Niestety, ta okazja wygasła 3 minuty temu.
294°
Opublikowano 25 października 2023

Ten się śmieje, kto ma zęby - Zyta Rudzka, literatura piękna, odb.os. 0zł

25,99zł35,99zł-28%
8,99zł ·
Awatar użytkownika Sambituriana
Opublikowane przez
Sambituriana
Dołączył w 2021
998
1 611

O tej okazji

Ta okazja już wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

Więcej Książki

Znajdź więcej okazji Książki

Sprawdź więcej okazji

Odkryj więcej ofert na głównej stronie

Laureatka Nagrody Literackiej Nike 2023.

Powieść jednej z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarek. Zyta Rudzka w zachwycającej niekonwencjonalną formą powieści po raz kolejny śmiało eksperymentuje z językiem i urzeka oryginalnym, bezkompromisowym stylem. Historia małżeństwa fryzjerki męskiej i dżokeja. Wera i Karol przeżyli ze sobą całe życie. Od dostatku do biedy. Teraz Wera chodzi po starych miłościach, żeby załatwić mężowi buty do trumny. Trudno o dobre buty dla nieboszczyka. Rudzka w swoim charakterystycznym ostrym stylu oraz z poczuciem humoru przedstawia portret kobiety silnej i drapieżnej, która nigdy nie składa broni.

„Moja bohaterka straciła miłość, męża, pracę. Niewielki dorobek wyprzedała na bazarze. Ale Wera jest nie do zdarcia. Nie celebruje utraty. Nie chce być wdową ani ofiarą. Kocha, kogo chce, i żyje, jak chce, stąd jej siła. Spotykam ciągle takie kobiety – chciałam oddać im głos” - Zyta Rudzka.

„Ten się śmieje kto ma zęby” to najlepsza polska książka 2022 roku według Gazety Wyborczej i tygodnika „Polityka”, a także laureatka Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza i Nagrody Literackiej m. st. Warszawy.

„Historia Wery jest wywrotowa, ponieważ nie próbuje wzruszać, przekonywać, edukować, uwodzić pięknem. Ciągnie za sobą i popędza, by nagle zwalniać i otwierać kolejne zaplecza, magazyny i nieokiełznane, idące z trzewi wątki” - Inga Iwasiów w laudacji jury Nagrody Literackiej Nike.

„Rudzka jest w polskiej literaturze zjawiskiem wyjątkowym. Zdania w jej nowej powieści tną jak noże, narzucają rytm lektury tak, że z impetem wchodzimy w monolog wdowy po dżokeju. Rudzka w swojej powieści wywraca na nice to, co znamy, i zarządza swoje porządki w zdaniu”.

Justyna Sobolewska, „Polityka”

„Książka Rudzkiej pojawia się na szczycie podsumowań wrażeń tak wielu odbiorców literatury. Dostaliśmy w tym roku wiele dobrych opowieści zmyślonych i wziętych z życia, ale - gdy idzie o nasze podwórko - historia Wery przebiła wszystko. Nie mam pojęcia, czy pisarka dostanie, jak najbardziej zasłużenie!, najważniejsze nagrody w roku przyszłym, ale jedno jest pewne: Zyta Rudzka wygrała więcej, niż się zdaje. Odwagą, szwungiem, rozumieniem języka, nieoglądaniem się na innych”.
Empik Więcej szczegółów na
Aktualizacje społecznościowe

11 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika quercus
  " ... najlepsza polska książka 2022 roku według Gazety Wyborczej i tygodnika „Polityka”, a także laureatka Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza i Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. "

  - czy może być lepsza rekomendacja? Oczywiście, że nie plus! (Edytowano)
  Awatar użytkownika Poznaniak
  Liczba nagród robi wrażenie. I to najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce...
 2. Awatar użytkownika Jakisnick666
  Biedny harlekin
 3. Awatar użytkownika Being
  O czym to?
  Awatar użytkownika redaktor
  o zyciu i milosci fryzjerki meskiej i dżokeja. dobra jest
Awatar użytkownika