Niestety, ta okazja wygasła 16 marca 2024.
2151°
Opublikowano 14 listopada 2021

Oracle Cloud Free Tier - Darmowe VPSy z IPv4, bazy danych

Opublikowane przez
Pietr
Dołączył w 2019
4
939

O tej okazji

Ta okazja już wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

W poszukiwaniu jak najtańszego serwera VPS do nauki i nie tylko natrafiłem na Oracle Cloud Free Tier. Dostajemy tam kilka darmowych VPSów NA ZAWSZE a dokładniej: do 2 VPS na procesorze AMD i do 4 VPS na ARM. Dodatkowo na pierwszy miesiąc mamy do dyspozycji $300 jak byśmy chcieli potestować inne ich usługi. Do rejestracji wymagane jest podanie karty płatniczej, mi udało się zarejestrować na karcie Revolut.

Według mnie dobra alternatywa dla np. mikr.us. Mamy jako tako fajny serwer z IPv4 i to za darmo. W bardzo wykastrowanych i najtańszych serwerach VPS czasem nie dają IPv4 bo po prostu im się nie opłaca. A tu za free jest.

Ogólnie do dyspozycji mamy 200GB dysku który rozdzielany jest na wszystkie twoje maszyny. Minimalna wielkość pojedynczego dysku to niecałe 50GB. Co na logikę daje, że możemy utworzyć max 4 VPSy. Gratis? To uczciwa cena. Teraz patrzcie na to.

Specyfikacja:
Maksymalnie 2 VPSy na AMD o następujących parametrach (dla każdego osobno):
 • 2vCPU AMD EPYC 7551 ( 1/8 wydajności OCPU)
 • 1GB RAM
 • 50Mbps IPv4 (w sieci lokalnej Oracle 0.48Gbps)
 • Do 200GB na dane (czy. wyżej)
 • Ubuntu, Centos i oraclowe odmiany linuxa (Oracle Autonomous Linux, Oracle Linux, Oracle Linux Cloud Developer)
 • 5 pełnych kopii zapasowych
 • Najbliższa lokalizacja: Frankfurt, Niemcy.

Maksymalnie 4 VPSy na Ampere A1 (ARM) o następujących parametrach (dla każdego osobno):
 • 1OCPU Ampere A1 (fizyczny rdzeń, dla ciekawskich - te ich CPU ARM ma 80 rdzeni)
 • 6GB RAM
 • 1Gbps IPv4
 • Do 200GB na dane (czyt. wyżej)
 • Ubuntu, Centos i oraclowe odmiany linuxa (Oracle Autonomous Linux, Oracle Linux, Oracle Linux Cloud Developer)
 • 5 pełnych kopii zapasowych
 • Najbliższa lokalizacja: Frankfurt, Niemcy.
UWAGA! VPSy na ARM można zeskalować tak, by wszystkie jego parametry były dostępne dla jednego VPS. Czyli możemy zrobić serwer z 4 rdzeniami i 24GB RAM.

Podzielcie się do czego wykorzystujecie tego typu serwery. Ja osobiście na jednym mam odpalonego OpenVPN + prosta strona na nginx + baza danych. Myślę też o odpalenie na drugim jakiś serwer plików i robienie backupów. Tylko muszę poczytać o dostępnych rozwiązaniach i najbardziej uniwersalnych.


BAZY DANYCH
Można również odebrać bazy danych. Info z ich strony:
Wybierz Oracle Autonomous Transaction Processing, Autonomous Data Warehouse, Autonomous JSON Database lub APEX Application Development. Dwie bazy danych, każda z 1 jednostką OCPU** i 20 GB pamięci.
** 1 OCPU w architekturze procesora x86 (AMD i Intel) = 2 vCPU; 1 OCPU w architekturze procesora ARM (Ampere) = 1 vCPU


Dodanie nowego VPS
to prosta robota. Wystarczy się zalogować, kliknąć w zakładkę Create a VM interface i postępować wg. wyświetlanych informacji. Darmowe VPSy będą oznaczane Always Free-eligible. Jeśli przekroczysz parametry to dostaniesz info o tym.


FIREWALL
Serwery domyślnie mają 2 Firewalle. Więc nie zdziwcie się jak coś zainstalujecie i nie będzie działać np. serwer WWW. Jednym z nich zarządzamy z poziomu przeglądarki w konfiguracji podsieci. Kolejny np. w ubuntu to iptables. Osobiście na stronie oracle zezwoliłem na pełny ruch w obie strony a iptables zostawiłem.

Jak zezwolić na pełny ruch w panelu przeglądarki:
Logujemy się na stronę oracle i przechodzimy do naszego VPSa (instancję). Następnie w zakładce Primary VNIC wybieramy Subnet.

459055_1.jpgWybieramy naszą list i dodajemy nową regułę dla Ingress Rules i Egress Rules tak jak na ss poniżej:
459055_1.jpg
Więcej szczegółów od
Aktualizacje społecznościowe

359 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika Pietr
  Autor
  Między Bogiem a prawdą, gratis to uczciwa cena

  CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA (FAQ) - ORACLE FREE TIER
  oracle.com/pl/…tml

  O PLANIE FREETIER (ENG)
  docs.oracle.com/en-…htm

  Gdzie jest haczyk?
  Wydajność adekwatna do ceny. Może trochę lepiej. Ze swojej strony polecę VPSa na ARM - lepsza wydajność CPU, więcej RAM i sporo lepsze łącze. Ale musisz liczyć się z tym, że nie każde oprogramowanie uruchomisz.
  Wg. "Pamiętajcie tylko o jednym: usługa musi być cały czas aktywna. Jak nie będzie przez m-ąc ruchu to jest wyłączana, a po 3 m-ącach kasowana bezpowrotnie (jakoś tak)."

  ŁĄCZE
  Wg. strony do której prowadzi link ze wstawki limit to 10TB danych wychodzących / msc.

  Co do firewalla. Jak zezwolisz na pełny ruch w tym panelu w przeglądarce to pamiętaj by również iptables skonfigurować. Bo przez to i tak nie przepuści ruchu.

  I zwracajcie uwagę przy swoim VPS jak zmieniacie parametry. Gdy już jest uruchomiony to na liście naszych VPS powinna być plakietka Always Free przy nim.
  8315889-OXSLw.jpgPowyższa reguła (plakietka) tyczy się VPS na AMD. Przy ARM może jej nie być. Dla tego serwera mamy 3k godzin miesięcznie dla wykorzystania OCPU. Więc bez problemu mieścimy się dla dzierżawy 4 rdzeni 24/7. Niżej info ze strony oracle.
  • Micro instances (AMD processor): All tenancies get two Always Free VM instances using the VM.Standard.E2.1.Micro shape, which has an AMD processor.
  • Ampere A1 Compute instances (Arm processor): All tenancies get the first 3,000 OCPU hours and 18,000 GB hours per month for free for VM instances using the VM.Standard.A1.Flex shape, which has an Arm processor. For Always Free tenancies, this is equivalent to 4 OCPUs and 24 GB of memory
  (Edytowano)
 2. Awatar użytkownika HubertSiwy
  mi sie udało bez problemów z jednorazowa kartą wirtualną revolut'a
 3. Awatar użytkownika slovadva
  Odradzam usługę. Kasują konta bez ostrzeżenia. Mailowanie z supportem nic nie wskórało. Jeśli szanujesz swój czas i swoje dane, przerzuć się na darmowego google'a. Mój ostanti mail poniżej.

  You advertise some services as always free, then suddenly, unexpectedly, close accounts of your clients using them, then, after a few emails, you refuse to re-open them without justification. This is the most toxic practice I've come across, in my whole career as a software developer. I assure you that if anyone ever comes up with the idea of using your services, I will advise them against it every time. You are a completely corrupted, business, without any respect for the data of your clients and users.
  Awatar użytkownika the4anoni
  Miałem to samo
 4. Awatar użytkownika okane
  W Google Cloud też jest VM za darmo na zawsze. Specyfikacja chyba podobna. Nie wiem skąd autor wstawki wziął te 2 vCPU w Oracle, bo ja tam widzę "2 AMD based Compute VMs with 1/8 OCPU** and 1 GB memory each", gdzie 1/8 tego ich OCPU to 0.25 vCPU czyli tyle co w Google.

  Mimo wszystko Oracle wypada lepiej, chociażby dlatego że daje te serwery we Frankfurcie (a Google tylko w US). Plus.
 5. Awatar użytkownika Pietr
  Autor
  hanek15/11/2021 14:05

  Za darmo są 2 VM na x86 z 1vcpu, nie z dwoma. reszta się zgadza.


  Akurat nie. Dostajemy wydajność 1/8 OCPU w 2 vCPU. Masz info na stronie z okazji.
  8320102-uozHy.jpg (Edytowano)
 6. Awatar użytkownika oczekp
  364857716/11/2021 12:17

  u mnie też są problemy z podpięciem karty, próbowałem Revolut (one-time, st …u mnie też są problemy z podpięciem karty, próbowałem Revolut (one-time, standard) i millenium i za każdym razem odrzuca mi kartę :/Wczoraj i dziś to samo. Napisałem do nich na support (mail) mam nadzieję, że pomogą


  otrzymałem odpowiedź od supportu, że "niestety nie możemy Panu pomóc i to jest wszystko co możemy zrobić". Brawo wsparcie Oracle, nic tylko kupować u Was usługi;/
 7. Awatar użytkownika Pietr
  Autor
  bizonhory19/01/2022 23:32

  Ja założyłem konto na początku grudnia, a vps na arm odpaliłem pierwszy raz …Ja założyłem konto na początku grudnia, a vps na arm odpaliłem pierwszy raz dla testu dopiero po tym jak ktoś wyżej napisał że już nie ma.Może w takim razie tylko dla nowych kont arm nie są już dostępne?


  Nie, nie zawsze są dostępne zasoby. Też miałem problem z utworzeniem vps arm ostatnio. Przed chwilą przeszło bez problemu 4c/24gb ram
 8. Awatar użytkownika nalesniczek
  Lista fajnych usług i serwerów, które można sobie protestować na takim VPSie: github.com/awe…ted
 9. Awatar użytkownika Cyprian_Sawicki
  pikerek09/01/2022 13:28

  Kartą Aliora bez problemu przechodzi. robią precharge na około 390zł ale oc …Kartą Aliora bez problemu przechodzi. robią precharge na około 390zł ale oczywiście kwota nie znika z konta (to tylko precharge). Inna sprawa, że obecnie nie ma już zasobów na serwery ARM, więc sens zakładania tam konta mocno się zmniejszył. Chciałem sobie tam WordPressa hostować, żeby tylko suwakami zwiększyć zasoby gdy serwis urośnie, ale "out of host capacity" i tyle. No cóż, to dalej będę płacił OVH, Oracle nie zarobi.


  Mi się wprawdzie udało obejść "out od host capacity" ale po trzech tygodniach serwer zaczął działać niestabilnie więc hostowanie tam czegokolwiek straciło sens. Tym bardziej że przestał też działać restart serwera z poziomu strony. Do supportu nie zgłoszę bo jako free tier nie mam supportu. No cóż, będę dalej płacił AWS, a ten serwer zostanie jako poligon do mniej mądrych testów bo do niczego innego się nie nadaje. Jeśli taki był cel Oracle to gratuluję działu marketingu
 10. Awatar użytkownika Seq
  Założyłem sobie konto, zrobiłem vpsa na AMD i powiem krótko: dramat. Szybkość działa tego vpsa to jest po prostu dramat. Można się tylko zdenerwować. Miałem vpsy na Amazonie, Google, ale ten Oracle to jakiś gruz do kwadratu. Nikomu nie polecam, najgorszemu wrogowi nie życzę pracy na takiej maszynie.
 11. Awatar użytkownika maxiu
  pietryszak15/11/2021 00:17

  Revoluta nie akceptują. Musiałem dodać kartę z Ing.Ale już mają minusa. Zał …Revoluta nie akceptują. Musiałem dodać kartę z Ing.Ale już mają minusa. Założyłem konto, podpiąłem kartę, poczekałem 15 minut i mi pomimo że ma potwierdzenie mailowe i w banku pokazuje że konto oracle nie istnieje


  Jak zakładałem konto Oracle w firmie to musieliśmy czekać ok pół godziny na ręczną weryfikacje przez support Oracle, ale to było wyraźnie napisane w mailu.
 12. Awatar użytkownika nalesniczek
  Po dodaniu 4 ocpu z 24 gb ram nie mam plakietki always free przy tej instancji na liście. Poza tym znalazłem gdzieś takie info:
  "Ampere A1 Compute instances are disabled when your trial ends and then deleted (terminated) after 30 days, unless you upgrade to a paid account. To continue using Always Free Arm-based compute instances as an Always Free user, you must delete your existing Ampere A1 Compute instances and create new Ampere A1 Compute instances."
 13. Awatar użytkownika Bot_RUS
  oczekp15/11/2021 16:59

  nie działa mi rejestracja;/ Próbowałem z trzema różnymi bankami i revoultem …nie działa mi rejestracja;/ Próbowałem z trzema różnymi bankami i revoultem i za każdym razem mam odrzucenie konta;/ Nie wiem co im się tam nie podoba... ech


  Utwórz wirtualną kartę w Revolucie i spróbuj, u mnie tak się udało.
 14. Awatar użytkownika Pietr
  Autor
  Slodycz15/11/2021 17:47

  tak, godzinowo się zgadza, ale znaczka "Always Free" już ma, pewnie jest j …tak, godzinowo się zgadza, ale znaczka "Always Free" już ma, pewnie jest jakiś haczyk:[Obrazek]


  Przy ARM nie ma znaczka. Masz wymienione limity w #1 poście czy wyżej. 3000h msc. Dla 4 rdzeni mieścisz się bez problemu przy pracy 24/7.
 15. Awatar użytkownika Pietr
  Autor
  hanek16/11/2021 13:40

  Owszem są suwaki do zwięksania RAM i CPU, do HDD nie ma nawet przy t …Owszem są suwaki do zwięksania RAM i CPU, do HDD nie ma nawet przy tworzeniu VM. Jest więc jakas opcja aby dać 200GB na jedną VM (nie robiąc udziałów sieciowych i tworząc 4 VM po 1vcpu).?


  Jak nie ma jak jest. Zakładka boot volume i opcja "Specify a custom boot volume size"
 16. Awatar użytkownika Adabler
  Też wam zablokowali tenancy? Po miesiącu mam aktywne konto, ale zero uprawnień. I tenancy jest nieaktywne
  Awatar użytkownika cebuleo
  u mnie działa, 4 wirtuialki perma up
 17. Awatar użytkownika Pietr
  Autor
  yale14/11/2021 23:24

  Ło Panie to od września 2019 roku jest. Od dawna w IT?


  Ile by nie było, pierwszy raz to zobaczyłem tydzień temu. Przez ten czas leciałem na tanich VPSach po kilkanaście zł. Na pepperze też tego nie widziałem.
  A kiedyś kiedyś to się używało host1free a później haphost. Tam to dawali 128GB RAM za free. Ale ile to lat temu. Kiedyś to było, nie to co teraz. (Edytowano)
 18. Awatar użytkownika Comzo
  Swego czasu w gratis była jeszcze dokumentowa baza danych (chyba do 1GB) i możliwość odpalania skryptów w tle (odpowiednik Functions z Azure, limit wykonań, ale na tyle duży że śmiało można było jakiś web crawler odpalić)
  Jakby ktoś chciał jednak wersja płatna to polecam ze względu na rewelacyjny support (w porównaniu do hindusów z Azure czy AWS którzy wklejają linki z FAQ tutaj w ciągu 15 minut dostaje się realna pomoc + czasem nawet zapytają czy sami mogą nam to skonfigurować i odwala całą robotę + podeślę instrukcję) (Edytowano)
 19. Awatar użytkownika Pietr
  Autor
  gamers_Games14/11/2021 23:28

  A i jeszcze mam pytanie czy jest opcja dostępu do FTPJeśli tak to gdzie są …A i jeszcze mam pytanie czy jest opcja dostępu do FTPJeśli tak to gdzie są informacje ?


  Jakiego FTP? Jak sobie zainstalujesz usługę FTP to będziesz miał do niej dostęp.
 20. Awatar użytkownika Chst
  Ale że tak na zawsze za darmo?
Awatar użytkownika