Niestety, ta dyskusja już wygasła
Opublikowano 17 września 2023

Bezpłatny wstęp na teren parku zamku Moszna niedaleko Opola w okresie listopad - marzec

turystyka.wp.pl/zam…72a

Zamek w Mosznej jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w okolicach Opola. Zamek wygląda jakby był wprost wyjęty z jednej z bajek Walta Disneya, a otacza go piękny park, w którym podziwiać można rozłożyste krzewy rododendronów. Gdzie położona jest Moszna i jak najlepiej dojechać do zamku? Co można zobaczyć w rezydencji i jej okolicy?
Zamek Moszna – gdzie jest?
Zamek, a właściwie pałac, jest położony w Mosznej. Jest to wieś w województwie opolskim, której główną atrakcją i miejscem, które przyciąga turystów, jest właśnie słynny pałac oraz otaczające go tereny. Wieś jest oddalona o około 35 km od Opola, na trasie między Prudnikiem a Krapkowicami. Adres zamku to: ul. Zamkowa 1, Moszna.

Zamek Moszna – jak tam dojechać?
Do Zamku w Mosznej najlepiej dojechać samochodem. Z Opola i Prudnika prowadzi tam droga wojewódzka numer 414, natomiast z Krapkowic do Mosznej dojedzie się drogą numer 409. Jadąc z Wrocławia najlepiej wybrać drogę autostradową A4, z której należy zjechać na węźle Opole Południe. Autostrada jest najlepszą drogą również, jeśli jedzie się do Mosznej z Katowic. Wówczas trzeba zjechać z A4 na węźle Gogolin. Po zjeździe z autostrady należy jechać w kierunku Krapkowic, a dalej kierować się na Prudnik.
Zamek Moszna – jaka jest jego historia?
Zamek w Mosznej powstał w połowie XVIII wieku, jednak jego obecny wygląd różni się od tego oryginalnego. W czerwcu 1896 roku budynek częściowo spłonął, po czym został odbudowany. W późniejszym okresie do barokowego pałacu dobudowano neogotycką, wschodnią część pałacu oraz oranżerię. Kolejnym krokiem było dobudowanie zachodniego skrzydła w neorenesansowym stylu.

Pałac nie został zniszczony podczas II Wojny Światowej, ponieważ urządzono w nim lazaret. Od 1866 roku zamek był własnością śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, którzy zmuszeni byli do ucieczki ze swojej posiadłości w 1945 roku. Wówczas pałac stał się siedzibą armii radzieckiej, w związku z czym znaczna część wyposażenia pałacu została zniszczona, a cenne dzieła sztuki, które były tam przechowywane, zostały wywiezione. W 1948 roku na terenach należących dawniej do pałacu, założono Państwową Stadninę Koni, natomiast w 1972 roku w budynku powstało sanatorium. W 1996 roku pałac został siedzibą Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Terapii Nerwic, a w 2013 roku szpital przeniesiono do pobliskiego budynku, natomiast w pałacu otwarto hotel i restaurację.
Zamek Moszna – jakie atrakcje oferuje?
Będąc w zamku w Mosznej, można zdecydować się na samodzielne zwiedzanie terenu albo wybrać opcję zwiedzania z przewodnikiem.
Wycieczka z przewodnikiem obejmuje między innymi:


 • Kawiarnię,
 • Zabytkową jadalnię,
 • Salę balową,
 • Gabinet hrabiego,
 • Kaplicę,
 • Oranżerię.

Dla zwiedzających udostępnione są również dwie pałacowe wieże, z których można podziwiać park i najbliższą okolicę rezydencji, ale przy dobrej pogodzie również dalej położone Góry Opawskie. Ciekawscy, ale również wytrwali turyści mogą zdecydować się także na zwiedzanie ekstremalne, podczas którego można wejść do niedostępnych dla innych osób komnat, przejść się po podziemnych korytarzach i zobaczyć mroczną kryptę. Ekstremalne zwiedzanie odbywa się w godzinach wieczornych i obowiązuje na nie specjalna rezerwacja.

Po zwiedzeniu pałacu można zrelaksować się w otoczeniu roślin w oranżerii, zjeść ciepły posiłek w restauracji albo napić się kawy w pałacowej kawiarni.
Aktualizacje społecznościowe

41 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika summer
  wg strony do której jest odsyłacz bezpłatny jest tylko wstęp na teren
  ZWIEDZANIE ZAMKU JEST NADAL PŁATNE
  artykuł jest zajebiście świeży, bo z 2020 roku...
  turystyka.wp.pl/zam…72a


  bo od kwietnia do października - najpierw płaci się za wejście na teren, a potem osobno bilet za zwiedzanie
  no i za parking - wiadomo - również pobierają opłaty

  w listopadzie: w weekendy i święta - zwiedzanie zamku jest za 38 zł !! (bilet normalny)


  q..de kto to plusuje bezmyślnie ?!

  Faktycznie w parku są pięknie "rozłożyste krzewy rododendronów" - ale w listopadzie (a taka data jest w ww. okazji) KWIATÓW nie będzie... (Edytowano)
  Awatar użytkownika Ealrion
  Ten parking to tez smieszna sprawa, bo zaraz przy zamku jest faktycznie strasznie drogo, ale tylko kawalek dalej mozna dorwac nawet za darmo
 2. Awatar użytkownika pawian_akrobata
  O pełnych godzinach fontanny strzelają w rytm muzyki z rozstawionych dookoła głośników. Pokaz trwa jakieś 10 minut.
  Awatar użytkownika Petesh
  Nie napisałeś czym strzelają.
 3. Awatar użytkownika Ealrion
  Link do faktycznego cennika zwiedzania: mosznazamek.pl/wp-….pdf + mosznazamek.pl/zwi…ia/ Tylko wstep do parku jest za darmo w listopadzie i to tylko w dni robocze (weekendy dalej platne).
  Na plus na pewno calkiem fajna restauracja wewnatrz zamku.
 4. Awatar użytkownika Czonaksz
  Moszna? Moszna a nawet trzeba!
  Awatar użytkownika pawian_akrobata
  Polecam po drodze zrobić sobie zdjęcie ze znakiem, żeby móc potem je odesłać kiedy ktoś się zapyta w wiadomości "czy można". Niedaleko jest też miejscowość "Dobra". Też się nada na zdjęcia. Chyba, że to tylko ja mam taki zryty humor xD (Edytowano)
 5. Awatar użytkownika dymcio111
  Niedaleko też fajne miejsce Fabryka Robotów
 6. Awatar użytkownika Blacklight
  Architektura i park bardzo ładne, natomiast rozczarowują całkowicie wnętrza - zwiedza się raptem kilka pustych sal, jedną salę zaadaptowaną na gminną bibliotekę, salę zaadaptowaną na jakąś gminną scenę i pustawą kaplicę. Nie warto płacić za bilet wstępu do środka bo miejsce jest całkowicie przereklamowane.
  Awatar użytkownika JanuszPawlacz_PiratIII
  Obecnie to zdecydowanie bardziej hotel, niż atrakcja turystyczna. Ja odradzam, koszmarne rozczarowanie.
 7. Awatar użytkownika drayner32
  Zamek z zewnątrz wygląda niesamowicie, w środku niestety juz gorzej
  Awatar użytkownika morgen_stern
  Ponieważ środek po wojnie instytucjonalnie rozkradziono - między innymi "przenosząc" meble i wyposażenie do pałacu w Pszczynie który miał być taką reprezentacyjną atrakcją. Poza tym gospodarowanie w czasach PRL i późniejszych też woła o pomstę do nieba - kiedy w pokojach robiono łazienki to normalnie kładli kafelki na... parkiet
  Tak czy inaczej zamek wart jest zobaczenia, ale faktycznie musicie się liczyć z kosztami (parking, wejście na teren parku i zwiedzanie zamku).
 8. Awatar użytkownika morgen_stern
  Na oficjalnej stronie zamku mosznazamek.pl/ nic nie ma na temat bezpłatnego zwiedzania.
  Więc jeśli chodzi o okazję to tu jej nie ma.
 9. Awatar użytkownika Radek_Ktos
  Nie pojmuję zachwytów nad tym pałacem (bo to pałac nie zamek). To bardzo słaba architektura - w Polsce są dziesiątki bardziej wartościowych obiektów tego typu (pałac, zamek).
  Awatar użytkownika Greet_Bout
  Jak pojedziesz do Malborka to nawet można zarobić z buzdyganu od okolicznego Krzyżaka. Całkowicie za darmo. (Edytowano)
 10. Awatar użytkownika Robhaal
  Polecam zwiedzanie zamku i parku na przełomie maja i czerwca podczas święta azalii. Ludzi więcej ale park pięknie kwitnie. 
 11. Awatar użytkownika Zoutriv
  Zamek w Mosznej
  Moszna w zamku
 12. Awatar użytkownika SIMTRIX
  Dobrze że to nie zwiedzanie moszny w zamku
  Awatar użytkownika ktosieksamosiek
  Wolisz Zamek w Cipkach Małych albo innych ? (Edytowano)
 13. Awatar użytkownika Domel
  Byłem, mocno polecam!
 14. Awatar użytkownika rosenrot1987
  Moszna?moszna, na tym polega odpowiedzialność 😁
 15. Awatar użytkownika AndrewPine
  Proszę bardzo, Moszna?
 16. Awatar użytkownika SilverShai
  Polecam wziąć nocleg - to niebywałe jak na nie najlepszym materacu idzie się tam wyspać. Mikroklimat naprawdę robi robotę. Niezapomniany ostatni dzień października i 21°C następnego dnia
 17. Awatar użytkownika artmin
  Zamek fajny tylko okazja do d....
 18. Awatar użytkownika Mascooliner
  Wyciagam popcorn.
 19. Awatar użytkownika Hemo
  Miejsce warte odwiedzenia choć z tego co pamiętam bilety znacznie droższe niż w okolicznych atrakcjach podobnego rodzaju więc jeśli wejście za darmo to gigaplus
 20. Awatar użytkownika pepperoncino_
  Moszna? Da się!
Awatar użytkownika