ll/

  Grafika też P-O-T-Ę-Ż-N-A. Mobilny RTX 4060 jest wyjątkowo udany (najbliżej swojego desktopowego "kuzyna" z całej serii 4000).
  Także pojedynek trochę korespondencyjny, ale bez dwóch zdań kompletnie miażdży zintegrowaną grafikę z M3.
  Tutaj starcie mobilnego RTXa 4070 z M3 PRO
  youtu.be/Teb…2PI
  A jest w miarę proporcjonalnie słabszy mobilny RTX 4060 od RTXa 4070 bo średnio tylko kilkanaście procent.
  youtu.be/5dr…_ag

  No dobrze ale co z baterią - przecież na Windowsowym laptopie jak by ktoś chciał popracować w terenie, to jak odpali RTXa to mu po max 2 godzinach zostanie 0% baterii.
  Na baterii przyjdzie z pomocą zintegrowana grafika (która jest ze zintegrowanych w ogóle najpotężniejsza na rynku).
  Radeon 780M przejeżdża walcem po najsłabszych mobilnych RTXach 3050 z TGP 35W (nawet jej poprzedniczka 680M walczy z nimi jak równy z równym)
  purepc.pl/amd…0,6
  Także nawet Radeon 780M graficznie jest górą nad 10-rdzeniową podstawową grafiką z M3 (NIE-Pro, NIE-Max, NIE-Ultra itd.)
  youtu.be/rKG…evM

  I zmieścili tam baterię 74 Wh (także fizycznie większa niż w MacBookach Pro 14 z M3). Oczywiście przy Windosie i tak potężnej mocy nie przekłada się to na dłuższy czas pracy niż MacBooki.
  Natomiast i tak nie ma się czego wstydzić w porównaniu do tańszych laptopów z mniejszymi bateriami, bo pozwoli na prawie 9 godzin lekkiej pracy w trybie oszczędzania baterii.

  Jest też rewelacyjny ekran OLED (nie ma ustawowego obowiązku używania go na maksymalnej jasności i częstotliwości odświeżania). Który też ma pokrycie zarówno 100% przestrzeni barw sRGB jak i DCI-P3. Odtwarza też bardzo dobrze content HDR (też ma certyfikat HDR 500). I też ma częstotliwość odświeżania 120 Hz.
  No i jest OLEDem więc ma to czego nie ma Apple czyli "nieskończony" kontrast (po prostu pojedyncze piksele się wyłączają).

  W nazwie Slim, ale jakość wykonania jak w Legionach Pro. O ile w "normalnych" Legionach potrafi bywać wszędzie jest plastik, to tutaj wszystko jest z aluminium. Nie tylko klapa, ale nawet podstawa. I nawet zawiasy są lepsze niż w jego "dużych" kuzynach.
  youtu.be/FNj…hJI


  Recenzja Legiona
  notebookcheck.net/Len…tml
  Recenzja MacBooka
  notebookcheck.net/App…tml
  Zakup:
  euro.com.pl/lap…tml
 2. Awatar użytkownika ArekBVB
  O ta, Ciebie poprosiła, my wykonamy research i polecajkę, a Ty zgarniesz profity
  Awatar użytkownika kryst1002
  Autor
  No tak jakoś wyszło
 3. Awatar użytkownika kryst1002
  Autor
  Wow, dziękuję za tak obszerną i pomocną odpowiedź
  Nie korzystam z macOS na codzień i nie wiedziałem że jest taki problem z programami. Wiem że na studiach korzystają z tych programów na iMacach , więc założyłem że programy są kompatybilne. Instalacja przez Rosettę raczej nie będzie problemem, ale sam fakt wykonywania takiej instalacji zostawia trochę niesmak. Rozumiem że ta instalacja przez Rosettę nie jest przewidziana przez Apple i jest to sposób użytkowników na używanie tych programów na macOS ?
  Widziałem tego legiona i właśnie wydawało mi się że to będzie spoko opcja ale nie byłem pewny.
  Wychodzi na to że legion jest bardziej kompatybilny z tymi programami, ale rozumiem że jakby uprzeć się na tego MacBooka pomijając problemy instalacji programów, to można by było efektywnie pracować na tych programach? (Edytowano)
  Awatar użytkownika Musti235
  Problem nie jest z systemem, tylko z architekturą "nowych" procesorów Apple (już nie takich nowych, ale chodzi o M1, M2 i M3 i ich warianty).
  Na MacBookach, iMacach i innych Z INTELEM z 2020 lub wcześniejszych wszystko jest ze wszystkim kompatybilne.
  Rosetta to emulator (tak jak byś np. chciał uruchomić grę z GameBoya na komputerze - uruchamiasz emulator który "udaje" inną architekturę, lepiej lub gorzej).
  Uruchomić uruchomią się wszystkie z wymienionych wyżej programów.
  Tylko diabeł tkwi w szczegółach. Bo czy nie będzie zacinał Twinmotion w TYM konkretnym projekcie, i czy da radę zainstalować TĄ konkretną wtyczkę do Illustratora - nikt nie wie.
Awatar użytkownika