Niestety, ta okazja już wygasła

Promocje Convoy na Banggood (+PORADNIK)

sty 1. 2017

Ta okazja już wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

EDIT1: z uwagi na ogromną popularność okazji, zmodyfikowany opis opublikowałem jako osobny poradnik. Nie ma tam żadnych refów, ale jakby łamało to regulamin - proszę moderację o usunięcie samego linku.
EDIT2: w przygotowaniu jest podobne kompendium, tym razem na temat żarówek LED

Chociaż ostatnią okazję na temat latarek Convoy wstawiłem kilka miesięcy temu, to nadal otrzymuję na PW pytania o wybór konkretnego modelu... dlatego przy okazji aktualnej promocji z Banggood postanowiłem zebrać wszystkie informacje w jednym poradniku.

Odnośnie promocji - nie wrzucam linków do konkretnych latarek, tylko do całej kategorii, bo w dobrych cenach jest kilka różnych modeli (S2+, S2, C8). Należy jedynie uważać, żeby przypadkowo nie kupić latarki UV lub na ogniwa 18350/16340 (właściwa wersja to 18650).

-----------------------------------------------------

ZESTAW STARTOWY
Jeśli poszukujesz porządnej, wytrzymałej latarki akumulatorowej za około 75zł (razem z ogniwem i ładowarką) i nie masz dodatkowych wymagań... to gotowa lista sprawdzonych produktów znajduje się poniżej
Convoy S2+ U2-1B [$8.99 ≈ 38zł]
Ładowarka Lii-100 [$3.96 ≈ 17zł]
Akumulator NCR18650B [20zł]
opcjonalnie: uchwyt rowerowy [$1.89 ≈ 8zł]

Aktualna okazja na temat promocji z Gearbest:
pepper.pl/pro…997

------------------------------------------------------

WYBÓR ZAAWANSOWANY
Największą zaletą zestawu podstawowego jest oczywiście... cena. Ale jak coś jest dobre do wszystkiego, to nie jest dobre do niczego, dlatego latarki Convoy można kupić w kilkudziesięciu różnych wersjach - niestety odpowiednio droższych.Oferta Gearbest jest niestety dość uboga, natomiast na Banggood dostępne są niemal wszystkie możliwe kombinacje. Co możemy wybrać?
- model bazowy latarki (zasięg i kształt wiązki)
- sterownik latarki (jasność, pobór energii, temperatura)
- diodę latarki (barwa światła, w niewielkim zakresie również jasność)
- reflektor latarki (rozproszenie)
- ogniwa (czas pracy, bezpieczeństwo)
- ładowarkę (ilość ładowanych ogniw, bezpieczeństwo, automatyka)

------------------------------------------------------

MODEL BAZOWY
Najbardziej znane modele latarek Convoy to S2, S2+, M1 oraz C8. Dwie ostatnie to klasyczne "światła długie" - świecą daleko, ale wąsko. S2 można nazwać kompromisową. Najbardziej popularna jest wspomniana wcześniej S2+, która świeci najszerzej (kosztem zasięgu)

STEROWNIK
Tutaj zasada jest prosta, nie radzę niepotrzebnie komplikować - jeśli "to ma po prostu działać", jedynym rozsądnym wyborem jest 7135x6 (natężenie 2.1A). Słabsze nie mają sensu, a najmocniejsze (7135x8) mogą wymagać modyfikacji chłodzenia.

DIODA

Pomiędzy XM-L a XM-L2 wybór jest czytelny - pierwsza zazwyczaj nieco tańsza, druga o kilkanaście procent bardziej efektywna. Natomiast barwa światła to skomplikowane zagadnienie... Zimne diody świecą jaśniej, cieplejsze są uznawane za bardziej komfortowe. Najbardziej popularnym kompromisem jest neutralna T6-4C. Natomiast prawdopodobnie najlepsze porównanie znajduje się na tym zdjęciu.

REFLEKTOR
Rzadko zdarza się możliwość wyboru, ale na wszelki wypadek wyjaśnię. SMO to "smooth", czyli gładki. OP jest skrótem od "orange peel" (po polsku oznaczany jako chropowaty lub teksturowany). Do zastosowań ogólnych polecam drugi - bardziej równomierne światło.

OBUDOWA
Wersje "kolorowe" zazwyczaj mają metalowe wyłączniki, poza tym wszystko identycznie.

------------------------------------------------------

OGNIWA 18650 - INFORMACJE OGÓLNE
Wszystkie latarki Convoy są zasilane ogniwami 18650 (brak w komplecie), które charakteryzują się małymi wymiarami, dużą pojemnością i możliwością wielokrotnego ładowania. Cena jednego akumulatora zazwyczaj wynosi od 5zł do 40zł.

GDZIE KUPIĆ OGNIWA 18650? (subiektywnie od najlepszych do najgorszych)

1.Gearbest, Everbuiyng, Banggood, Fasttech - dawniej przesyłki były problematyczne - obecnie spora poprawa (sprawdzone kilkurotnie), a ceny nadal bezkonkurencyjne.
2.
używane i nowe z forum swiatelka.pl - metoda niekonwencjonalna, rewelacyjna pod względem ekonomicznym (można tanio kupić sprawdzone ogniwa o dużej pojemności).
3. nowe z Allegro - najszybsza opcja, dość pewna, ale zdecydowanie najdroższa. Ceny kilkukrotnie wyższe niż używki, pojemność większa o około połowę. Polecane ogniwa to Panasonic NCR18650B, Sanyo NCR18650, Samsung ICR18650-26F oraz LG INR18650 - inne marki i modele są ryzykowne. Należy też unikać sprzedawców z małą ilością komentarzy oraz nieznanych sklepów (ryzyko otrzymania podróbek).
4. używane z Allegro - ceny niskie, jakość zazwyczaj akceptowalna.
5. samodzielny odzysk z baterii do laptopów - teoretycznie "taniej już się nie da", a pojemność zazwyczaj jest wystarczająca, jednak z uwagi na liczne niebezpieczeństwa wymagane jest spore doświadczenie, żeby się do tego zabrać.
666. Ultrafire, Trustfire, "no-name" z Allegro czy Aliexpress - pojemność kilkukrotnie niższa od deklarowanej; niektóre potrafią nawet eksplodować przy ładowaniu.

------------------------------------------------------

ŁADOWARKA
Tutaj wybór jest nietrudny - Liitokala Li-100 niszczy konkurencję. Za około 16zł można kupić ładowarkę, która jest zasilana z USB i ładuje równie dobrze, jak kilkukrotnie droższe modele. W przypadku konieczności ładowania większej ilości ogniw można kupić wersję rozszerzoną (Liitokala Li-500), natomiast dla pasjonatów pozostaje abstrakcyjnie drogi Opus

------------------------------------------------------

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA (FAQ)
Q: Ile wynosi czas pracy?
A: Ogniwa 18650 mają deklarowaną pojemność od 500mAh (używki) do 3400mAh (NCRy), a dodatkowo nigdy faktyczna pojemność nie jest idealnie zgodna ze znamionową, więc wyniki będą drastycznie różne w zależności od użytego akumulatora. W ogromnym uproszczeniu radziłbym podzielić pojemność akumulatora przez natężenie z opisu latarki (z uwagi na podobne napięcia i całkiem wysoką sprawność), a następnie całość podzielić przez współczynnik trybu (0,05 lub 0,5 lub 1). Wynik będzie zawyżony, ale pozwoli oszacować przynajmniej rząd wielkości. Przykładowo, dla latarki 2.1A oraz ogniwa 3.4Ah wychodzi czas około półtorej godziny.

Q: Co jest potrzebne, by używać latarki jako oświetlenia rowerowego?
A: Oprócz uchwytu - teoretycznie nic. Zalecanym elementem zestawu jest kolimator - pozwala na odpowiednie ukierunkowanie światła oraz zapobiega oślepianiu innych, ale znalezienie odpowiedniego rozmiaru w rozsądnej cenie jest naprawdę trudne.

Q: Jak sprawdzić, czy latarka jest oryginalna?
A: Convoy (w przeciwieństwie do Xiaomi) nie stosuje systemu kodów pozwalających stwierdzić oryginalność, ponieważ przy zakupie w sprawdzonym sklepie (BG, GB lub EB) ryzyko jest niemal zerowe.

Q: O co chodzi z zabezpieczeniami akumulatorów litowo-jonowych?
A: Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje: w ładowarce, w ogniwach, w urządzeniu. Pierwsze bezwzględnie obowiązkowe. Niezależnie od typu ogniwa, ładowarka musi mieć wewnętrzne zabezpieczenie przed przeładowaniem. Natomiast co do dwóch pozostałych, zasada jest prosta - musi być jedno z nich. Jeśli latarka posiada własny układ chroniący przed rozładowaniem (np. Conovy), to można zastosować zwykłe ogniwa (lub ewentualnie zabezpieczone). W przeciwnym wypadku - tylko ogniwa z oznaczeniem protected. Jeśli ogniwo nie posiada oznaczeń,

Q: Jaką cenę można uznać za dobrą okazję?
A: Najtańszy model (S2+ x6 U2-1B) z Gearbest jest tak często przeceniany, że nie ma sensu kupować drożej niż $10 (rekord wynosił $7.39). Natomiast w przypadku C8 i droższych wersji S2+ granica ta wynosi około $15.
Aktualizacje społecznościowe
Sylwester_Nadolny
Dla oszczędniejszych jest też opcja zakupu z Everbuying.net. Cena latarki po odjęciu 120 punktów to 8,59$
Zawsze jakiś grosz. Gdyby ktoś miał więcej punktów to można odjąć maksymalnie 164 aby uzyskać szalone 7,71$ !!!
Convoy S2+ everbuying.net
Najlepsze komentarze
80 Komentarzy
Prześlij Komentarz