Zimno przez nawiew - Zmiana kotła z atmosfery na kondensacyjny w gazowym ogrzewaniu mieszkania

paź 11. 2023
Cześć!
Mam taką sytuację, mieszkanie 3 pokojowe, łazienka i wc oddzielnie, w łazience jest kocioł gazowy atmosferyczny 2 funkcyjny 24kw, a w kuchni 2 pomieszczenia dalej nawiew (czyt. dziura na zewn. budynku) przez który jest zimno i trzeba ciągle dogrzewać (co kosztuje), a z rana całe ciepło wywieje.

Poza tym kocioł jest zbyt mocny (zaczyna od 5-6 kw a powinien startować z mniejszej mocy), nie grzeje małych otwarć wody w kranie - tylko duże.

Sterownik jest sprzed 10 lat i ciężko coś na nim ustawić, a chciałbym móc ustawić temp dla każdego pomieszczenia oddzielnie lub choć dla dwóch (na czas pracy zdalnej jedno, potem wszystkie się grzeją).

Gość od montażu instalacji gazowych którego zaprosiłem, powiedział, że nie ma sensu instalować kondensacyjnego, bo musiałbym wyłożyć cały komin do góry rurą i łącznie z wymianą kotła byłoby to ok 15k albo więcej.

Co myślicie? Będzie jakaś oszczędność na rachunkach jak zainwestuje te 15k w kondensacyjny? Będzie coś wygodniej? Nie będzie potrzeba tego nawiewu (wiem, że grawitacyjna będzie potrzebna i to jest ok).

Podzielcie się radą bo nie wiem co robić a zima idzie. (to kupione mieszkanie i się na tym nie znam, pierwszy raz mam takie ogrzewanie).

Jak ktoś ze śląska to chętnie się dowiem jakiego instalatora polecacie

Dane kotła:
731030-PSFOl.jpg
Aktualizacje społecznościowe

13 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika malecky
  sami "znafcy" w temacie widzę. Sam mam kocioł z otwartą komorą i tylko dlatego zgłębiałem nieco temat. Przede wszystkim rekuperacje wszelkiego rodzaju możesz sobie od razu darować. MUSISZ MIEĆ zapewniony grawitacyjny napływ powietrza do kotła. Pewnie znajdziesz magika, który zrobi te rekuperacje i inne takie, ale to ten kto będzie mieszkał ryzykuje swoje życie, a nie wykonawca. Szmata w ścianie też dobrze nie wróży. Nie pamiętam dokładnych wartości, ale do spalenia 1m3 gazu brane jest bodajże kilkanaście m3 powietrza. Twój piec zaczyna nie od 5, a od prawie 8kW, co daje przy godzinnej pracy ponad 10m3 powietrza, które trzeba dostarczyć do komory spalania. W przypadku gdy uszczelnisz wszystko na tip top i zamurujesz dziurę w kuchni, to w skrajnym przypadku w mieszkaniu wypalasz całe powietrze, co powoduje duże podciśnienie i wtedy komin zaczyna robić za nawiew, co powoduje cofnięcie spalin i zaczadzenie wszystkich domowników. Argument, że niewiele się zyska przy wymianie na kondensat jest od czapy, bo właśnie zyska się zamurowanie tej nieszczęsnej dziury w ścianie, czyli oprócz tych kilku % wynikających z tabliczek znamionowych, to dostajesz dodatkowe 10-40% za brak wychładzania mieszkania dziurą. Dodatkowo zamiast takiej krowy montujesz coś co ma modulację od 3kW i znów jesteś dużo do przodu.
  Skoro masz piec gazowy, to na 99% masz już rurę w kominie. Znajdź fachowca, który zajmuje się wkładaniem takich rur - zazwyczaj nie są to ci sami ludzie, którzy montują/serwisują kotły. Podpytaj monterów, hydraulików i kominiarzy - sądzę że w tej ostatniej grupie znajdziesz właśnie wykonawcę, który może dołożyć rurę w tą już istniejącą. Długość komina pewnie znasz, tak więc nawet telefonicznie możesz obadać ile to kosztuje. Jsk już będziesz miał taką rurę, to wtedy nowy kocioł. A co do regulatorów i innych takich, to zapewne nie masz oddzielnych rur od rozdzielacza/kotła do poszczególnych grzejników, a przeróbka całej instalacji, to kolejne grube pieniądze. Załóż głowice termostatyczne i w ten sposób manualnie ustalaj temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, a jeśli uważasz to za mało praktyczne, to poszukaj tych (jak ja nie lubię tej nazwy) smart głowic albo jakichś brandowanych, albo działających pod tuya i wtedy masz jakieś opcje programowania tego.
  Sądzę, że komin i wymiana pieca powinna kilka kpln mniej kosztować, niż ten fachowiec wycenił, ale jeśli zamierzasz sam tam mieszkać, to chociażby dla własnego bezpieczeństwa bym to wymienił - szmaty w kratkach już wielu naszych rodaków przepłaciło życiem.
  Mało tego - jak chcesz aby ciepła woda była od minimalnego przepływu, to musisz wygospodarować miejsce na bojler.

  EDYTA: pamiętaj, że jeśli nie wymienisz pieca, to do pomieszczenia, w którym się znajduje drzwi wejściowe muszą mieć kratki wentylacyjne. (Edytowano)
 2. Awatar użytkownika Xorro
  Sprawność tego kotła to 93%, więc nie jest źle, zmiana na kondensacyjny nie przyniesie żadnych zysków jeśli masz grzejniki wysokotemperaturowe.

  Dla mnie największą abstrakcją jest ta dziura w kuchni. Ona ma w zamyśle wentylować, czy co? Zamontuj w jej miejsce rekuperator ścienny z możliwie najwyższą sprawnością i zobacz efekt.

  Idealnie by było zamontować w całym mieszkaniu rekuperację, ale to grubsza sprawa i na pewno bardziej kosztowna. Można myśleć o tym przy okazji remontu całego mieszkania.

  A co do wody w kranie, to moim zdaniem do regulacji. Mam turboTEC pro i spokojnie startuje z kranu w umywalce, to jest kwestia przepływu. (Edytowano)
  Awatar użytkownika hasherz
  Autor
  Dziura z tego co wiem, ma zapewniać powietrze do otwartej komory spalania kotła atmosferycznego. Myślisz, że wystarczyłaby grawitacyjna? Jest przy kotle i w kuchni.

  Odnośnie rekuperatora - super, nie miałem pojęcia, że jest coś takiego, jak masz jakiś do polecenia to chętnie usłyszę
  Dziękuję za odpowiedź