Opublikowano 18 godzin temu

Jak zweryfikować poprawność instalacji logicznej (LAN) w mieszkaniu podczas technicznego odbioru?

Cześć!

Kieruję do Was dzisiaj pytanie, mianowicie w tym tygodniu będę odbierał mieszkanie od dewelopera i oczywiście będzie tego dokonywał zaprzyjaźniony inspektor nadzoru, jednak zastanawiam się nad jedną kwestią - w mieszkaniu jest zrealizowana prosta instalacja logiczna LAN. Łącznie 5 przewodów wyprowadzonych od gniazdek w poszczególnych pomieszczeniach i schodzących się w szafce multimedialnej w przedpokoju (przewody są zarobione wtykiem RJ45).

Człowiek pomagający mi w technicznym odbiorze mieszkania powiedział, że w tym zakresie mi nie pomoże, a ja się zastanawiam czy weryfikacja prostym testerem par przewodów coś tutaj da? Jak rozumiem musiałbym wpiąć tester z jednej strony od zarobionego przewodu, a z drugiej krótki patchcord do gniazda i z patchcordu do testera?

Jak można sprawdzić poprawność takiej instalacji, gdy w mieszkaniach nie ma jeszcze energii elektrycznej? Na zasadzie "że instalacja jest" i późniejsza weryfikacja parametrów (czy się zapina na określoną przepustowość) jak już będzie dostawca Internetu i jakiś sprzęt sieciowy?

Z góry dzięki za Wasze opinie.
Aktualizacje społecznościowe

4 Komentarze

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika _Cebulka_
  Tak, prosty tester RJ45 wystarczy Jedynie co to patchcord musi być sprawny, ale to pewnie wiesz.
  Jeśli "zapina się" na wszystkich parach to będzie pełna prędkość (1 Gb/s, 2.5Gb/s itd). To czy będziesz mieć 1 Gb/s czy więcej zależy od kategorii kabla (np CAT 6, CAT 7) oraz sprzętu (karty sieciowe, switch, router, NAS itd).
  Awatar użytkownika hiviro
  Autor
  Dzięki Zastanawiałem się czy to ma sens, ale skoro tak to tester mam więc sprawa jest prosta.

  Właśnie się zastanawiam bo na podwójnych gniazdach, które założyli jedno ma opis CAT6 a drugie CAT5e, ale wydaje mi się, że to tylko opisówka producenta gniazdka, a w rzeczywistości wszystkie przewody będą 5e po taniości. Jakoś na Cat6 mocno mi nie zależało, bo to małe mieszkanie, gdzie może jak wszystko dobrze pójdzie to zmieszczę małego NAS-a, także 5e powinno wystarczyć. Zależało mi na tym, aby nie opierać się wyłącznie na sieci bezprzewodowej.
 2. Awatar użytkownika Jan_III_Cebulski
  Jak napisał Cebulka, tester wystarczy (pamiętaj o baterii, przeważnie na 9V są). Jak kable dali znośne to na 5e pójdzie Ci nawet 10Gb/s.
  Z rzeczy przy odbiorze - jak Twój technik będzie sprawdzał techniczne rzeczy, w tym czasie przejrzyj szyby/okna, czy nie ma zarysowań/obić, także grzejniki pod kątem obić/wgnieceń.
  Awatar użytkownika hiviro
  Autor
  Jasna sprawa. On mi sprawdzi stolarkę i generalnie wszystko z wyjątkiem właśnie tej sieci logicznej bo na tym się nie zna więc pomyślałem że może sam coś pokombinuję. Dzięki za odzew.