Najtańsze płatności w walutach obcych
362°Zakończono

Najtańsze płatności w walutach obcych

45
gru 28. 2015
Uprzedzając pytania: nie, nie jestem pracownikiem jakiegokolwiek banku, nie ma tu także żadnych moich reflinków.

Do września wszyscy nowi użytkownicy Kantoru Walutowego Alior Banku otrzymują 30% niższy spread przy rejestracji z podanej strony internetowej. Nie jest to może jakaś wyjątkowa oszczędność w porównaniu do standardowych kursów wymiany w kantorach internetowych, jednak uznałem to za dobrą okazję by ogólnie wyjaśnić temat płatności internetowych w walutach obcych, powracający przy niemal każdej okazji z ceną w EUR/GBP/USD.

Podstawowa informacja - zagraniczna płatność kartą nominowaną w PLN prawie zawsze będzie sumarycznie droższa, niż kartą walutową. Kursy, po których przeliczają banki są zdecydowanie wyższe, niż kantorów internetowych, a dodatkowo często występuje tzw. podwójne przewalutowanie. Na czym to polega? W przypadku płatności PLN->USD może się okazać, że bank przeliczy najpierw PLN na EUR, a dopiero EUR na USD. W niektórych przypadkach zamiast podwójnego przewalutowania zostanie naliczona np. dodatkowa prowizja, ale tak czy inaczej, straty mogą wynosić nawet kilkanaście procent.

Rozwiązaniem są wspomniane wcześniej karty walutowe. Najlepiej posiadać "zestaw standardowy", czyli trzy karty: EUR, USD, GBP.
Jakie są opcje (od najdroższej do najtańszej):
• konto walutowe w banku i bezpośrednia wymiana walut
• konto walutowe w banku oraz kantor internetowy
• Alior Kantor (połączenie konta walutowego z kantorem)
• Alior Kantor (wyłącznie jako konto walutowe) i niezależny kantor internetowy

Osobiście polecam opcję trzecią - obecnie każdy bank pobiera opłaty za konto walutowe (nawet kilkadziesiąt złotych rocznie), a łączenie Kantoru Internetowego Alior Banku z innym kantorem to już przesadne komplikowanie całej procedury (chociaż jak ktoś chce, można dodatkowo kilka groszy oszczędzić).

Dlaczego Kantor Walutowy Alior Banku?
• brak opłat za wydanie kart (wystarczy wykonać JEDNĄ transakcję przez pierwsze pół roku, raz na cztery lata)
• brak opłat miesięcznych
• brak opłat za prowadzenie rachunku
• naprawdę dobre kursy wymiany (nieporównywalnie lepsze od "bankowych", a tylko minimalnie gorsze od innych kantorów internetowych)
• "wszystko w jednym" - trzy rachunki walutowe i dodatkowy PLN dostępne z tego samego serwisu transakcyjnego
• kupno/sprzedaż trwa kilkanaście sekund
• aplikacja mobilna
• darmowe przelewy waluty kupionej w kantorze (warunkowo bezpłatne przelewy oferuje też prawdopodobnie T-Mobile)
• wspomniana wcześniej opcjonalna możliwość skorzystania z niezależnego kantoru walutowego

Konto PLN w Alior Banku nie jest wymagane, proces rejestracji w Kantorze można określić jako dość standardowy (jak przy każdym innym koncie bankowym zakładanym przez internet), a najważniejszym wymogiem jest ukończenie 18 roku życia.

Przy płatności karta walutową należy zwrócić uwagę, żeby wybrana w sklepie internetowym waluta była identyczna, jak waluta karty. W ten sposób można płacić również poprzez PayPal, jednak wtedy koniecznie należy odznaczyć zaznaczone domyślnie przewalutowanie.

Bezpośredni link do wyłączenia przewalutowania PayPal
paypal.com/pl/…hub

Jeśli ktoś ma jakiekolwiek pytanie związane z zakupem walut obcych (Alior Kantor, InternetowyKantor, Cinkciarz, Walutomat, LiderWalut), zagranicznymi płatnościami internetowymi (bezpośrednio oraz przez Paypal) albo ogólnie z tym tematem, to chętnie odpowiem. Sam kiedyś przekonałem się, jak trudno znaleźć cokolwiek w tej kwestii, gdy szukałem najtańszego sposobu... Oczywiście za eksperta się nie uważam, ale dawno temu samodzielnie przeanalizowałem kilkadziesiąt opcji, potem aktualizowałem te informacje i teraz mogę coś o tym powiedzieć
Aktualizacje społecznościowe
Alior Bank Okazje

Grupy

45 Komentarzy
Sam mam i najlepszą jego funkcją są przelewy walutowe z opcją super express za darmo (czy jakoś tak to się nazywa). W innych bank i kantorach przelew walutowy idzie 3 dni, a w Aliorze ostatnio szedł mi 1 dzień, a max 2 dni.
Założyłem parę dni temu w alior kantor konto. Wygląd strony internetowej całkiem w porządku. Czekam teraz na zamówione 3 karty walutowe. Przeliczniki walut też mają całkiem niskie.
Akurat w Smartbanku jest konto walutowe za free
A jak wpłacić najlepiej na takie konto np Euro ?
mi wystarczy, ze transakcja jest rozliczana po kursie organizacji ( np visaeurope.com/mak…tes ) bez dodatkowych marz i oplat (tak, sa takie oferty na rynku). Sredni kurs organizacji jest nizszy, niz najtanszych ofert kantorow internetowych. I nie musisz posiadac miliona kart, na kazda z mozliwych walut.
Właśnie chciałem zakładać tam konto, a tu proszę. Naprawdę nie ma w alior kantor żadnych ukrytych opłat, jeżeli mam zamiar tylko raz na jakiś czas kupić parę dolcy na zakupy w Chinach?
Posiadam konto walutowe USD w t-mobile uslugi bankowe do tego kartę, kupuje walutę w liderwalut lub walutomat. Kare mam podpieta do paypala i zmieniona opcja na domyslnie USD. Zaplacilem tylko jednorazowo za karte 10zl reszta mam za darmo. W czym ten Alior Kantor jest lepszy od mojej opcji ?
vihuxexisogru 28. 2015

w Smartbanku jest konto walutowe za free


Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że z niemal żadnego banku (a nawet z niemal żadnego kantoru) nie da się bezpłatnie przelać pieniędzy do tego badziewia, to pojawia się pytanie: do czego ten wynalazek mógłby się nam przydać (pomijam tu już chociażby – przemilczaną przez Ciebie – opłatę za kartę walutową w przypadku posiadania tam jednocześnie karty złotówkowej).

animuszlolgru 28. 2015

tylko jednorazowo za karte 10zl reszta mam za darmo. W czym ten Alior …tylko jednorazowo za karte 10zl reszta mam za darmo. W czym ten Alior Kantor jest lepszy od mojej opcji ?


W zaoszczędzonym czasie, zdrowiu i pieniądzu (to ostatnie nie dotyczy być może osób obracających dziesiątkami tysięcy USD)?

PS. Nie tyle jednorazowo, co za każde wznowienie. I nie tyle reszta mam za darmo, co za każdy przelew płacę od pięciu do siedemdziesięciu złotych.
PPS. sjp.pwn.pl/zas…tml

vihuxexisogru 28. 2015

Akurat w Smartbanku jest konto walutowe za free


Zasady dotyczące rachunku walutowego w Banku SMART są nietypowe - konto za darmo, natomiast karta jest bez opłat tylko wtedy, gdy nie posiada się żadnej innej karty - w przeciwnym wypadku opłata wynosi 5 EUR/6 USD/4 GBP, czyli dla zestawu trzech kart prawie 70 zł rocznie. Natomiast konto w PLN mogę jak najbardziej polecić, za wyjątkiem przelewów natychmiastowych jest wszystko co potrzebne.

CebulaMakergru 28. 2015

A jak wpłacić najlepiej na takie konto np Euro ?


Pytanie dość nieprecyzyjne, postaram się wyjaśnić każdy możliwy wariant. Euro w banknotach można wpłacać w oddziałach Alior Banku. Euro z innego rachunku wystarczy wysłać przelewem. Natomiast procedura "wpłacania" EUR z konta nominowanego w PLN wygląda tak, że wpłaca się złotówki na rachunek "pomocniczy" w Kantorze, a następnie (poprzez panel transakcyjny Kantoru) kupuje się Euro (płacąc z rachunku "pomocniczego"). Największy problem jest z monetami, tego bez opłat nie wpłaci się praktycznie nigdzie (pomijam spłatę kredytów).

g6839775gru 28. 2015

mi wystarczy, ze transakcja jest rozliczana po kursie organizacji ( np …mi wystarczy, ze transakcja jest rozliczana po kursie organizacji ( np visaeurope.com/making-payments/exchange-rates ) bez dodatkowych marz i oplat (tak, sa takie oferty na rynku). Sredni kurs organizacji jest nizszy, niz najtanszych ofert kantorow internetowych. I nie musisz posiadac miliona kart, na kazda z mozliwych walut.


Nawet przy zerowej prowizji jest strata około 0,02zł na dolarze w porównaniu z Kantorem Alior Banku. Natomiast wygoda nieporównywalnie większa i przyznaję, tą opcję również rozważałem, jednak nie znalazłem wtedy banku, który oferowałby darmową kartę bez prowizji przy takich transakcjach. Trochę się od tego czasu pozmieniało, musiałbym m.in. sprawdzić, jak to wygląda w przypadku wspomnianego wcześniej Banku SMART. Tak czy inaczej, za informację dziękuję

Desiregru 28. 2015

Właśnie chciałem zakładać tam konto, a tu proszę. Naprawdę nie ma w alior k …Właśnie chciałem zakładać tam konto, a tu proszę. Naprawdę nie ma w alior kantor żadnych ukrytych opłat, jeżeli mam zamiar tylko raz na jakiś czas kupić parę dolcy na zakupy w Chinach?


Teoretycznie są opłaty za przelewy wychodzące (i to tylko w przypadku waluty kupionej poza kantorem), a karty bezpłatne pod warunkiem wykonania jednej transakcji. Żadnych opłat ukrytych w regulaminie nie znalazłem.

animuszlolgru 28. 2015

Posiadam konto walutowe USD w t-mobile uslugi bankowe do tego kartę, …Posiadam konto walutowe USD w t-mobile uslugi bankowe do tego kartę, kupuje walutę w liderwalut lub walutomat. Kare mam podpieta do paypala i zmieniona opcja na domyslnie USD. Zaplacilem tylko jednorazowo za karte 10zl reszta mam za darmo. W czym ten Alior Kantor jest lepszy od mojej opcji ?


Po pierwsze, w Kantorze Alior Banku nie ma nawet opłaty 10zł za kartę. Po drugie, minimalna ilość przy jednorazowym zakupie to 5 jednostek danej waluty (kilkukrotnie mniej niż w LiderWalut). Po trzecie, wszystko jest w jednym panelu transakcyjnym (przelewy, wymiana walut, kursy), do banku trzeba logować się tylko wtedy, gdy brakuje wymaganej kwoty na pomocniczym rachunku PLN. Ale poza tym, nie ma większych różnic - jedno i drugie to w rzeczywistości Alior Bank Jeśli ktoś posiada "główne" konto w T-Mobile Usługi Bankowe, takie rozwiązanie może być wygodniejszą opcją niż wspomniany Kantor. Osobiście twierdzę nawet, że spośród "tradycyjnych" kont walutowych oferta T-Mobile jest najlepsza (jedynym znaczącym minusem jest wspomniana opłata za wydanie karty), natomiast wliczając rozwiązania "niestandardowe", z minimalną przewagą wygrywa Kantor. Każdy sam zdecyduje
mmppgru 28. 2015Oświeć mnie jeszcze proszę - każdą kartą wydaną do kantoru trzeba zrobić minimum jedną transakcję w ciągu pierwszych (lub ostatnich) 6 miesięcy?

Z tego co widziałem jeśli bym chciał jechać z kartami z kantoru poza granice Polski to już tak różowo nie jest.. i za operacje w bankomatach trzeba płacić (2-ga i kolejne transakcje w miesiącu kalendarzowym - po 9 zł).

Jeszcze nie przebrnąłem przez wszystkie regulaminy.. stąd pytania.
Ja szukam jakiegoś jednorazowego sposobu na zakup w chińskim sklepie.
mysiorgru 29. 2015

Oświeć mnie jeszcze proszę - każdą kartą wydaną do kantoru trzeba zrobić m … Oświeć mnie jeszcze proszę - każdą kartą wydaną do kantoru trzeba zrobić minimum jedną transakcję w ciągu pierwszych (lub ostatnich) 6 miesięcy?Z tego co widziałem jeśli bym chciał jechać z kartami z kantoru poza granice Polski to już tak różowo nie jest.. i za operacje w bankomatach trzeba płacić (2-ga i kolejne transakcje w miesiącu kalendarzowym - po 9 zł).Jeszcze nie przebrnąłem przez wszystkie regulaminy.. stąd pytania.


Tak. Przez pierwsze pół roku należy każdą z posiadanych kart walutowych wykonać po jednej transakcji, dzięki czemu karta jest darmowa na cztery lata (jeśli oczywiście nie będzie żadnych zmian w Taryfie Opłat). Co do bankomatów - pierwsza wypłata w danym miesiącu za darmo, każda kolejna to koszt 9zł. Zaznaczyłem, że Alior Kantor wygrywa w kwestii płatności internetowych, natomiast jeśli ktoś bardzo często wypłaca pieniądze z bankomatów zagranicznych, wtedy lepsza powinna być oferta T-Mobile Usługi Bankowe (ewentualnie BPH lub mBank). W zamian za wyższe opłaty otrzymujemy tam właśnie możliwość darmowego korzystania z bankomatów poza granicami Polski niezależnie od ilości wypłat w miesiącu.

vihuxexisogru 29. 2015

Ja szukam jakiegoś jednorazowego sposobu na zakup w chińskim sklepie.


Spośród sposobów uniwersalnych, najbardziej "jednorazowe" były karty internetowe BZ WBK - niestety już niedostępne w sprzedaży. Na Aliexpress można płacić poprzez Przelewy24, ale większość chińskich sklepów akceptuje tylko karty i PayPal. Są co najmniej trzy opcje - użyć zwykłej karty PLN (dla dodatkowego bezpieczeństwa za pośrednictwem PayPala), kupić walutową kartę prepaid w jednym z kantorów (np. Liderwalut, jednorazowa opłata 15zł) albo założyć konto w Kantorze Alior Banku (najwięcej formalności, ale najtaniej).
szybkie porównanie z pewnym kantorem online25259-R07rz.jpg
szukamokazjitejgru 29. 2015

szybkie porównanie z pewnym kantorem online[Obrazek]


Ten "kantor" formalnie nie jest kantorem A wklejona tabelka to czysty marketing - Kantor Alior Banku wszystkie opłaty ma "wliczone" w kurs kupna/sprzedaży, natomiast Walutomat teoretycznie daje przeliczniki niemal identyczne z kursem NBP, a praktycznie dolicza jeszcze 0,2% prowizji. To powoduje, że rzeczywiste koszty są niemal identyczne w obu przypadkach.
A taka opcja? bzwbk.pl/kon…tml

Przelewaj walutę bez opłatPromocja obowiązuje od 1 sierpnia 2015 r. i będzie trwała do 29 lutego 2016r.

Kupuj walutę przez Platformę eFX w usługach bankowości elektronicznej BZWBK24 i dokonuj płatności za pomocą Polecenia wypłaty, a my zwrócimy Ci opłatę za wykonanie (1) pierwszego polecenia w miesiącu.

plus bzwbk.pl/mic…wbkvihuxexisogru 29. 2015

A taka opcja? …A taka opcja? http://www.bzwbk.pl/konta-bankowe/konta-standardowe/konto-godne-polecenia/konto-godne-polecenia-konto-internetowe.html#tab_promocjePrzelewaj walutę bez opłatPromocja obowiązuje od 1 sierpnia 2015 r. i będzie trwała do 29 lutego 2016r.Kupuj walutę przez Platformę eFX w usługach bankowości elektronicznej BZWBK24 i dokonuj płatności za pomocą Polecenia wypłaty, a my zwrócimy Ci opłatę za wykonanie (1) pierwszego polecenia w miesiącu.plus http://www.bzwbk.pl/microsite/platforma-e-fx/strona-glowna.html?utm_source=sliderbzwbk


Oferta BZ WBK mogłaby być bardzo atrakcyjna dla osób posiadających w tym banku konto osobiste, ze względu na dobre kursy oraz integrację wszystkiego w jednym panelu (konto PLN, konta walutowe, kantor internetowy), ale są trzy znaczące wady. Po pierwsze, opłata za rok posiadania karty walutowej wynosi 10 jednostek waluty, czyli kilkadziesiąt złotych rocznie za każdą kartę. Po drugie, zasady dotyczące miesięcznego kosztu prowadzenia rachunku są dość nietypowe - "w przypadku salda poniżej 20 podstawowych jednostek monetarnych waluty - dwie podstawowe jednostki monetarne". Po trzecie, tylko jeden przelew w miesiącu jest bez opłat (w dodatku zacytowana promocja trwa jeszcze tylko dwa miesiące).
Nie wiem czy ktoś już napisał, że przelew z Alior Banku (czyli także Banku T-mobile) do Kantoru Aliora trwa maksymalnie kilka sekund. Natomiast przelewy z i do kantorów internetowych trwają najczęściej jeden dzień. Kiedyś zrobiłem przelew natychmiastowy do jednego z największych kantorów internetowych i musiałem do nich dzwonić, bo po kilku godzinach jeszcze nie było kasy na koncie kantoru. Okazało się, że lepiej nie wykonywać do nich przelewów natychmiastowych, bo oni muszą to ręcznie księgować - to jakaś totalna paranoja. Cały przelew trwał dłużej niż normalny.
Autorze, czy mógłbyś podać jakiś kontakt do siebie? Potrzebuję kilku informacji w sprawie kantoru (tutaj nie mogę coś wysłać wiadomości do Ciebie).
cutthroatsty 10. 2016

Autorze, czy mógłbyś podać jakiś kontakt do siebie? Potrzebuję kilku infor …Autorze, czy mógłbyś podać jakiś kontakt do siebie? Potrzebuję kilku informacji w sprawie kantoru (tutaj nie mogę coś wysłać wiadomości do Ciebie).


Mam nadzieję, że nie chodzi o żadne roszczenia - ja tylko przybliżyłem temat, za straty związane z kursem walut oraz wszelkie inne nie odpowiadam Wysłałem wiadomość z moim adresem e-mail.
Podpowiedzcie bo dopiero raczkuję w temacie kantorów internetowych i kont walutowych (do tej pory np na Ali płaciłem kartą kredytową Citibanku).
Mam konto w T-Mobile (promo z cashback)
Czym (oprócz opłaty 10zł za wydanie karty) różni się skorzystanie z konta walutowego w banku T-Mobile od skorzystania z kantora walutowego Alior Banku?
Prześlij Komentarz
Avatar
@
    Tekst