Niestety, ta okazja już wygasła
Sady Wincenta sok 100% tłoczony NFC  różne rodzaje 5 L opakowanie@ Kaufland 03.10-09.10
370° Zakończono

Sady Wincenta sok 100% tłoczony NFC różne rodzaje 5 L [email protected] Kaufland 03.10-09.10

12,99zł19,99zł-35%Kaufland Okazje
23
paź 1.

Ta okazja wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

Witam. W Kauflandzie promocja na soki NFC Sady Wincenta 100% tłoczone różne smaki. Za opakowanie 5 L zapłacimy 12,99. Jest to niestety złotówkę drożej niż we wcześniejszych promocjach,ale niestety owoce też są trochę droższe. Promocja obowiązuje od 03.10 do 09.10.
NFC- not from concetrate.
Aktualizacje społecznościowe
Kaufland OkazjeKaufland gazetka

Grupy

23 Komentarze
z marchewką polecam
Paweł_Symon01/10/2019 07:46

z marchewką polecam


To już kwestia smaku. Dla mnie te z marchewką najgorsze - nie polecam
Edytowane przez: "Bowik" paź 1.
Cena bardzo fajna. Plusik!
Cydrownicy do boju!!!!!!
kupowałem tydzień temu w tej cenie, 9 dni temu w tej cenie i 3 tyg temu w tej cenie. Kaufy Wrocław - konkretnie Legnicka
Dla mnie za duże (nie bawię się w cydrowanie), ale + za wyjaśnienie co to NFC tym co piszą czy można nim płacić
Ktoś podrzuci sprawdzony przepis na cydr?
A bluetootha ma?
Kuba_Kudaj03/10/2019 20:35

No. B20 też


rewelacja, dostawa w cenie?
Edytowane przez: "CebuFLOP" paź 3.
CebuFLOP03/10/2019 21:34

rewelacja, dostawa w cenie?


Odbiór osobisty w sklepie
czy standardowe smaki, czy tym razem dali jakieś ciekawsze ?
z reguły tylko gruszka, marchew i porzeczka.
xyz12303/10/2019 22:16

czy standardowe smaki, czy tym razem dali jakieś ciekawsze ?z reguły tylko …czy standardowe smaki, czy tym razem dali jakieś ciekawsze ?z reguły tylko gruszka, marchew i porzeczka.


No i jabłko
Moje dziecko zdecydowanie preferuje jabłko-gruszka, kiedyś kupiłem z marchewką to ciężko było zużyć karton 3L
Szkoda że nie malina pomarańcza albo wieloowocowe
Jednoryb03/10/2019 19:55

Ktoś podrzuci sprawdzony przepis na cydr?


Sok plus drożdze. Tyle. Fermentacja w temperaturze 18C. Nie temperatura otoczenia. Jak chcesz więcej % dodaj cukru lub miodu jeśli jesteś bogaczem
Ja zamówiłem z allegro pektoenzym. Ponoć pomaga w klarowaniu soku NFC.
Bez tego na 100% jest mętny i po roku masz około 0.5cm osadu.

Przy fermentacji najważniejsza jest temperatura fermentacji!!!!!!!!

No i musisz zdezynfekować fermentor!!!!
Jest w tej cenie jabłko-aronia? Chyba to było rok temu. Cydr z tego najbardziej mi smakuje
INTseed03/10/2019 22:40

Sok plus drożdze. Tyle. Fermentacja w temperaturze 18C. Nie temperatura …Sok plus drożdze. Tyle. Fermentacja w temperaturze 18C. Nie temperatura otoczenia. Jak chcesz więcej % dodaj cukru lub miodu jeśli jesteś bogaczem :)Ja zamówiłem z allegro pektoenzym. Ponoć pomaga w klarowaniu soku NFC. Bez tego na 100% jest mętny i po roku masz około 0.5cm osadu.Przy fermentacji najważniejsza jest temperatura fermentacji!!!!!!!! No i musisz zdezynfekować fermentor!!!!


Znajomy mówił że bardziej niż pektoenzym cydr klaruje mu się dodaniem tanin, np. Pyłu dębowego (nie próbowałem robić, ale tak twierdzi). Co do dosładzania to z umiarem polecam bo drozdże konkretnie do cydru mają mały próg alkoholizacji i padają koło 8-10 procent alkoholu, sok z takiego kartonu ma około 12blg czyli powstanie z niego cydr około 7%, większa ilość cukru fermentacyjnego nie przefermentuje powyżej 8-10 i zabije drozdze przez co potem w butelce te nie zrefermentuja i nie nagazuja cydru. Co do drozdzy to też osobny temat bo cześć zostawia dość spory osad o dużej frakcji, najlepiej typowo cydrowe jak Gozdawa czy Biowinu, cydrem na gozdawie czestowal mnie kolega to osad nie był aż tak duży i smakował bardzo dobrze. Aha i jeżeli po przefermentowaniu cydr jest zbyt wytrawny to przy butelkowaniu doslodzic cukrem niefermentujacym jak ksylitol czy erytrol, a na nagazowanie dorzucam 4g cukru na 0,5l cydru. Bardziej doświadczeni mogą sklarowac cydr przed butelkowaniem ale zaczynającym przygodę nie polecam gdyż bardzo łatwo taki trunek niskoalkoholowy zarazić bakteria.
Barney_223104/10/2019 07:02

Znajomy mówił że bardziej niż pektoenzym cydr klaruje mu się dodaniem tani …Znajomy mówił że bardziej niż pektoenzym cydr klaruje mu się dodaniem tanin, np. Pyłu dębowego (nie próbowałem robić, ale tak twierdzi). Co do dosładzania to z umiarem polecam bo drozdże konkretnie do cydru mają mały próg alkoholizacji i padają koło 8-10 procent alkoholu, sok z takiego kartonu ma około 12blg czyli powstanie z niego cydr około 7%, większa ilość cukru fermentacyjnego nie przefermentuje powyżej 8-10 i zabije drozdze przez co potem w butelce te nie zrefermentuja i nie nagazuja cydru. Co do drozdzy to też osobny temat bo cześć zostawia dość spory osad o dużej frakcji, najlepiej typowo cydrowe jak Gozdawa czy Biowinu, cydrem na gozdawie czestowal mnie kolega to osad nie był aż tak duży i smakował bardzo dobrze. Aha i jeżeli po przefermentowaniu cydr jest zbyt wytrawny to przy butelkowaniu doslodzic cukrem niefermentujacym jak ksylitol czy erytrol, a na nagazowanie dorzucam 4g cukru na 0,5l cydru. Bardziej doświadczeni mogą sklarowac cydr przed butelkowaniem ale zaczynającym przygodę nie polecam gdyż bardzo łatwo taki trunek niskoalkoholowy zarazić bakteria.

Zamówiłem pierwszy raz pektoenzym więc nie wiem na 100% co będzie.
Sok NFC to około 4-5% alkoholu.
Pektoenzym dajesz przed fermentacją na kilka dni. Zobaczymy jak rusze cztery litery aby 40kg soku przytargać do domu
Będę pędził jabola.
Prześlij Komentarz
Avatar
@
    Tekst