
Promocje Płyty główne
384 okazje13 478 komentarzyPromocje Płyty główne - marzec 2021
2x8 ballistix sport
@Kylo_Binks dokładnie , mam G6 na USB zaś integra wyłączona
Napisałem, że wszystkie te układy są słabe a nie że są takie same. Żeby mieć dobry dźwięk to trzeba podłączyć zewnętrzny DAC i wzmacniacz. Pamiętajmy też że mówimy o budżetowych płytach do gamingu, a tutaj lepiej chłodzona sekcja zasilania w Tomahawku jest ważniejsza niż lepszy zintegrowany układ dźwiękowy w Aorus Pro.
Da radę ale będziesz miał obciętą wersję biosu
Ile masz kości ram? Pytam z ciekawości.
Mam ją i trochę mam problem z ustawieniem dźwięku na głośnikach 5.1, o ile w oprogramowaniu sterownika wszystko niby działa, w grach gdzie da się ustawić dźwięk 5.1 też tak w jakimś innym źródle dźwięku czy YouTube, Spotify, MP3 czy co kolwiek, dźwięk jest odtwarzany przez 2 przednie głośniki i subwoofer. Na wcześniejszej płycie z integrą mogłem to ustawić, na Asusie xonar działało tak tu nie da się przenieść dźwięku stereo na wszystkie głośniki. Chyba tylko pozostaje dokupić dodatkową kartę.
Niby tak, jako tako elektronicznie są identyczne jeśli chodzi o sekcje zasilania. To jednak Tomahawk/Mortar mają nieco lepszy radiator na sekcji zasilania, gdzie A-pro i Gaming plus są to płyty bliźniacze.
To pomalowana B450 PRO MAX?
Polecam, płyta z ryżenem 5 3500x śmiga bez zająknięcia, dodam tylko że warto kupić dobry zasilacz pozdrawiam :)
i5 10400 ma takie samo zużycie energii jak Ryzen 3600 oraz Ryzen 5600X. Do tego procesory Intela mają lepsze odprowadzanie ciepła i przy tym samym poborze mocy jest je łatwiej schłodzić. i5 10700 i wyżej to jednak rzeczywiście trochę piekarnik.
Do ITX Intel słabo się sprawdzi, bo wydziela dużo ciepła.
Producenci nie podają nigdzie z jakich części korzystają ich układy zasilania. Pasjonaci sporządzają listy na podstawie recenzji, filmików z unboxingiem (muszą być zdejmowane radiatory na mosfetach) i pewnie też informacji od insiderów. Jak w google wpisze się "motherboard vrm tier list", to wyskoczy właśnie parę takich zestawień. W sumie jeszcze lepiej mieć recenzję z temperaturą, tym bardziej dla płyt, które mieszają 2 modele mosfetów do zasilania VCORE o zupełnie różnej jakości i ciężko przewidzieć jaki rezultat będzie w praktyce. Jest tu kilka problemów - recenzje zwykle pojawiają się późno, dotyczą głównie drogich płyt, a jak pojawią się dla tańszych, to w ostatniej kolejności. Poza tym, żeby porównać temperatury płyt z 2 różnych źródeł, to w każdym z nich musi być sprawdzona przynajmniej 1 taka sama płyta, żeby mieć punkt odniesienia. Tutaj jest fajna aktualizowana lista dla nowych płyt Intela: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1_ZGSXi1deJEXhHZNcm3bGvP-r8KkNKKPdTuBoFPctH4/ Dla zastosowanych mosfetów najważniejszym parametrem oprócz liczby amperów jest RDS(on); im niższy, tym wyższa efektywność, a co za tym idzie mniejsza generacja ciepła. Do mniej prądożernych niepodkręconych procków nie trzeba mocno rozbudowanego VRM. 8 faz wystarczy z rezerwą, płyta będzie wtedy pracować w zakresie najwyższej efektywności. Liczy się tu tylko niski RDS(on). Coś w stylu zasilacza 550W - jak komponenty zużywają max 300W, to bez sensu kupować 650W, lepiej kupić dobrej jakości 550W Gold. RDS(on) jest często w datasheetach danego mosfetu, chociaż nie zawsze. Ostrzegam też, np. oznaczenie modelu MOSEET dajmy na to "626" nie oznacza, że użyty element jest lepszą wersją "612", czasami jest zupełnie odwrotnie.
https://www.reddit.com/r/intel/comments/h0hszo/vrm_list_for_lga1200_motherboards/ konkretnie tu: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1yPS3hj_K7EPT4RBWCyjdKNP56pnwDz-IgBc0975-FUg/edit?usp=sharing Masz listę płyt z opisem jak zbudowane są sekcje zasilające i ile uciągną. Są w Internecie jeszcze inne kompilacje modeli, pod inne sockety.
Jestem mocno do tyłu, myślałem, że te wypasione zabudowy to faktycznie chłodzenie. Dałbym się uwieść temu marketingowi. Dzięki za info! Podzielisz się wiedzą nt pewnego źródła, gdzie można poczytać o tym, jakie elementy wyposażenia sekcji zasilania są dobre a jakie kiepskie, aby samemu móc ocenić dana konstrukcję płyty?
Widzisz, nawet nie rozumiesz co napisałem, więc pozwól, że powtórzę: jak byłem małolatem, tak jak niektórzy teraz to bawiło mnie uzyskanie większej wydajności przez grzebanie w biosie ( a wtedy jeszcze bawienie się grafitem na ścieżkach ). Wyrosłem z tego, teraz kupuje, wkładam i korzystam, a nie spędzam godzin na czytaniu co można wykręcić, następnych godzin na próbach ustawień jak najwyżej, a kolejnych przy jaraniu się cyferkami z benchmarków. Kapiszi?
Nie, wybieram rozsądnie. Od chyba czasów Durona miałem AMD, ale w pewnym momencie, Sorry AMD odstawał. Gdy rok temu zacząłem mysleć o powrocie, tak zeszło, że nie kupiłem a gdy chciałem już kupić to intel cenowo go zabił. Tyle w temacie, co by nie pisać, ale być bezstronnym to AMD nie uratuje podbijanie jest owartości robieniem OC bo jest droższy. A same OC robią tylko jakieś maniaki, których cieszy wyklikanie kilku % na AMD wobec Intela ( przeżyłem to za czasów moich pierwszych Inteli i Celeronow, chyba w 1999/02 a teraz kupuje, wrzucam w całość i mam w poważaniu, nie muszę grzebać tylko korzystam)
Procek kupiłem u chińczyka, było na pepperku, a RAM standard jakiś 3200 CL16.
I znowu fanboy Intela
Jeszcze raz. Jakie 1400 zł intel... Gdzie tak napisałem?
Tak
Praktycznie wszystkie B450 mają kości BIOS 16MB, a MSI MAX 32MB. To jest dla Ciebie jako konsumenta zupełnie nieistotne.
B450 max a b450 Gigabyte Elite mają tyle samo cache?
Zwykłe B450 od MSI mają kostki BIOSu w rozmiarze 16MB, a wersje MAX dwa razy większe. Wydali wersje MAX dlatego, że na tych pierwszych nie mieścił się im BIOS z obsługą wszystkich modeli procesorów. Potem wydali okrojone BIOSy dla starszych plyt, te BIOSy wspierają wszystkie istotne procesory, ale są uboższe graficznie i brakuje im paru funkcji (np. związanych ze sterowaniem wentylatorami). Gigabyte takiego problemu nie miało, bo ma mniej rozbudowany BIOS i im się wszystko zmieściło.
Jeśli płyta wspiera dany cpu to działa i tyle. Czy 100 stopni to jakaś magiczna granica po której coś się dzieje? Ja tam kojarzę że woda wrze ale tu nie ma wody...
Hm. No właśnie, już się łamałem, by kupić płytę pod ten procek, a mi namieszałeś, by jednak zaczekać :) Tak, dokładnie mam 16 gb ddr3. Grafika gtx670 OC, ale nie gram, więc mi wystarcza. Generalnie wszystko mi wystarcza, więc uzywka mobo pod 1155 byłaby najtańszym wyjsciem, wystarczajacym aczkolwiek nie wiem czy mozna ufac uzywkom, zwlaszcza ze kosztuja kolo 300 zł, a za nówkę lata temu dalem kolo 400 (boli cebula).
Jasne, że Ryzen 5 3600 jest sporo wydajniejszy, ale to czy Ci się opłaca zależy od ceny używki, od tego z jaką kartą graficzną parujesz procka i tego ile obecnie masz RAMu. Jeśli procek Ci wystarcza, nie blokuje wyraźnie karty graficznej i masz np. 16 GB DDR3, a znajdziesz sensowną używkę to może lepiej dociągnąć do kolejnej generacji z DDR5 i PCIe 5.0.
A 3770k opłaca się na ryzena 3600 ? Poszła mi mobo na lga1155. Jak wiadomo nowych mobo już na ten socket nie ma, więc albo kupię niepewną używkę, bo 3770k wciąż wystarczające dla mnie albo odmłodzę cały zestaw najtańszym kosztem, byle by tylko nie downgradować.
Pamiętaj, że temperatury sekcji zasilania tak na serio nie odzwierciedlają jej mocy. Często bywa tak, że plyty z lepszą sekcją zasilania w pełni ją wykorzystują dopiero przy mocniejszych procesorach. Jestem pewny, że gdybyś tutaj miał jakiś bardziej wymagający procesor to Tomahawk bezapelacyjnie miałby dużo lepsze temperatury. Nie ma co do końca patrzyć na temperatury sekcji przy Ryzenie 2600. Poza tym patrząc na twoją wypowiedz to chyba mylisz temperatury sekcji zasilania z temperaturami samego procesora :) Ten Asrock jest dużo mniej zabudowany od Tomahawka, wcale się nie dziwie, że masz nieco wyższe temperatury na samym procesorze ponieważ w dodatku masz jeszcze dość mało przewiewną obudowę.
No to faktycznie śmieszna sprawa, bo przy Ryzenie 2600 bez OC temperatury na sekcji powinny być znacznie niższe na obu płytach.
dajcie cos pod intela ;)
ok ale przy tych APU najważniejsze aby ram był w układzie Dual Channel , inaczej niema żadnej wydajności
Nie musisz nic ręcznie kręcić, wystarczy dram ryzem calculator
1. Musisz się dowiedzieć jaki numer modelu mają poszczególne kości RAM. 2. Porównujesz numer z listą kompatybilnych kości dołączoną do płyty głównej. Tam będzie wyszczególnione które pasują do jakich zegarów i jakiego procka. Wybierasz profil XMP pasujący do danych z tabeli. 3. Jeśli nie ma kości na liście, to znak że musisz ręcznie przeprowadzić OC. 4. Ręcznego OC RAM to ja cię nie nauczę w komentarzu na Pepper :) Google twoim przyjacielem. Sam tego nie robiłem od czasów DDR1 i Athlona 1800+ kręconego FSB... 5. Możliwe że powinieneś zaktualizować BIOS by zyskać stabilność pracy w profilu XMP (dla purystów - UEFI). Aktualizacje przynoszą z reguły wiele pozytywnych zmian dla platformy Ryzen. Zrób to z największa możliwą uwagą. Może być tak, że aktualizacje będą wymagać odpowiedniej kolejności lub od strzała najnowszą będziesz mógł wgrać.
Wszystko zależy od konkretnych kości Ram, ja mam Vipery 2x4gb 3000mhz I chodzą z moim 7 4750g na 3733mhz, czy twoje pamięci chodzą w dual channel?
Płytka całkiem fajna. Cena niekoniecznie ale może też ceny płyt poszły w górę w ostatnich czasach razem z innymi podzespołami... Mam zwykłą B450 Tomahawk (bez MAXa) i jestem z niej bardzo zadowolony już od 3 lat (i też kupiłem 3 lata temu za 399) a ostatnie kilka miesięcy bez problemu pracuje z Ryśkiem 5600x (dla zainteresowanych to robiłem aktualke BIOSu na swoim starym 2600, a zmieniać na i5 10600k i kupować nową płytę to był dla mnie żaden biznes bo na jedno by wyszło..) A co do szczekających pepperków czy ta czy ta marka jest lepsza a inna gorsza i co można do niej włożyć.. cóż.. są tacy co muszą poszczekać bo nigdzie indziej niż w internecie tego nie zrobią. Generalnie to jak jest dobra sztuka to markę się będzie lubić a jak nie to nie i taka jest prawda.
Mogłeś zagiąć/przekrzywić piny od CPU na płycie - niby wszystko styka, ale nie do końca.
Siedzą tu czasem mądre głowy to zapytam - przy przenoszeniu płyty z obudowy do obudowy i zmianie chłodzenia musiałem coś skiepścić i teraz po wejściu do biosu pojawiają się artefakty, a po około 5 sekundach bios się wiesza i tylko zewnętrzny reset kompa działa. Poza tym windows bootuje się normalnie i nie ma problemów. Próbowałem zaktualizować bios, przyciskiem z tyłu płyty, ale też nie dało rady (dioda świeci jakby wgrywała bios póki nie włącze kompa, potem bootuje się normalnie jakbym nic z nim nie robił). Myślicie, że wysyłka na gwarancji producenta ma sens, czy stwierdzą, że moja wina i tylko pójdzie kasa na wysyłkę? Ile takie uszkodzone płyty w ogóle chodzą?
Jakie w takim razie płyty polecasz w podobnej cenie? Mam Ryzena 7 2700x.
Wyglądało to na próbę wciskania kitu z Twojej strony. Ja też szukałem płyty głównej pod Ryzena, na pewnym forum tak zachwalali pod niebiosa MSI. Kupiłem i wiesz co się okazało? Nawet nie chce wstać, zero reakcji żadne diody się na niej nie świecą. To jaką oni tam mają kontrolę jakości skoro klient dostaje uwalone mobo? A kwintesencją tego jest ilość płyt tej "marki" na outlecie.
Za te pieniądze genialna płyta , dla brata na niej składałem peceta z ryżem 2600 + GTX 1070
Yhm - jakieś 20 minut były i się rozeszły.
Już? A nie było mnie tylko 30min na peperze
Kończę - 29 sztuk poszło.
do 3700 bedzie w sam raz
Ultra-Fast M.2 with PCIe Gen2 X2 czyli masakra 800MB/s
to m2 to 3500MB/s bo miłem płytkę że było x2 gen2 i niedowierzałem w 8gen 800MB/s
Wydałem 250zł i mam za to i5 9500 :D . Na jedno wychodzi ;)
A to inna bajka. Czyli nie kupiłeś i5-9500 za 250zł. Skłamałeś ;)
Ale, że co 10lat temu? Dokładniej to miałem okazję za darmo wymienić i3 9100 na i5 9500 a i3 znalazłem za 250zł więc całkiem spoko wyszło finalnie.
Zaręczam, że lepiej brać dowolną b550, a nawet większość b450.
Wygląda niby porządnie
Aj szkoda już miałem brać
Gorszym chipsetem, gorszą sekcją zasilania.
Czym się różni od zwykłego B450 max?
Co wy macie z tym brązem xD
W Gigabyte to nie widać tak tego brązu, ale w MSI
Jak nie ma się do czego przyczepić - bo płyta w tej cenie jest świetna - to doczepią się do koloru laminatu (onion)
i latają po okazjach od procków, po ramy i płyty - wszędzie prawilne i najlepsze jest to co kupili sami ( a do tego podają cenę sprzed roku, nie mogąc się przestać chwalić za ile " to wyrwali" ).
Bo im mniej ma taki do powiedzenia, tym więcej i głośniej o tym gada.
Najnowszy official z 1.2.0.0 agesa
A no to trzeba było mówić że Ci chodzi o beta BIOSy.
B450 tomahawk do ryzena 3000 to bajka do 5000 nie jest źle ale niestety nie najlepiej
Mam B450 i kolega kupił procka a na płytę czekał (lol) tak mi tyłek zawracał i wczoraj wgrałem nowy bios wsadziliśmy tego jego 5600x i powiem co ze problemy były... Sam myślałem kupić 5600x ale już wiem że kupię Intela gen 11
No ale to nie w są rzeczy związane ściśle z działaniem samego procesora. I o ile PCI-e 4.0 to może być jakiś plus, chociaż raczej na przyszłość a nie na teraz), tak z OC pamięci mam wątpliwości czy B550 cokolwiek wnoszą w tej kwestii. Na większości (o ile nie wszystkich) płyt B450 na spokojnie ustawisz te 3600+ MHz, przecież to jest na wskroś przetestowane z Ryzenami 3000 :D
Zaczekaj na oficjalne testy/ranking plyt, chociaż z białą kolorystyką dużego wyboru nie będzie
mam asrocka b460m hdv z i3-10100/rx 580 działa kozak, zero problemów jak narazie, 330zł dałem polecam
Skoro jasno podają tyle dla i7/i9, a tyle dla i3/i5 to dziwnie byłoby, gdyby było inaczej. Zresztą to właśnie główny i często podnoszony minus tego buildu. Gdyby było XMP pozwalające na 2933, to można by też było iść swobodnie wyżej. Nie, na B460 i5 nie pójdzie wyżej niż 2666 MHz, ale można się bawić z timingami. Natomiast wchodzi już B560 i ta pozwala na OC RAMu, powinna też pozwalać na to z i5-10400F, ale głowy za to nie dam.
nie bo to jest obsługa natywna , i7 i i9 natywnie obługują 2933, od 11 generacji sie to zmieni i będzie 3200mhz
Bo płyta obsługuje 2933 przy i7 czy i9 i czy nie da się tego uzyskać na i5 przez jakieś xmp czy coś takiego nie znam się na tym dlatego się pytam
Nie zgodzę się że to nie są płyty do OC, tzn MSI oczywiście nie jest, ale ASRock już jak najbardziej każdego 6-rdzeniowca dasz radę podkręcić na max, a i większość 8-rdzeniowców pewnie też do granic możliwości. Natomiast to MSI z racji braku chłodzenia na sekcji przy dłuższym obciążeniu na 100% będzie throttlować, w przypadku mocniejszych procków całkiem możliwe że nawet bez OC
Wcześniej cytowałeś kwestię odnośnie update BIOS - tamto poprawiłem jak pisałem. Co do sekcji zasilania to zgodnie z : https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/ obie płyty mają po 3 fazy na CPU, Asrock ma po prostu podwojone niektóre elementy - tam nawet nie ma prawdziwych zdwajaczy PWM (PWM doublers) i wirtualnych faz. Dodatkowo klucze po stronie niskiej ma na 65A o prawie 2 razy wyższym oporze, więc będą się bardziej grzać niż w MSI przy tym samym prądzie, gdzie dodatkowo klucze są na 80A. Stąd może wynikać brak konieczności stosowania radiatorów w MSI. Obie płyty używają tranzystorów Sinopower, więc półka ta sama. Asrock ma dodatkową fazę na SoC - ale tu architektura też jest inna, bo tylko jeden klucz po stronie wysokiej vs. 2 w MSI (te same co w Asrocku). Podsumowując - nadal uważam, że nie ma się co kierować sekcjami zasilania w tej półce, bo to nie są płyty do OC, a do każdego procka z TDP 65W wystarczą z zapasem. Lepiej zwracać uwagę na potrzebne funkcje, cenę i gwarancję - Asrock daje 24mce, a MSI 36mcy.
Kolejny raz nic nie wnosisz do dyskusji
Mogłeś się bardziej wysilić morelowy dzbanku. Tak to tylko nastroszyles włosy na jajach i tyle z twoich wypocin.
cały czas wisi:
Okazja do zamknięcia
http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/B450M-DS3H-V2-rev-10#support-cpu
na jakiej liście
Nie ma go na liscie prockow .. chyba jakis starszy trzeba
3350g może https://www.sferis.pl/procesor-amd-ryzen-5-pro-3350g-tray-yd335bc5m4mfh-p698668?gclid=CjwKCAiAm-2BBhANEiwAe7eyFNTo2PSUf7I1ccGeSpex2R4eeYUJ7vkDxo_f97fDrss60wHu3xceOBoCETgQAvD_BwE
wygląda że już oferta już się skończyła. Nie potrzebny był żaden kod. Okazja do zamknięcia.
dalej aktualne? gdzie kod?
Będzie git
Na jaki kod rabatowy jest ta cena
1600af maksymalnie obsługuje 2933 jak coś
Da sie wszystkie wykorzystać raczej tylko tezeba mieć kable sata z wtyczką bardziejek równolegle do płyty ( tqką zakrzywioną 90 stopni) niż prostopadle. Też miałem z tym problem ale taki kabel załatwił sprawę i niejako wszedł pod grafikę. Wszystkie 4 sata mam podpięte. Oczywiście pozostajr kwestia co to znaczy duża grafika 😁. Ja mam dość stary model ale też nie jakiś bardzo mały - R9 380.
No tak ale jescze jedno ale :p wykladasz na 5800x 2 klocki na bude matx ktore zwykle sa drozsze niz atx :p i nagle stwierdzasz se a ch.. mi w doope posadze to na mobasie za 200 zl xd a final jest taki ze 90% ludzi polecajacych tego mobasa siedzi na duzo drozszych plytach xddd
Hmm opis B450M DS3H V2 a pudełko B450M DS3H może to tylko jakieś niedopatrzenie (confused)
Jak dla mnie 4 sloty na RAM i drugie "długie" złączę PCIe są warte tych 4 złotych dopłaty ;)
Te z jednym wentylem miały tylko ograniczenia z trybem półpasywnym. Do tego przydaje się większy kawałek żelastwa.
Widział ktoś testy samego dźwięku wspomnianych płyt? Na papierze chyba najlepiej Aorus wygląda?
Bardzo podobają mi się takie płyty jak ta, jak najmniej rgb ale ma to cos w sobie :)
Czekam na model KATIUSZA wtedy może kupię
Mam B550 Tomahawk i u mnie akurat żadnego problemu z USB nie zauważyułem, ale nie używam go zbytnio poza drukarką i kindlem
Na tomahawku problem występuje, więc i na tej może być. To co tutaj przycięli to brak podświetlenia RGB, drugiej sieciówki, radiator tylko na 1 złączu M.2, inne (mniejsze) chłodzienie VRM
Sekcja to żart. B450 aourus bierzta.
Czy ze zwrotami też nie ma problemów?
Bo Twój wpis mógłby coś wnieść gdyby się go dało zrozumieć. I oto poprosiłem. Bez wycieczek osobistych...
Nie przyjmą ale jestem ciekaw czy ktoś mówi prawdę.... https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=12409.0
No nic nie wnosisz do tematu to po co Wogle się odzywasz...