Niestety, ta okazja wygasła 4 minuty temu.
2383° Zakończono
43
Opublikowano 25 grudnia 2022

Poradnik „ABC cyberbezpieczeństwa” od NASK do pobrania za darmo

Darmowa dostawa
Avatar
Opublikowane przez awarya
Dołączył w 2020
13
224

O tej okazji

Ta okazja już wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

Nowa publikacja opracowana przez ekspertów NASK w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), to poradnik, który w przystępny dla każdego sposób przybliża szeroko pojęty świat internetu. Jest podzielony na cztery obszary kluczowe dla użytkownika sieci. Są to: cyberbezpieczeństwo, higiena cyfrowa, profilaktyka i wsparcie.

„ABC cyberbezpieczeństwa” został przygotowany w taki sposób by każdy, bez względu na wiek, zawód czy też stopień korzystania z internetowego świata, mógł zrozumieć i bronić się przed cyberzagrożeniem, a także zadbać o dobrostan cyfrowy swój oraz najbliższych. Zawarto w nim nie tylko techniczne definicje, ale przede wszystkim pigułkę wiedzy, dobrych praktyk i cyfrowych nawyków.

W poradniku znajdziecie 157 ułożonych alfabetycznie pigułek wiedzy dotyczących z jednej strony wirtualnych zagrożeń, a z drugiej – dobrych praktyk i cyfrowych nawyków. Można podzielić je na cztery grupy:

 • Cyberbezpieczeństwo: hasła takie jak cyberstalking, fake news, FOMO, kradzież tożsamości, niebezpieczne kontakty, oszustwa internetowe, sexting, sharenting, trolling w sieci czy vishing, a więc definicje ważnych zjawisk i zagrożeń online.
 • Higiena cyfrowa: pigułki wiedzy, które podpowiadają, jak zadbać o równowagę online–offline i zdrowe nawyki – np. filtry kontroli rodzicielskiej, JOMO, social media sabbatical, offline challenge.
 • Profilaktyka: porady, jak bronić się przed zagrożeniami w sieci – definicje dotyczące np. aktualizacji, kopii zapasowych, oprogramowania antywirusowego, uwierzytelniania dwuskładnikowego i zabezpieczeń biometrycznych.
 • Wsparcie: hasła zawierające numery linii pomocowych i adresy punktów kontaktowych – m.in. CERT, Dyżyrnet.pl, helpline, incydent bezpieczeństwa.
To nie wszystko! Definicje zostały opatrzone obszerną bibliografią: odnośnikami do ciekawych i pomocnych materiałów, które w bardziej szczegółowy sposób objaśniają omawiane zagadnienia.

Do pobrania poradnika nie trzeba podawać żadnych danych, nawet maila..
Więcej szczegółów od sprzedawca
Aktualizacje społecznościowe
Skomentuj

43 Komentarze

sortowanie:
Avatar
 1. Avatar
  Ooo ... ktoś zna adres mailowy "pracujących" na Wiejskiej coby im wysłać?
 2. Avatar
  Powiem wam, ze jestem u tesciow, leci TVP, rzadowa tuba co 20 minut nadaje jak nie o tym to o innych programach rzadowych xd polecam xd z reklam jak nie xanax to media expert xd
  Avatar
  Xanax 🤭
 3. Avatar
  Pracuję w cyberbezpieczeństwie i ten poradnik jest nic nie warty. Najważniejsze dla zwykłego użytkownika są przykłady z życia, których tu brakuje..
  Avatar
  A masz jakieś wartościowe pozycje dla licealistów?
 4. Avatar
  Słabe, ctrl+c ctrl+v z internetu, nie stać ich na poradnik w jaki sposób chociażby rozpoznawać fałszywe e-maile, jakie inne oszustwa i niebezpieczeństwa czyhają w sieci
  Avatar
  Tak podejrzewałem ....
 5. Avatar
  Warto wykorzystać rodzinne spotkania i przekazać go rodzinie
  Avatar
  coś ty,mało kto bedzie gadał o takich rzeczach przy świetach, raczej luzne tematy
 6. Avatar
  Nie ma co się śmiać Każdego mniej lub bardziej to dotyczy Duży plus powinno być trąbione z ambony Każdej wszem i wobec
  Avatar
  ... wszem wobec - bez "i"
 7. Avatar
  12177744-B0RkH.jpgZ książki nauczyłem się aby nie oglądać tvn i tvp oraz polsatu
 8. Avatar
  O, ciekawe... plus
 9. Avatar
  Mega duży plus !!
  Avatar
  Podłączam się, duży plus
 10. Avatar
  Właśnie czytam, bardzo dużo można się dowiedzieć, polecam i oczywiście +
 11. Avatar
  Popieram takie akcje. Leci mega plus.
 12. Avatar
  A ja podziekuje, za darmo,to za drogo dla mnie
 13. Avatar
  Plusik
  Avatar
  Za błędny opis?
 14. Avatar
  Ooo, więc na to poszły pieniądze z podwyżek cen rejestracji i przedłużania domen.
 15. Avatar
  W mojej opinii bezwartościowa pozycja.
  Gdyby komuś naprawdę zależało na zwiększeniu bezpieczeństwa użytkowników komputerów powstałby cykl publikacji dla zwykłego zjadacza chleba, który łopatologicznie tłumaczyłby jak zabezpieczyć komputer i przeglądarkę krok po kroku.
  Kolejne pozycje z wytycznymi dla małych i średnich firm poszerzone o aspekt tworzenia backupów w oparciu o narzedzia darmowe i te dostępne w Windowsie...
  Ale po co pisać coś takiego i udostępniać za darmo...
  Avatar
  Nie żebym bronił NASK/Cert, ale mieli parę lat temu regularny cykl publikacji o zagrożeniach i bezpieczeństwie chyba OUCH. Przeglądałem i całkiem poprawny poziom. Fakt, że mało praktycznych "przykładów z życia". Publikacja ze wstawki jest mierna. Ratują ją tylko mnogość odnośników. Moim zdaniem niestrawne dla laików (Edytowano)
 16. Avatar
  Przeczytałem i się dowiedziałem, że jestem oszukiwany przez "wolne media"
 17. Avatar
  Ciekawe jak z jakością tej publikacji?
 18. Avatar
  To ma nawet reklamę w TV
 19. Avatar
  Pobiorę i zobaczę co tam piszą.
 20. Avatar
  NASK śmieszna instytucja państwowa.
Avatar