Opublikowano 20 godzin temu

Laptop na studia

Cześć, ogólnie to szukam jakiegoś laptopa do 2 tyś na studia głównie do AutoCADa i prostego programowania. Myślałem nad ThinkPad polizingowym ale nie wiem czy to dobry pomysł.
Aktualizacje społecznościowe

2 Komentarze

Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika Musti235
  Ok, powolutku - szukasz laptopa do AutoCADa (w 3D, więc mobilnej stacji roboczej z wysoko-napięciowym jak najmocniejszym procesorem i 32+ GB RAMu i dedykowanym VRAMem)?
  Czy szukasz laptopa do AutoCADa (w 2D) i innych lekkich programów na studia (więc jakiegoś biznesowego "thin&light" z nisko-napięciowym procesorem który będzie pracował 8 godzin na baterii).
  Bo generalnie ciężko jest jedno i drugie na raz (a za 2000 zł to w ogóle niemożliwe).
  Awatar użytkownika Musti235
  Jak bym się nie doczekał odpowiedzi, to zostawiam ogólne porady dla potomnych xD

  Poleasingowe czemu nie, ThinkPady mogą być. Mają swoich bardzo gorących zwolenników jakie to są fantastyczne i nieśmiertelne, ja pod tym względem jestem raczej neutralny - są dobre, ale inne Delle i HP też są dobre.

  ThinkPada P52 z Quadro P3200 6GB bym widział do wielkich projektów 3D gdzie jest potrzeba dużo VRAMu ze sporą przepustowością.
  Co prawda AutoDesk rekomenduje "tylko" 4GB i "tylko" 106 GB/s przepustowości pamięci - bo to powinno wystarczyć dla zdecydowanej większości użytkowników, ale to nie znaczy że na zawsze i dla wszystkich (dlatego mówią - do nie do średnich tylko do wielkich).
  A ten ogromny i szybki VRAM "przypłaca" słabszym procesorem niż kolejna propozycja poniżej. autodesk.com/sup…tml
  allegro.pl/ofe…212

  Dell Latitude 5411 byłby moim faworytem jeśli projekty są mniejsze, ale trzeba je wykonać szybciej.
  Bo 2 lata nowszy procesor i7-10850H potrafi pokonać w testach i7-8850H o prawie 30%.
  A Nvidia MX250 może i jest słabiutka, ale AutoCADowi generalnie nie zależy aż tak na wydajności (a nadal jest znacznie wydajniejsza niż zintegrowane Intele HD 620/UHD 620), a 2GB VRAMu spełnia formalne minimalne wymagania. Mało tego, Quadro P400 na tym samym rdzeniu graficznym potrafi nawet przejść certyfikację.
  cpu-monkey.com/en/…50h
  autodesk.com/sup…cad
  olx.pl/d/o…tml

  A do 2D wystarczy nawet zintegrowana grafika. Tylko że unikał bym raczej AMD - co prawda Vegi generalnie są wydajniejsze niż Intele Xe, ale AutoDesk jakoś bardziej się lubi z grafikami od Intela. Być może ma to związek z tym że na MacBookach Pro 2020 z Intelem jeszcze rok temu potrafił nawet przejść certyfikację. WIęc jako tako sobie radzi. Podczas gdy ze zintegrowanymi kartami AMD nigdy nie "musiał" współpracować i widać tego "efekty".
  forums.tomshardware.com/thr…09/
  Więc bierzemy np. takiego VivoBooka 15 2023 (16/512 GB) z i5-1235U z nowych laptopów z nisko-napięciowym Intelem i baterią 45 Wh (bo większych za tyle nie dają, a w przeciwieństwie do poleasingowych nie była zajeżdżana od ostatnich 7 lat).
  I w ten sposób osiągamy jak najdłuższy czas pracy na baterii do 2000 zł. W recenzji ponad 9 godzin LEKKIEJ pracy.
  laptopmedia.com/gb/…31/
  i daleką od ideału, ale akceptowalną wydajność w AutoCADzie 2D. A 16 GB RAMu do 2D też wystarczy.
  allegro.pl/ofe…964