Opublikowano 19 godzin temu

Bezpłatne sanatorium bez NFZ? Jest na to sposób (opisanie dostępnych opcji)

pacjenci.pl/bez…324

Chętnych na bezpłatny wyjazd na turnus rehabilitacyjny nie brakuje, a kolejki do najkrótszych nie należą. Z drugiej strony oferta Narodowego Funduszu Zdrowia nie dla wszystkich bywa atrakcyjna. Nie wszyscy jednak wiedzą, że możliwości skorzystania z bezpłatnej rehabilitacji jest więcej.

Na turnus rehabilitacyjny skierować może również Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jednak by skorzystać z ich pomocy, trzeba spełnić konkretne warunki. Jakie?

Sanatorium nie tylko z NFZ
Na darmową rehabilitację skierować może również Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z tego rodzaju pomocy skorzystać mogą osoby ubezpieczone, przebywające m.in. na zwolnieniu lekarskim i zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy – rehabilitacja ma pomóc im zachować sprawność i jednocześnie uniknąć utraty zdolność do pracy.

Jak podaje serwis RynekZdrowia.pl w 2022 r. w samym rzeszowskim oddziale ZUS skierowano 849 osób na leczenie w sanatoriach. Łącznie w 2022 r. na koszt ZUS z rehabilitacji skorzystało 49,5 tys. osób – u 40,9 tys. osób powodem wyjazdu były schorzenia narządu ruchu, a 2,3 tys osób wyjechało z powodu chorób układu krążenia.


Rehabilitacja z ZUS – jak otrzymać skierowanie?

Schorzenia kwalifikujące się do skorzystania z bezpłatnego sanatorium to:
- choroby narządu ruchu,
- choroby układu krążenia,
- choroby psychosomatyczne,
- choroby układu oddechowego,
- choroby narządu głosu,
- choroby onkologiczne po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego.

Możliwość wyjazdu do sanatorium z ZUS lub rehabilitację ambulatoryjną mogą otrzymać osoby pracujące zawodowo, podlegające przynajmniej jednemu z ubezpieczeń społecznych lub osoby pobierające zasiłek chorobowy, lub świadczenie rehabilitacyjne. Możliwość ta przysługuje także świadczeniobiorcom na rencie socjalnej przyznanej na czas określony – pod warunkiem że osoba ta jest zatrudniona jako pracownik czy osoba pobierająca rentę okresową spowodowaną niezdolnością do pracy.

By zacząć starania o wyjazd, należy najpierw zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty – to właśnie oni wypełniają wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Do wniosku dołączyć trzeba także dokumentację z przebiegu leczenia. Dokument należy zanieść do ZUS-u. Gdy lekarz wystawi wniosek o rehabilitację podczas wystawiania zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, wtedy dokument trafi też do ZUS-u – w tym przypadku osoba nie ma konieczności, by osobiście dostarczyć dokumenty do ZUS-u.

Następnym krokiem jest wizyta u lekarza orzecznika ZUS. Ocenia on, czy rehabilitacja jest faktycznie potrzebna, by dana osoba odzyskała zdolność do pracy. Gdy okaże się, że tak, lekarz wystawia stosowne orzeczenie i wydaje zawiadomienie o skierowaniu na kurację leczniczą. Niekiedy ZUS może skierować do sanatorium w trybie zaocznym – wtedy pacjent nie musi przechodzić badania u lekarza orzecznika.

Ile czekać na sanatorium z ZUS?

Na wyjazd do sanatorium „na ZUS” niekiedy trzeba poczekać. Jednak czas oczekiwania bywa krótszy. Zdecydowanie najdłużej oczekują pacjenci chcący wyjechać do ośrodków, gdzie rehabilitowane są narządy ruchu i głosu. Ośrodki rehabilitacyjne znajdują się w całej Polsce, również w miejscowościach atrakcyjnych z turystycznego punktu widzenia np. w Muszynie, Ustroniu, Krynicy Morskiej, Stegnie, Świeradowie-Zdroju, Stróżach, Wysowej-Zdroju, Iwoniczu-Zdroju.

Rehabilitacja trwa 24 dni i w całości odbywa się na koszt ZUS-u. ZUS płaci także za zakwaterowanie, wyżywienie, przejazd z miejsca zamieszkania i powrót z kurortu – tu trzeba zaznaczyć, że opłata za przejazd dotyczy najtańszego środka komunikacji publicznej.

Sanatorium z KRUS
Od 1 stycznia 2023 r. możliwość wyjazdu na turnus rehabilitacyjny otrzymały również osoby uprawnione do emerytury rolniczej. Aby zakwalifikować się na rehabilitację, dana osoba musi być samodzielna. Oznacza to, że jest sprawna intelektualnie, fizycznie i jest w dobrej kondycji psychicznej. Wniosek również wystawia lekarz POZ lub specjalista i składa się go w jednostce organizacyjnej KRUS. Weryfikację medyczną wykonuje lekarz Regionalnego Inspektora Orzecznictwa Lekarskiego.

O wyjazd ubiegać się mogą wszyscy rolnicy, którzy z powodów zdrowotnych nie mają sił, by pracować w gospodarstwie i ci, którzy potrzebują rehabilitacji, by wrócić do pracy.

Warunki, które powinna spełniać taka osoba, są następujące:
- musi być ubezpieczona w KRUS w pełnym zakresie,
- podlega ubezpieczeniu chorobowemu, wypadkowemu i macierzyńskiemu (na specjalny wniosek),
- ma prawo do okresowej renty rolniczej przyznanej z tytułu niezdolności do pracy i jednocześnie zachowuje zdolność do samodzielnego egzystowania.

Przeważnie czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium z KRUS wynosi 12 miesięcy od momentu złożenia wniosku. Jeśli osoba utraciła zdolność do pracy z powodu wypadku podczas pracy w gospodarstwie, wtedy skierowanie otrzyma szybciej.

Aktualizacje społecznościowe

Kategorie

12 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika Jaskuła
  Polecam! Pensjonariuszki prują się na potęgę 😏 (Edytowano)
  Awatar użytkownika king3size
  Całe życie w celibacie to chociaż na starość za szaleją.
 2. Awatar użytkownika dusigrosik
  Mogłeś wrzucić w niedzielę o 21.20 jak się zaczyna "Sanatorium Miłości" xD
 3. Awatar użytkownika amoniakoss
  Powodzenia na komisji lekarskiej ZUS. Lekarze orzecznicy to jest dopiero patologia. Minus jak stąd do Paryża.

  P.S. Żona pomimo trwałej niesprawności (usztywniony kręgosłup od szyji do tyłka) staje na komisji co roku. Trafiała już na okulistów, ginekologów. Raz trafiła na ortopedę. (Edytowano)
  Awatar użytkownika Azuan
  Bo musisz być patusem albo przedstawicielem nowych ideologi, żeby cokolwiek dostać

  To mój tata miał 3 zawały przed 40.
  Kardiolog mu powiedział "pan już do pracy nie wróci" dał mu papiery, z którymi miał dostać dożywotnio 1 grupę.
  Na komisji dali mu 1 grupę na rok.
  Jak stanął na komisje po roku stwierdzili że jest zdrowy a 1,5 roku później zmarł na zawał.

  A tymczasem niedaleko mieszka rodzinka patusów 5 braci i 2 siostry i od kilku już lat chlają ile wlezie za kasę z rent alkoholowych (Edytowano)
 4. Awatar użytkownika jakrzys
  Prewencja ZUS zawsze była. Tylko kiedyś wysyłali do sanatoriów a obecnie ZUS kieruje najczęściej na rehabilitację w miejscu zamieszkania
 5. Awatar użytkownika Moglo
  ale mi "okazja"
 6. Awatar użytkownika Usunięty822204
  Nie wiem który gorszy, megalodon czy on.
  Spamują i oczekują na plusy.
  Awatar użytkownika Hunt
  Autor
  Nikt tu nie spamuje tylko przrkazuje cenne informacje, za które użytkownicy dziękują. Jak Tobie coś się nie podoba to odchacz aby nie przychodziło powiadomienie na darmowe i będziesz mieć po krzyku
Awatar użytkownika