Opublikowano 12 minut temu

Książkomat w Zielonej Górze już dostępny - zamów, odbierz i czytaj! To ułatwi mieszkańcom dostęp do książek o każdej porze dnia i nocy

gazetalubuska.pl/ksi…429

W piątek, 1 marca przed Galą Lubuskich Wawrzynów członkowie Zarządu oraz Sejmiku Województwa Lubuskiego uczestniczyli w oficjalnym otwarciu książkomatu przed Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. C. Norwida. Jednak dopiero od poniedziałku, 4 marca książkomat jest dostępny dla wszystkich. -To jest dodatkowe udogodnienie dla czytelników, żeby mogli odbierać i zwracać książki o każdej porze dnia i nocy — mówi Marzena Wańtuch-Elińska, kierownik Działu Udostępniania. Gdzie stanął i jak działa pierwszy książkomat w mieście?


Urządzenie do wypożyczania i zwrotu książek stanęło przy wejściu do Głównego Gmachu Biblioteki przy al. Wojska Polskiego. Oficjalnie dla wszystkich czytelników dostępne jest od 4 marca 2024 roku.

Jak skorzystać z książkomatu?

O każdej porze dnia i nocy
Książkomat będzie dostępny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czytelnicy będą mogli skorzystać z elektronicznego katalogu biblioteki, aby zamówić książki przed wypożyczeniem. Zamówione egzemplarze będą przechowywane w specjalnych skrytkach, podobnych do tych znanych z paczkomatów, gdzie czytelnicy będą mogli odebrać i zwrócić książki. Estetyka i wzór książkomatu nawiązują do fasady budynku biblioteki, co sprawia, że urządzenie harmonijnie wpisuje się w otoczenie

Jak działa książkomat?
Obsługiwać książkomat możemy na dwa sposoby. Jeśli korzystamy z konta Integro, to za jego pośrednictwem możemy zamawiać książki do agend gmachu głównego biblioteki i teraz także do maszyny stojącej przy głównym wejściu na al. Wojska Polskiego. Jeśli jednak jeszcze nie korzystaliśmy ze swojego konta, to możemy wypożyczać osobiście, a w książkomacie jedynie zwracać przeczytane publikacje.

Konto ma każdy, nie każdy korzysta
W każdym z oddziałów Biblioteki Norwida można założyć swoje hasło Integro do konta, które każdy z nas już ma, w czym na pewno pomogą pracownicy placówek. Jak informuje pani Marzena Wańtuch-Elińska warto, bo na koncie dokładnie widać, jakie mamy książki, do kiedy możemy z nich korzystać, a w razie potrzeby również tę możliwość przedłużyć. Tam też można zarezerwować konkretne egzemplarze i zamówić je do oddziału lub właśnie do książkomatu. Póki tego konta nie mamy to w książkomacie za pomocą karty bibliotecznej możemy jedynie zwracać wypożyczone tomy podobnie jak w biblioboxie – wrzutni.

Książki do książkomatu można zamówić tylko z agend gmachu głównego biblioteki, czyli z Centrum Bibliotecznego dla Dzieci i Młodzieży — Biblioteka Pana Kleksa, z Wypożyczalni Głównej, Biblioteki Obcojęzycznej i z Mediateki Góra Mediów i tylko z tych agend można zwracać je do książkomatu.

Czujni czytelnicy
Czujni czytelnicy zauważyli przed oficjalnym ogłoszeniem, że opcja książkomatu pojawiła się jako wybór miejsca odbioru książki i już w ubiegłym tygodniu z niej korzystali. - To dobrze, choć był to czas na sprawdzenie poprawnego działania systemu i dopracowywanie ewentualnych błędów w działaniu maszyny, to dzięki nim mieliśmy możliwość sprawdzenia, czy wszystko odpowiednio działa — śmieje się pani Marzena Wańtuch-Elińska. - Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się pozyskać środki na kolejne książkomaty w innych częściach miasta – dodaje.

Teraz inicjatywę wsparły finansowo Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej. Urząd Marszałkowski przekazał 40 tysięcy złotych, natomiast Fundacja LOTTO dofinansowała projekt kwotą 160 tysięcy złotych.
Aktualizacje społecznościowe

0 Komentarzy

Pytania? Opinie? Sugestie?