Opublikowano 2 dni temu

Laptop na studia

Cześć, czy moglibyście polecić jakiś laptop na studia, który obecnie można wyrwać w fajnych cenach?
Budżet ~2500 zł.

Preferuję 15 cali, raczej nie chce ultrabooka, stonowany wygląd będzie na plus. Laptop oczywiście bez systemu.

Czy da się w takiej kwocie znaleźć jakiegoś sensownego lapotopa, który nie będzie miał energooszczędnego procesora (oznaczenie U)?
Aktualizacje społecznościowe

8 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika Musti235
  Z tanich i mocnych jak słusznie zauważył kolega poniżej jest Vivobook 16X 1603 z 5600H i długo długo nic.

  Konstrukcyjnie też zupełnie przyzwoita konstrukcja i mimo wysokonapięciowej jednostki i nie-gamingowego chłodzenia temperatury w normie. I na baterii też parę godzin przeżyje (bo i Zen 3 dobrze znosi tryby oszczędzania energii i niskie napięcia, i Asus odrobinę się przykłada nawet do budżetowych Vivobooków). Szeroka recenzja poniżej.
  laptopmedia.com/lap…6x/

  No a wysoko-napięciowych mobilnych Zen 3 chyba nikomu nie trzeba zachwalać. W porównaniu do Tiger Lake'ów są ZNACZNIE bliżej swoich desktopowych "kuzynów". 5600H to właściwie w 90% desktopowy 5600G. Absolutny potwór.
  Recenzja architektury
  techspot.com/com…92/
  Bezpośrednie porównanie benchmarków
  notebookcheck.net/R5-…tml

  A cena 1999 zł za wariant 16/512 GB fantastyczna.
  delkom.pl/p/l…806

  Ale czy to warto płacić 300 zł za rozbudowę z 16 na 24 GB to nie jestem przekonany.
  Jak koniecznie musisz mieć jakieś porażające ilości RAMu, to weź sobie wariant z 8GB za 1899 zł.
  delkom.pl/p/l…303
  I potem w serwisie Komputronik na przykład +99 zł za robociznę i +284 zł za solidną kość 32 GB i masz rozbudowane do 40 GB (maksimum które obsługuje).
  A zapłaciłeś 1899+99+284=2282 zł.
  komputronik.pl/pro…tml
  komputronik.pl/inf…wa/


  17754365-uNL7G.jpg
 2. Awatar użytkownika filip.ratajszczak
  Autor
  Miałem wcześniej Legiona 5 z 5600H właśnie i bardzo sobie chwaliłem, ale chciałem spróbować pracy na macbooku i to był strzał w kolano. Kilka programów, których używaliśmy na studiach wcale nie działa na macOS, więc ponownie muszę wrócić do Windowsa. Dodatkowo jakoś nie mogę się przyzwyczaić do niskich wysp na klawiaturze.

  Dziękuję za rady, zapewne wybiorę zaproponowany przez Was model. Co do RAMu muszę się jeszcze zastanowić, ale w Legionie ten procesor nawet z 16 GB radził sobie przyzwoicie.
  Awatar użytkownika Musti235
  Jak to są jakieś specjalistyczne (może coś z CADów 3D?) programy, i to takie co nie działają w ogóle przez Rosettę - to jesteś na 100% pewien że nie potrzebują dedykowanej grafiki z dedykowanym VRAMem i rdzeniami CUDA?
 3. Awatar użytkownika _Cebulka_
  A co to za studia? Bo wiesz, inne wymagania będzie mieć student budownictwa który będzie uruchamiał programu typu CAD a inne wymagania student rachunkowości, który będzie uruchamiał głównie Office czy tam program księgowy.
  Awatar użytkownika filip.ratajszczak
  Autor
  na studiach zajmuję się głównie danymi satelitarnymi (macierze), więc badziej liczy się liczba rdzeni/wątków i ilość RAM - często wykorzystuje się przetwarzanie równoległe
Awatar użytkownika