Opublikowano 29 stycznia 2021

Zakupy w sklepach w UK a VAT i CŁO w 2021r

Hej, chciałbym zamówić sobie coś ze sklepu w UK do PL. Sklep oferuje wysyłkę pocztą lub kurierem do PL, więc wszystko OK.

Słyszałem jednak ostatnio akcję, że ktoś zamówił sobie buty ze sklepu z UK do PL i został mu naliczony VAT. Zamiast ~500zł cena, po opłatach, wyszła 700zł.

Czy ktoś może potwierdzić te informacje, lub podzielić się swoimi doświadczeniami przy zakupach z UK w 2021r? Bo rozważam opcję zamówienia czegoś albo bezpośrednio do PL, albo do znajomego w UK, który mi wyśle to do PL poprzez pocztę.
Aktualizacje społecznościowe

4 Komentarze

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika Maly_Lou
  Tak, to jest pewne. Zamówienie do znajomego, który wyśle następnie do Ciebie- to również wpadnie na vat. Do tego tylko mocno pofatygujesz tego znajomego, bo teraz wysyłka uk-pl-uk to nie jest tylko wydrukowanie karteczki z adresem odbiorcy. Teraz jest dużo więcej komplikacji w papierkach. Nawet jeśli zaniży znajomy wartość na paczce, to mogą to podważyć. Poza tym zapłacisz za tę przesyłkę, jeszcze kumplowi coś za fatygę i wyjdzie Ci na to samo. A to wcale nie wyklucza i tak że Ci opodatkują tę paczkę.
  Nie ma na ten moment obejścia. Dodatkowo część firm transportowych znowu zawiesiła usługi na tej trasie, tym razem pod pretekstem wirusa.
  I nie cło, tylko vat + opłaty za pośrednictwo w odprawie celnej. Opłaty celno skarbowe, celnicy. Ale w znacznej większości chodzi jedynie o vat + opłaty za odprawę. Cło jest od 150e i zazwyczaj to zaledwie kilka procent. To vat zawsze boli i vat jest zawsze.
  Zakupy w uk? Chcesz rady? Nie kupuj w uk. Szukaj w krajach w ue.
 2. Awatar użytkownika mate1212
  Normalnie cło będzie , UK już teraz jest jako państwo trzecie
 3. Awatar użytkownika pan_man
  Autor
  To jest pewne, czy nie? W sensie, jest opcja, że cło nie zostanie naliczone?
  Próbowałem znaleźć gdzieś informacje na temat wysokości cła ale nigdzie nie ma takich informacji... Czy "oni" naliczają je wg. własnego humoru?
Awatar użytkownika