Niestety, ta okazja już wygasła

Gra planszowa Ravensburger Disney Villainous

paź 30. 2021

Ta okazja już wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

Dobra cena za nowość na polskim rynku gier planszowych od Ravensburger.
W grze wcielasz się tym razem w złego bohatera
Gra od 8 roku życia ale i dorośli planszowi melomani będą zadowoleni.
Gra zbiera bardzo dobre opinie i jest bardzo lubiana na niemieckim rynku gdzie wyszła dosyć dawno.
Posiada też dodatki ale na razie nie tłumaczone na j. polski co się pewnie z czasem zmieni.
Cena najniższa jaką znalazłam za polską wersję językową.
Aktualizacje społecznościowe
eter
Ocena na BGG 7.1 - boardgamegeek.com/boa…ous
I opis za planszomania.pl (planszomania.pl/rod…tml)
"gracze wcielają się w popularnych złoczyńców, którzy ścigają się w realizacji swoich niecnych planów. Tytułowi bohaterowie filmów Disneya i inne bardziej pozytywne postaci stanowią jedynie tło, są przeszkodą dla łotrów, którzy tym razem grają główne skrzypce. Jednocześnie każda znana "bajka" jest opowiadana osobno – nie ma tu wspólnej planszy czy talii kart, każdy gra na trochę innych zasadach, w nieco różnym tempie i z różnym celem zwycięstwa. Na papierze brzmi to ciekawie i odświeżająco. Trochę gorzej, kiedy już usiądzie się do samej gry.

Każdy z sześciu łotrów (a kolejni dostępni są w dodatkach) posiada własną talię kart oraz miniplanszę, po której przemieszczać się będzie jego pionek. Chociaż dostępne akcje są dla wszystkich takie same, to ich rozmieszczenie na planszetkach może mocno od siebie odbiegać, a różnorodność efektów kart dodatkowo wzmaga asymetrię pomiędzy graczami. Odrębne są także talie losu, na których kartach znajdują się zwalczający danego szwarccharaktera bohaterowie oraz inne przeciwności, które będą krzyżować jego plany. Ten element to też jedyna forma interakcji w grze – wykonując akcję losu na swojej planszy możemy zmusić pozostałych graczy do dociągnięcia tych problematycznych kart.

To jednak nie wystarcza, aby Villainous dostarczało wciągających rozgrywek. Często decydujemy się na wykonanie jednej najbardziej potrzebnej akcji, pozostałe traktując jako miły bonus – system ich wyboru nie pozwala na głębsze strategie. Także większość kart ma mało wyszukane efekty, jak proste modyfikatory statystyk czy generowanie surowców, a dodatkowo zazwyczaj występują w kilku kopiach. Bywają karty pozwalające na ciekawsze zagrania, ale w trakcie rozgrywki możemy na nie w ogóle nie trafić, a co dopiero mówić o skrzętnie zaplanowanym połączeniu ich efektów. Zazwyczaj niestety swoje ruchy kończymy bez satysfakcji, którą zazwyczaj można znaleźć w grach z zarządzaniem kartami na ręcę i elementem budowania tableau.

Kolejnych problemów grze dostarczają zróżnicowane cele i talie naszych nikczemników. To co miało być głównym atutem tak naprawdę prowadzi do braku balansu, a tym samym irytacji grających. Czasami gra potrafi się skończyć pozostawiając przegranych z poczuciem braku szansy na zwycięstwo. Niektóre cele wymagają zagrania unikalnych kart z talii i to w określonej kolejności – jeśli znajdą się one na spodzie talii, to automatycznie oznacza to przegraną. Inne postaci są pod tym względem bardziej elastyczne, ale nadal mogą się zablokować niezależnie od starań gracza. Nawet jednak przy szczęśliwym dociągu niektóre bezecne plany zwyczajnie sprawiają wrażenie łatwiejszych w realizacji od pozostałych.

Tak więc Villainous nie spełnia nadzieji rozbudzonych przez interesujący zamysł. Proste zasady i znane postacie pozwalają jednak na przyjemną zabawę z dziećmi, nawet jeśli samym wykonaniem gra zachęci także bardziej dojrzałego odbiorcę. Eleganckie, dość abstrakcyjne figurki filmowych szubrawców, oryginalne ilustracje na kartach oraz małoprzeciętną acz subtelna okładka stanowią najmocniejszą stronę gry. Nie ma co ukrywać, że byłoby lepiej, gdyby to samo można było powiedzieć o rozgrywce."
19 Komentarzy
Prześlij Komentarz