Niestety, ta okazja wygasła 7 lutego 2023.
4057° Zakończono
181
Opublikowano 8 stycznia 2023

Dentobus - darmowe leczenie i profilaktyka stomatologiczna we wszystkich województwach w małych miejscowościach dla dzieci do 18 roku życia

Awatar użytkownika Fear87
Opublikowane przez Fear87
Dołączył w 2019
162
10.056

O tej okazji

Ta okazja już wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

Dentobus to w pełni wyposażony mobilny gabinet stomatologiczny dla dzieci i młodzieży. Dociera on do mniejszych miejscowości, w których nie ma stacjonarnego gabinetu stomatologicznego. Leczenie w nim jest bezpłatne. Podobnie, jak w gabinetach stacjonarnych, które mają umowę z NFZ.

Dużym problemem u dzieci i młodzieży jest próchnica. Ubytki próchnicowe ma ponad 40 proc. dzieci w wieku 3 lat i ponad 90 proc. osób w wieku 18 lat.

Harmonogram postojów dentobusu jest ustalany przez świadczeniodawcę (czyli poradnię, przychodnię, szpital lub gabinet) we współpracy z oddziałem NFZ. Szkoły i przedszkola we własnym zakresie koordynują korzystanie z dentobusów na ich terenie:

Linki prowadzą do miejsc gdzie są zamieszczane harmonogramy. Na dany miesiąc pojawiają się w poprzednim. Nie każdy harmonogram ma informację pod jakim telefonem lub adresem mail (jak nie ma telefonu) zarejestrować dziecko, więc jest podany obok województwa.

Dentobus działa cały rok. Aktualne harmonogramy są na styczeń, ale mając zebrane te linki możecie sprawdzać na bieżąco.

Dolnośląskie - brak aktualnego harmonogramu (wyszukując po haśle "Dentobus 2023 + miejscowość" można znaleźć informacje w lokalnych portalach) - Tel. do rejestracji 50 597 97 30

Kujawsko - Pomorskie - Tel. do rejestracji 608 383 012

Lubelskie - Tel. do rejestracji 510 233 056.

Lubuskie - Tel. do rejestracji 608 045 139

Mazowieckie - Tel. do rejestracji 22 602 07 07

Małopolskie - Tel. do rejestracji 733 686 310

Opolskie - Tel. do rejestracji 537 424 428

Podkarpackie - brak aktualnego harmonogramu (wyszukując po haśle "Dentobus 2023 + miejscowość" można znaleźć informacje w lokalnych portalach) - Tel. do rejestracji 885 521 083

Podlaskie - brak aktualnego harmonogramu (wyszukując po haśle "Dentobus 2023 + miejscowość" można znaleźć informacje w lokalnych portalach) - Tel. do rejestracji 697 97 05 25

Pomorskie - mail do rejestracji [email protected]ekodent.pl

Śląskie - Tel. do rejestracji 797 424 880

Świętokrzyskie - Tel. do rejestracji 22 602 07 07

Warmińsko - Mazurskie - Tel. do rejestracji 733 686 310

Wielkopolskie - mail do rejestracji [email protected]gmail.com

Zachodniopomorskie - Tel. do rejestracji 663 709 646

Łódźkie - Tel. do rejestracji 602 234 881

Wszystkie numery i maile są na stronie pacjent GOV, tu też powinny być aktualne harmonogramy, ale ostatnia aktualizacja zawiera grudzień - w przyszłości tu też można sprawdzać.

Co oferuje dentobus:

Zakres świadczeń wykonywanych w dentobusie jest bardzo szeroki, niewiele mniejszy niż w gabinecie stomatologicznym. Są to m.in. świadczenia:

 • przegląd dentystyczny
 • ustalenie planu leczenia
 • leczenie specjalistyczne, w tym leczenie próchnicy
 • badania kontrolne i okresowe
 • lakowanie zębów
 • fluoryzacja
 • wykonanie zdjęcia RTG
 • instruktaż higieny jamy ustnej, np. nauka prawidłowego szczotkowania zębów.
Aktualizacje społecznościowe

181 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika ktosiespierdzial
  Za dbanie o zęby zawsze plus Aż mnie trzęsie na myśl, jak moi rodzice swego czasu to u mnie (i mojego rodzeństwa) zaniedbali (Edytowano)
  Awatar użytkownika lukasz.romaszewski
  Kiedyś w szkole jeszcze była dentystka a teraz? Zapomnij. Do tego 0 edukacji jak szkodzi cukier i słodycze.
 2. Awatar użytkownika Jędruś
  Plus za to, żeby inni mieli lepiej, niż ja.
  Ja przez zęby mam zmarnowane życie.
  Jak dziecko boi się dentysty, to trzeba to na nim wymusić, a nie tulić dziecko (bo biednemu dziecku dzieje się krzywda), które w przyszłości będzie miało problemy z zębami
  Awatar użytkownika artekartur.art
  Ale żeby zrobić sobie zęby to nigdy nie jest za późno... Tymbardziej że uważasz że to aż taki duży wpływ na Twoje życie.
 3. Awatar użytkownika maciek26
  Super akcja. Ja miałem o tyle szczęście że rodzice zadbali o moje żeby, teraz sam mam o co dbać. Najgorzej jak człowiek jest dorosłych i samodzielny i by chciał ale nic nie pocznie bo starzy się nie interesowali. (Edytowano)
 4. Awatar użytkownika Jan.Kowalski606
  Dupa tam nie "profilaktyka" - na cały powiat jedna wieś, to kpina jakaś jest.
  Minus leci za takie coś. (Edytowano)
  Awatar użytkownika Fear87
  Autor
  Mają w styczniu być w każdej wiosce w każdym powiecie w całej Polsce? Czytaj opis, w każdym miesiącu są w nowej miejscowości. (Edytowano)
 5. Awatar użytkownika sodapro
  Za darmo wyleczą... Ciekawe kogo i ciekawe z czego...

  To co się dzieje w tym kraju ze stomatologią przechodzi ludzkie pojęcie...

  Kształcą się na publicznych uczelniach, a potem kroją z kasy według uznania... Obecnie wizyta u stomatologa to już luksus...

  Minus, za wszelkie tego rodzaju ściemy... Obecnie nie liczy się dobro Pacjenta, a jedynie kasa Klienta...

  Klient płaci ciężkie pieniądze, a odpowiedzialność stomatologa jest zerowa. Specjaliści w podsuwaniu pupochronów już na etapie chociażby leczenia kanałowego. Może jeszcze wprowadzą opłaty za pakiety „Antygrypowe” jak za czasu pandemii COVID-19. Tchórze bez krzty godności!

  „Primum non nocere” (Edytowano)
  Awatar użytkownika LittleOnion
  A ty masz pojęcie ile kosztuje podstawowy unit (fotel) do gabinetu?
  Ile materiały? Ile narzędzia?
  Podstawowe Wyposażenie gabinetu idzie w tysiące.
  "Już Na etapie leczenia kanałowego", człowieku endodoncja to jest w zasadzie ostatni możliwy etap leczenia umożliwiający zachowanie zęba.
 6. Awatar użytkownika Mateusz_Gnrf
  Dobrze ze po 18 roku życia już się zęby nie psują
  Awatar użytkownika soniaczek
  Po 18 rż chyba jesteś już na tyle "duży", że sam sobie to ogarniesz.
 7. Awatar użytkownika Fisher89
  Akcja na plus. Ważne, żeby jeździli ogarnięci stomatolodzy. Na własnym przykładzie wiem, że było i jest różnie. Za małego nie dbałem o zęby. Jak miałem ok 6 lat rozbolał mnie ząb. Wczesne lata 90. Stomatolog na końcu świata w gminnej wsi. Szybka decyzja trzeba usunąć. Mleczak to po co zajmować się znieczuleniem. Zdziwienie jak wyrwał mi ząb stały z korzeniami. 20 km do domu darłem się z bólu.
  20 lat później myślałem, że boli ząb. Poszedłem do najbliższego gabinetu, miasto wojewódzkie. Otworzyłem usta, Pani usunęła ząb, który był zaplanowany do usunięcia w innym miejscu po prawej u góry. Ja jej mówię, że boli po lewej. Postukała w ząb, pyta: Boli?, bolało. Rozwierciła 2 zęby, włożyła palcem wypełnienie jakby gumą zaklejała. Boleć nie przestało. Wtedy trafiłem do obecnych stomatologów. W gabinecie sprzęt do zdjęć i pantamonogramu. Leczenie kanałowe pod mikroskopem. Okazało się, że zęby były zdrowe, a miałem zapalenie zatok. Gdybym trafił wcześniej do gabinetu z RTG nie miałbym niepotrzebnego leczenia kanałowego.
  Trochę długo, ale mając takie "przygody" z zębami i stomatologami moje dzieci nawet jak późno wracamy do domu wiedzą bez przypominania, że mają umyć zęby i dopiero spać. (Edytowano)
  Awatar użytkownika summer
  ach, jak ja cię rozumiem...
  mnie też rozwiercili zdrowego zęba, bo bolał i bolał... jakieś zakończenie nerwowe + zapalenie zatok
  ząb zakleili, ale był tak osłabiony, że po latach się złamał... długo z nim walczyłam - skończyło się na implancie.
 8. Awatar użytkownika BezaZhipsterow
  Bezplatne, a nie darmowe
 9. Awatar użytkownika Amorek
  Identyfikuję się jako 18 latek, zaliczam się?
  Awatar użytkownika Ezon
  Mianem to samo napisać
 10. Awatar użytkownika KropekKropek
  Przypominajka: Jeśli uda Wam się znaleźć gabinet z funduszem NFZ dziecięcym. To dzieci do 18 rż mają w ramach refundacji leczenie jak prywatnie za darmo, oprócz ortodoncji i protetyki.
  Awatar użytkownika Rainpuf
  no ciekawe, chyba glass-jonomerami
 11. Awatar użytkownika izabelax
  Niestety, ale jak dziecka nie zaadaptuje się do wizyt u stomatologa od samego początku tj. od pierwszego zęba to nie dziwota, ze dzieci uzębienie maja jakie maja. Jak ostatnio słyszałam, ze od znajomych dziecko prawie 6 lat nigdy nie było jeszcze u dentysty, a dziecko kompletnie zamknięte w sobie, kryjące się ciagle za rodzicem, to aż im współczuje tej pierwszej wizyty. Potem zostaje tylko opcja zabieg pod narkoza, co jest kosztem rzędu kilku tysięcy
  Awatar użytkownika lukasz.romaszewski
  Ale co tu adoptować? Przeciez to tylko dentysta a nie misja w Iraku. Może przez te 6 lat nie ma zadnych ubytkow czy wad zgryzu, ale chyba jakąś kontrole możnaby zrobić a ta przecież nie boli.
 12. Awatar użytkownika kora
  Żaden szanujący sie dentysta w czyms takim nie będzie jeżdził. Byłam z dzieckiem u ortodonty na NFZ -teraz wiem ze mogłam tam bombę wrzucić.Długo by pisać ale jak poszłam potem prywatnie to mnie poinformowan,o ze gdybym przyszła w punkcie zero to nie byłoby takiej szkody jak po ''leczeniu'' tej pani. Nieudacznik to mało powiedziano. szkoda ze wyrządzała szkodę dzieciom.Prywatnie została by wykopana po paru dniach.Może stażystów zmuszą co tego dentobusu?Co w sytuacji gdy w trakcie leczenia okaze sie ząb wymaga leczenia wieloetapowego np kanałowego? Będzie potrzaba kilku wizyt w okreslonych okresch czasu?? (Edytowano)
  Awatar użytkownika Sicknature
  To o.czywiste, że ambitni, potrafiący leczyć i ciągle się uczący, pracują prywatnie
 13. Awatar użytkownika Petru23_PL
  Plus wielki jak kaczora... Szelki
 14. Awatar użytkownika Jedievdenko
  Plusidło
 15. Awatar użytkownika samiecgamma
  Za takie akcje zawsze plus.
  Awatar użytkownika MateQ
  Niedaleko mnie lokalne dresy na osiedlu prowadzą też dentoOsiedle. Także jak ktoś się boi wyrywania to także polecam!
 16. Awatar użytkownika agnieszka.rudzinska-nowak
  Jak u nas w przedszkolu był to l dentyści tylko przegląd dzieciom robili i nic więcej. Ale może to inny dentobus. I tak bym w sumie nie chciała żeby ktoś pod moją nieobecność moim małym dzieciom zęby leczył. Ale jeśli któryś rodzic olewa dentystę dla swojego dziecka to jest to dobra opcja żeby pomóc dzieciakowi pod warunkiem że nie żałują znieczulenia. (Edytowano)
  Awatar użytkownika Lubiedobredeale
  Tez u nas z przedszkola byli w tym busie, sprawdzil i i opis na karteczce dla rodzica.
 17. Awatar użytkownika Stary007
  Plus. Ja dbający o zęby od zawsze ciągle mam z nimi problemy i już nie wiem ile tysięcy poszło na leczenie, no ale nie ma że boli (chyba że ceny to tak to boli).
  Awatar użytkownika lukasz.romaszewski
  Dbasz o zęby tylko czy o diete też?
 18. Awatar użytkownika no_nie_wiem
  Dlaczego tylko dzieci?
 19. Awatar użytkownika davidix
  Dlaczego w Toruniu będzie w 2 lokalizacjach a w Bydgoszczy wcale? czy stolica Rydzyka jest mała miejscowością?
  Awatar użytkownika TormenT
  Przecież możesz zgłosić zapotrzebowanie...
 20. Awatar użytkownika jfd
  Kolana tez naprawiają?
Awatar użytkownika