Opublikowano 8 stycznia 2024

Jaki dysk przenośny 1TB do ważnych danych

Cześć,

Rozglądam się od dłuższego czasu za nowym dyskiem przenośnym 1TB. Nie chcę kupować najtańszej Adaty bo będzie służył do przenoszenia i pracy z bardzo ważnymi plikami jako "rozszerzenie" małego dysku MacBooka. Do tej pory używałem 512GB SanDisk Extreme, ale powoli zaczyna brakować miejsca a do tego problemy tych dysków, które jakiś czas temu wyszły na światło dzienne nie napawają pewnością.

Przez takie zastosowanie ma też duże znaczenie szybkość transferu i gabaryty dysku, tak naprawdę interesują mnie tylko małe i lekkie dyski używające połączenia USB-C - USB-C (a'la SanDisk extreme). Nie zależy mi na najniższej cenie a właśnie na jak najlepszej jakości komponentów, na których będzie można polegać. Widziałem, że pepperowicze często polecają crucial x9 pro jako dobry współczynnik jakości do ceny. Co myślicie? Rozglądałem się też za WD my passport, mam dość pozytywne doświadczenie z tą firmą.
Aktualizacje społecznościowe

20 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika LucaS_82
  Jeżeli faktycznie są to bardzo ważne dane to ja wybrałbym rozwiązania chmurowe. 1 dysk nawet najlepszy nie daje ci żadnego bezpieczeństwa. Jak padnie to masz po danych. O ile dyski talerzowe przed śmiercią dawały często jakieś objawy to dyski ssd zazwyczaj padają bez wcześniejszych symptomów a odzyskiwanie z nich danych jest o wiele droższe albo niemożliwe.
  Awatar użytkownika salemus
  Autor
  Dysk w chmurze nie wchodzi w grę - chodzi tu o aktywny dysk jako rozszerzenie miejsca na dane w laptopie. On ma służyć tak samo do przenoszenia plików, ale też do pracy z nimi "na żywo" dlatego ważna jest chociażby szybkość zapisu/odczytu. To prawda, że na takim dysku nie powinno się trzymać wrażliwych danych, ale też nie chodzi mi tutaj o tytana wytrzymałości a o coś co po prostu z dnia na dzień mi nie umrze. To o czym się od pół roku czyta o dyskach SanDisk Extreme jeży włos na głowie bo nagle można stracić wszystko, podczas gdy dobre dyski umierają "powoli" i mamy dużo czasu na zauważenie problemu i wymianę nowy.


  Nigdy chmura nie będzie bezpieczenijsza niz fizyczne urządzenie, które możesz zabezpieczyć na X sposobów jednocześnie

  Jest dokładnie na odwrót - nigdy fizyczny backup nie będzie tak bezpieczny jak chmura. Co ma większe szanse się wydarzyć - to, że nagle wybuchnie pożar w miejscu gdzie zabezpieczasz dysk czy to, że Google, Apple czy inny DropBox nagle upadną z dnia na dzień i wszystko stracisz? Aby zbliżyć się do redundancji i zabezpieczeń plików, które oferują te chmury musiałbyś wydać małą fortunę. Najważniejsze pliki trzyma się w chmurze, bo nawet gdyby jutro Google ogłosił upadek to będziesz miał mnóstwo czasu na przeniesienie swoich danych. Problemem chmur jest ich cena gdy potrzebujemy naprawdę dużej przestrzeni - ale z reguły ludzie nie mają po kilka TB mega ważnych danych, tylko np. zdjęcia, które można właśnie zabezpieczyć na dysku schowanym do jakiegoś kartonu w bezpiecznym miejscu.
 2. Awatar użytkownika EzioAuditore_da_Firenze
  Z gotowych rozwiązań to Crucial X9 Pro to bardzo dobry wybór.
  Male rozwiązania to można pójść również w dysk SSD NVME + kupić obudowę.
  Awatar użytkownika salemus
  Autor
  Czytałem właśnie trochę o rozwiązaniach DIY, ale martwię się trochę o ich wytrzymałość na przenoszenie i ogólne wstrząsy. Polecasz może jakiegoś producenta obudów, na którym można polegać?
 3. Awatar użytkownika grzesiek666
  Jak bardzo zależy tobie na tym żeby danych nie utracić to polecam. 1 kopia na komputerze 2 kopia na dysku NAS 3 kopia na dysku HDD offline w innej lokalizacji. + chmura.
  Jakie najtańsze usługi dysku w chmurze min 1 TB widzieliście? Na bezpieczeństwie w sensie dostępu przed niepowołanym dostępem nie zależy mi, bo kopie mam zaszyfrowane.
Awatar użytkownika