Niestety, ta okazja wygasła 5 minut temu.
397° Zakończono
16
Opublikowano 27 grudnia 2022

Bezpłatny przewodnik po Pałacu w Zarzeczu

Avatar
Opublikowane przez MamaPio
Dołączył w 2020
9
2

O tej okazji

Ta okazja już wygasła. Oto kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

Bezpłatny przewodnik po "Zarzeczu. Siedlisku idealnym", dla małych i tych większych, ciekawych świata.
Więcej szczegółów od sprzedawca
Aktualizacje społecznościowe
Skomentuj

Sprawdź również

16 Komentarzy

sortowanie:
Avatar
 1. Avatar
  Opis wstawki dość lakoniczny, więc pozwolę sobie wyręczyć Autorkę:


  _______

  Wśród kilkusetletnich dębów wiją się kręte ścieżki. W stawie, niczym w zwierciadle, odbijają się chmury. Nad całością założenia góruje klasycystyczna rezydencja z charakterystyczną rotundą w narożu. To Zarzecze…

  Jego właścicielka, hrabina Magdalena z Dzieduszyckich Morska, stworzyła tutaj swoje miejsce na ziemi, dom, o który przez całe życie dbała, który upiększała i udoskonalała – siedlisko idealne. Finalnie powstało całe założenie składające się z pałacu, oranżerii, parku i ogrodu oraz zabudowań folwarcznych, a wszystko według jej zamysłu i planów.

  Co pozostało w tym miejscu po minionych wiekach? Czy patrząc na artefakty z przeszłości, widzimy tylko budynki i stare drzewa, czy może część wielkiego i wspaniałego dziedzictwa związanego z historią i kulturą ziemiańską?

  Zarzecze. Siedlisko idealne to tytuł przewodnika po założeniu pałacowo-parkowym, z którym przejść możemy po ścieżkach sprzed 200 lat, spacerować po angielskim parku, zagościć w pałacowych salach, w których czasem pada deszcz, a czasem świeci słońce, zobaczyć elementy pierwotnego wyposażenia rezydencji i poczuć ducha tego miejsca, przekonać się, jak wyglądało gospodarstwo hrabiny, poznać jej sąsiadów i bywalców jej domu.

  Jak pisze Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, to przyjazny i użyteczny dla każdego Czytelnika przewodnik i zarazem mały samouczek krajoznawczy, który skłania do wędrówki po zabytkowych pozostałościach dawnych siedzib nieistniejących już majątków ziemskich. Uczy patrzenia na pamiątki przeszłości i szacunku wobec dokonań pokoleń. Centralne miejsce opowieści stanowią pałac w Zarzeczu oraz zasłużeni dla ogółu jego niezwykli twórcy i zarazem mieszkańcy, wybitni gospodarze, mecenasowie sztuki, opiekunowie i sąsiedzi wspólnoty wiejskiej.

  Wizyta w Zarzeczu pokazuje nam, gdzie i w jaki sposób szukać własnej tożsamości kulturowej. Uczy nas szacunku do wspólnego dziedzictwa i pokazuje, jak ważna jest troska o nie. By spojrzeć na problem trochę szerzej, w przewodniku wskazano także inne miejsca (z okolicy bliższej i dalszej), które warto odwiedzić, szukając śladów po kulturze ziemiańskiej.

  Zapraszamy na wędrówkę po siedlisku idealnym, razem z jego gospodynią – hrabiną Magdaleną z Dzieduszyckich Morską, gwarantując, że będzie to wędrówka pasjonująca i ciekawa, a w wielu miejscach zaskakująca. Spacer z przewodnikiem to propozycja dla każdego, kto chce spędzić wolny czas w aktywny sposób, przy okazji poznając nowe miejsca, postaci i historię.

  Przewodnik powstał w ramach projektu 'Zarzecze. Siedlisko idealne', zrealizowanego przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju „Młody Mołodycz” w partnerstwie z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

  _____

  Zaś dla leniwych bezpośredni link do tytułowego przewodnika:

  izbapamieci.org.pl/images/pliki_pdf/MM_ZSI_przewodnik.pdf  W serwisie izbapamieci.org.pl dostępne są do pobrania także dwa przewodniki po Jarosławiu:

  izbapamieci.org.pl/ima…pdf
  izbapamieci.org.pl/ima…pdf (Edytowano)
  Avatar
  nie da się dawać plusów komentarzom więc daję "lubię to"
 2. Avatar
  12199036_1.jpgGdzie to ten pałac jest, nic tu nie ma przecież  Edit: śmieje się ale dodaj o które Zarzecze chodzić bo jest tego w Polsce od groma (Edytowano)
 3. Avatar
  Dobre bo podkarpackie plusik
  Avatar
  Co jest jeszcze dobre bo podkarpackie?
 4. Avatar
  + .. "cudze chwalicie swego nie znacie" jak to pewien poeta powiedział jakiś czas temu.
Avatar