Niestety, ta okazja już wygasła

Budki dla jerzyków za darmo (ptaszki zjadające 20tys komarów dziennie) dla mieszkańców gminy Rudnik + akcja "przygarnij nietoperza":) Lublin

paź 18. 2021

Ta okazja już wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

Budki dla jerzyków trafią do mieszkańców gminy Rudnik nad Sanem. Do akcji wieszania budek lęgowych mieszkańców zachęca Urząd Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem. Budki zostaną przekazane mieszkańcom nieodpłatnie, a ich zamontowanie na budynkach, będzie leżało po stronie właścicieli i zarządców budynków.

Jerzyki w walce z komarami. Jerzyki to nasi sprzymierzeńcy w walce z uprzykrzającymi życie komarami i meszkami, których populacja znacznie wzrasta podczas upałów. Korzyści wynikające ze zwiększenia liczebności jerzyków, przełożą się na zmniejszenie liczebności tych owadów w naszym mieście. Jeden jerzyk może zjeść do 20 tysięcy komarów dziennie.

Jerzyk jest ptakiem nieuciążliwym dla ludzi, ponieważ nie brudzi ścian budynków, nie siada na parapetach ani balkonach.

Rozdadzą budki dla jerzyków. Gotowe budki lęgowe to sprawdzona i akceptowana przez specjalistów metoda, by stwarzać tym ptakom bezpieczne miejsce lęgu i wychowania młodych.

Co powinni wiedzieć mieszkańcy przed podjęciem decyzji o zamontowaniu budki lęgowej dla jerzyka? Minimalna wysokość montażu to od 5 do 10 m, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra ale w miejscu, gdzie ptaki mają swobodny dolot – jerzyki wylatując z budki spadają w dół zanim podejmą swobodny lot, aby ptak mógł się swobodnie wzbić w górę musi mieć na to sporo miejsca, z tego samego powodu przed wejściem do budki nie mogą rosnąć drzewa ani nie może być żadnych przeszkód w postaci np. zbyt blisko usytuowanych balkonów. Budki powinny być powieszone od strony wschodniej lub północnej budynku tak, aby uchronić je przed nadmiernym nagrzewaniem się.

Budki należy zamontować wiosną. Większość jerzyków przylatuje do Polski w pierwszej połowie maja, dlatego też budki dla tych ptaków najlepiej montować na początku tego miesiąca lub na koniec kwietnia. Jeśli budka dla jerzyka zostanie zamontowana wcześniej, to może być zajęta przez inne ptaki/

Jak otrzymać budkę lęgową? Osoby, które chciałyby wziąć udział w akcji i otrzymać bezpłatnie budki lęgowe dla jerzyków prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel.: 158761002 wew. 33.
---------------
Przygarnij nietoperza
dziennikwschodni.pl/lub…tml
W Lublinie powstaje ścieżka przyrodnicza „Nietoperze doliny Bystrzycy”. A jeśli ktoś zechce, będzie mógł… zaprosić nietoperze dla siebie, montując dla nich budkę, którą dostanie za darmo od miasta.

O zwyczajach nietoperzy będzie można poczytać wzdłuż nadbystrzyckiej trasy rowerowej. – Początek ścieżki będzie się znajdował w parku Ludowym, zaś koniec nad Zalewem Zemborzyckim – zapowiada Anna Czerwonka z lubelskiego Ratusza. – Na tablicach informacyjno-edukacyjnych, które będą umieszczone na ścieżce, zostaną przybliżone sylwetki tych drobnych, licznie występujących na terenie naszego miasta ssaków. Znajdą się tam m.in. zagadnienia związane z biologią nietoperzy, zagrożeniami na jakie są narażone oraz potrzebą ich ochrony.

– To niezwykle pożyteczne zwierzęta, choć czasem budzą negatywne skojarzenia. Chcemy obalić krążące na ich temat mity – podkreśla Blanka Rdest-Dudak, zastępca dyrektora w miejskim Wydziale Ochrony Środowiska. Dodaje, że nietoperze są naszymi sprzymierzeńcami, bo żywią się m.in. komarami.

Edukacja to nie wszystko, bo miasto opłaca również 90 budek i 14 schronów dla nietoperzy koło parku Ludowego, koło mostu w ciągu ul. Krochmalnej, na wysokości os. Nałkowskich oraz niedaleko zapory Zalewu Zemborzyckiego. „Projekt czynnej ochrony nietoperzy w dolinie Bystrzycy” jest działaniem Fundacji dla Przyrody.

Wcześniej, za pieniądze z budżetu obywatelskiego, miasto kupiło 200 budek dla nietoperzy. Pozostało jeszcze 30 takich „mieszkań”. Jeżeli ktoś zechce powiesić taką budkę na swojej nieruchomości, może ją dostać od miasta za darmo. W tym celu należy wysłać mail na adres [email protected] Decydująca będzie kolejność zgłoszeń.
Aktualizacje społecznościowe
Najlepsze komentarze
95 Komentarzy
Prześlij Komentarz