Niestety, ta okazja już wygasła

Noc parówkożerców na pl. Narutowicza (Warszawa)

lip 7. 2022

Ta okazja już wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

SOBOTA, 9 lipca — plac Narutowicza: Noc parówkożerców
Gratka dla miłośników tramwajów, a o 23:00 nocne zwiedzanie Warszawy


O godzinie 17.00 na pętli ustawione zostaną pierwsze cztery tramwaje.
Od godziny 18.15 co 15 minut
będzie odjeżdżała linia o oznaczeniu 13N do pl. Starynkiewicza.

O godzinie 23.00
dwa wagony 13N pojadą na wycieczkę ulicami miasta z przewodnikami, zrobią pętle przez miasto i wrócą na plac Narutowicza. Przejazd będzie trwał około godziny. Przewodnikami będą – Michał Kiembrowski i Marcin Kozoń, którzy będą opowiadali o historii warszawskich tramwajów.

Będą też inne atrakcje – na placu stanie foodtruck, w którym będzie można kupić parówki. Będzie też muzyka z czasów, gdy tramwaje 13N, czyli parówki, jeździły po Warszawie.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny.Czym są te tramwaje-parówki?
To były najbardziej warszawskie z warszawskich tramwajów. Jesienią 1959 roku przybył do Warszawy pierwszy z ponad 840 tramwajów 13N wyprodukowanych dla stolicy Polski w chorzowskim Konstalu. Tramwaje nazywane parówkami lub kabanami zapoczątkowały erę tramwaju szybkobieżnego na stołecznych torach. Niepodzielnie na nich panowały w latach 70. i 80. XX wieku stając się symbolem miasta. Swoją służbę dla warszawiaków tramwaje 13N zakończyły po 53 latach wraz z końcem 2012 roku, oddając sztafetę tramwajom zakupionym w bydgoskiej Pesie. Uroczyste pożegnanie tramwajów 13N odbyło się 5 stycznia 2013 roku. Tramwaje Warszawskie na prośbę miłośników komunikacji zdecydowały się pozostawić 10 pojazdów z przeznaczeniem na wagony historyczne. Projekt tramwaju 13N powstał na bazie czeskiego tramwaju T1, a ten pochodził od belgijskich tramwajów PCC, które pochodziły z USA. Charakteryzowały się zaokrąglonymi kształtami pudła oraz głośnymi przekładniami, a pomimo tego były lubiane przez motorniczych i mieszkańców miasta, którzy do dziś te tramwaje dobrze wspominają. Więcej informacji na: blog.tw.waw.pl

Jakie wagony będzie można zobaczyć podczas Nocy parówkożerców?
Do zobaczenie będzie aż siedem parówek. Będą to nie tylko wagony, które kursują na nostalgicznej linii 36. Pokażemy także parówki, które są służą jako wagony techniczne. Używamy ich transportu materiałów między zajezdniami i do innych prac. Na co dzień je trudno spotkać w mieście.

Na torze najbliżej ekspedycji na placu Narutowicza o godzinie 17.00 ustawimy 4 tramwaje 13N

1. Wagon 503 w stanie fabrycznym z R3
2. Wagon 2412 techniczny transportowy z zajezdni Mokotów R3
3. Wagon 12 techniczny z z zajezdni Praga R2
4. Wagon sieciowy 388 z Zakładu Energetyki Trakcyjnej i Torów – T1

Z drugiego toru od godziny 18.15 co 15 minut będzie odjeżdżała linia o oznaczeniu 13N do pl. Starynkiewicza. Będą ja obsługiwały:

1. Wagon 407 z zajezdni Żoliborz R4
2. Wagon 642 z zajezdni Żoliborz R4
3. Wagon 795 z zajezdni Żoliborz R4

zapraszają Tramwaje Warszawskie
Aktualizacje społecznościowe

12 Komentarzy