Opublikowano 5 dni temu

Pierwsze składanie własnego komputera stacjonarnego co polecacie? Na co uważać?

Hej Pepperki, po latach działania na staruszku komputerowym postanowiłem dać mu odpocząć i odkładać co miesiąc część swojej wypłaty ( jakieś 600 zł miesięcznie) i stopniowo kupować sprzęt, który posłuży mi na kolejne parę lat, nigdy przedtem we własnym zakresie nie składałem komputerów także bazuje swoją wiedzę na spostrzeżeniach osób na tym forum, jak i polecanych zestawów komputerowych.
Jak dotychczas z różnych promocji udało mi się zainwestować w następujące komponenty:
  • 1.Płyta główna - ASRock B650M-HDV/M.2 socket AM5
  • 2.Chłodzenie -ARCTIC Freezer 36
  • 3.Procesor - Ryzen 5 7500F (który powoli leci z aliexpress)
  • 4.Obudowa - Nxzt H710i (używana, w której niestety jak zauważyłem po fakcie, nie mam jak zamontować stabilnie zasilacza gdyż brakuje w niej jednej klapki xd )

W dalszej rozbudowie aktualnie to, co rzuciło mi się w oczy to:
  • Nie do końca wiem, w jaką karte graficzną celować, która będzie współgrała z moim cpu przy czym nie wydać fortuny, z tego co rozumiem minimum VRAMU powinien wynosić 8gb choć lepiej już celować w 12 gb jeśli podchodzi się do tego przyszlościowo stąd aktualnie myśle nad AMD Radeon RX 6650 XT, 6700 XT licząc, że będą one obsługiwały już FSR 3.1 który starczy na wiele późniejszych tytułów.
  • Myśle, że z tego też względu wybór zasilaczy nie jest taki prosty, bo będzie on zależny od tego jaką karte kupie, na pewno opierajac się na tier listach mój wybór pada na takie modele jak MSI MAG 650W 80 Plus Bronze, be quiet! Pure Power 12 M 750W 80 Plus Gold ATX 3.0 czy Cooler Master MWE GOLD V2 850W 80 Plus Gold.
  • Co do dysku chyba większego znaczenia nie ma jakie M.2 NVMe, będe celował w pierwszą fajniejszą okazje, która się pojawi na pepperku
  • Inwestycja co do RAMu celuje w DDR5 z 32GB moja płyta obsługuje do 7000Mhz, dlatego mój wybór na ten moment skłania się Patriot 32GB (2x16GB) 6000MHz CL36 VIPER VENOM bądź Lexar 32GB (2x16GB) 6400MHz CL32 Ares Gaming RGB.

Staram się też przeglądać różne poradniki co do samego składania komputera, żeby przypadkiem nie uszkodzić podzespołów przy składaniu także mam nadzieje, że wszystko pójdzie pomyślnie. Czy sam zestaw wydaje się waszy okiem dobry? Czy powinienem też na coś szczególnie uważać? Z góry dziękuje wszystkim za poświęcenie czasu i swojej wiedzy w tej kwestii.
Aktualizacje społecznościowe

Kategorie

9 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
  1. Awatar użytkownika marqs
    Stopniowe kupowanie sprzętu zbyt zdrowe nie jest bo ciągle są nowości. AMD i Intel wypuszcza nowe procki i zmienia gniazda pod te procki co skutkuje często niekompatybilnością. AMD daje opcje włożenia procesora do gniazda płyty z innej linii... Lepiej odkładać te 600 zł i po uzbieraniu całości kupić przynajmniej podzespoły bazowe. Płyta - proc - ram.
    Tu jednak temat masz załatwiony i trzymaj się planu. Płytę masz to teraz dobór pozostałych części.
    Karta: Zadaj sobie pytanie jaką masz rozdzielczość monitora i w jakie gry będziesz grał. Inna karta będzie dobra do optymalnej rozrywki kiedy masz rozdzielczość full HD a inna w 2k. Patrz na vram (ilość) bo to będzie ważne, a po tym co piszesz to raczej nie będziesz karty szybko zmieniał.
    Zasilacz to tylko wystrzegaj się noname. Widzę, że poczytałeś rożne fora i te propozycję są po prostu w porządku
    Ja osobiście celuje zawsze w ciszę Zarówno w kartach jak i zasilaczach. Niestety ciche jednostki to albo dobre chłodzenie (karty graficzne - czyli droższe) albo półpasywne jednostki (zasilacze). Dobry zasilacz zostanie Ci na lata.
    Samo składanie to prosta sprawa bo wejścia nie pozwolą Ci coś źle podpiąć
    Musisz uważać na:
    1. Montaż chłodzenia. Dobrze zapoznaj się z instrukcją by mieć przed oczyma cały proces.
    2. Zanim przykręcisz płytę zastanów się czy masz podejście by komfortowo podpiąć wszystkie kable bo może być (przy małych obudowach) ciasno.
    3. Pastę dobrze dobierz (tu nie ma co oszczędzać bo różnice w cenie masz 20-30 zł) a będzie spokój z odprowadzeniem ciepła.
    4. Przyjrzyj się wtyczce podpięcia obudowy do płyty. Tam jest najciaśniej i często oznaczenia na kabelkach z obudowy są inne niż w instrukcji płyty.
    5. Przyda ci się śrubokręt. Najlepsze z magnesem na końcu Śrubka lubi wpaść tak, że ciężko ją potem wyciągnąć.
    6. Zasilacz fajnie jakby był modularny, bo kabli zawsze ma za dużo
    7. Kolejność montażu... Cały sprzęt rozłóż byś miał wszystko przed nosem i trochę miejsca dla wygody, dobre światło. Na kolanie też to poskładasz - to tylko kwestia komfortu pracy i trochę doświadczenia

    Ogólnie składanie nie jest trudne Czasem tylko komp się nie chce załączyć
    Awatar użytkownika tayjkt
    Te ciągłe nowości od Intela i AMD to są raz w roku jak nowa rodzina procesorów wychodzi, a tak przez resztę roku jest spokój. Jak kupi się płytę główną i procesor to już reszta komponentów jest "uniwersalna", no mogą wyjść np nowsze kości RAM, ale to też w miesiąc nie znikną stare tylko jeszcze przez kolejne lata będzie produkcja obu.
    Kolejna sprawa to ceny przy sprzęcie PC, różnie się zachowują i jak kupi teraz dysk to może się okazać, że za pół roku zapłaci dwa razy tyle, może być też odwrotnie, za pół roku wyjdą nowe dyski i te wcześniejsze modele pójdą w dół.
    co do puntu 3:
    nie zwracałbym aż takiej uwagi na pastę, przy zakupie radiatora zazwyczaj jest jakaś pasta i powinna wystarczyć, a kupować specjalnie jakąś droższą tylko by uzyskać jeden stopień mniej, moim zdaniem bez sensu, a lepiej raz na jakiś czas pastę wymienić i komputer czyścić z kurzu.
  2. Awatar użytkownika tayjkt
    przed zakupem kości RAM warto sprawdzić kompatybilność:
    ASRock > B650M-HDV/M.2
    Awatar użytkownika Matemes
    "Memory modules listed below just for reference only. Considering multi variety memory models in market, we can only verify some of them."...
  3. Awatar użytkownika Krodzango
    Wydaje się że twój plan jest git
  4. Awatar użytkownika BionicGolem
    Całkiem dobry plan. Jeśli chodzi o kartę graficzną to 8gb to moim zdaniem minimum, więcej na pewno wydłuży użyteczność karty.
    Podobnie z zasilaczem, 650W to też minimum, ale zasilacz to jeden z tych elementów który może ci służyć w następnym komputerze, więc 750W czy 850W to dobre opcje na patrząc w przyszłość.
    Niezależnie który RAM wybierzesz to raczej różnicy nie zauważysz.
Awatar użytkownika